Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Skąd się bierze śnieg? 2.Kształt? 3.Wielkość? Śnieg to zamrożony deszcz.Pod wpływem zimna znajdujące się w chmurze kropelki wody tworzą kryształki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Skąd się bierze śnieg? 2.Kształt? 3.Wielkość? Śnieg to zamrożony deszcz.Pod wpływem zimna znajdujące się w chmurze kropelki wody tworzą kryształki."— Zapis prezentacji:

1

2 1.Skąd się bierze śnieg? 2.Kształt? 3.Wielkość?

3 Śnieg to zamrożony deszcz.Pod wpływem zimna znajdujące się w chmurze kropelki wody tworzą kryształki lodu, które łączą się w płatki śniegu.

4 Jest to sześcioramienna gwiazdka.Jednak każda śnieżynka ma niepowtarzalny wygląd

5

6 Śnieżynka ma kilka milimetrów średnicy, ale przy bezwietrznej pogodzie osiągnie nawet 10 cm (na Syberii zaobserwowano rekordowe płatki 30 cm). Jedna śnieżynka waży około 1/1000 grama więc : 1 tysiąc płatków to 1 gram 1 milion płatków to 1kg.

7 1.Przezroczystość 2.Droga światła 3.Światło odbite 4.Czy zawsze biały? 5.Czerwony śnieg ???

8 Przezroczystość kryształu oznacza przechodzenie przezeń światła bez rozpraszania, pomimo wielokrotnych odbić i załamań. Mikroskopijne kryształki lodu, tworzące pojedynczą śnieżynkę, są przezroczyste.

9 Światło wpadając do wnętrza przezroczystych kryształków śnieżynek ulega wielokrotnemu odbiciu i załamaniu, ale do naszego oka dociera białe światło odbite bez wyróżnienia jakiekolwiek barwy.

10 Promieniowanie słoneczne, jak wszyscy wiemy, jest białe. Czysty śnieg odbija aż 90% padającego nań światła. Jest to substancja, która ma jeden z największych poziomów albeda (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego).

11 Wrażenie bieli bierze się z równomiernego odbicia białego światła słonecznego. Jeśli oświetlimy śnieg czystym niebieskim światłem, będzie wydawał się niebieski.

12 Pierwsi polarnicy (ponad 200 lat temu) dotarli do okolicy, gdzie leżał krwistoczerwony śnieg.Ten widok niczym w horrorze spowodowały jednokomórkowe glony Chlamodymonas ż yjące na powierzchni śniegu i absorbujące promienie słoneczne jak w szklarni. Glony te mogą być też fioletowe albo zielone.

13 Śnieg równomiernie odbija padające nań białe światło słoneczne. Stąd bierze się wrażenie oślepiająco białego koloru śniegu. Tajemnica doskonałej bieli kryje się w milionach krystalicznych drobinek małych śnieżynek, które wprawdzie wielokrotnie odbijają i załamują promieniowanie słoneczne, ale do naszych oczu dociera światło odbite bez wyróżnienia jakiejkolwiek barwy. Dodajmy, że światło bardzo jasne, bo to przecież 90% słonecznej jasności.

14


Pobierz ppt "1.Skąd się bierze śnieg? 2.Kształt? 3.Wielkość? Śnieg to zamrożony deszcz.Pod wpływem zimna znajdujące się w chmurze kropelki wody tworzą kryształki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google