Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego śnieg jest biały?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego śnieg jest biały?."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego śnieg jest biały?

2 Wiedza Ogólna Skąd się bierze śnieg? Kształt? Wielkość?

3 Skąd? Śnieg to zamrożony deszcz.Pod wpływem zimna znajdujące się w chmurze kropelki wody tworzą kryształki lodu, które łączą się w płatki śniegu.

4 Kształt Jest to sześcioramienna gwiazdka.Jednak każda śnieżynka ma niepowtarzalny wygląd 

5

6 Wielkość Śnieżynka ma kilka milimetrów średnicy, ale przy bezwietrznej pogodzie osiągnie nawet 10 cm (na Syberii zaobserwowano rekordowe płatki 30 cm). Jedna śnieżynka waży około 1/1000 grama więc : 1 tysiąc płatków to 1 gram 1 milion płatków to 1kg.

7 Trochę fizyki ... Przezroczystość Droga światła Światło odbite
Czy zawsze biały? Czerwony śnieg ???

8 Przezroczystość Przezroczystość kryształu oznacza przechodzenie przezeń światła bez rozpraszania, pomimo wielokrotnych odbić i załamań. Mikroskopijne kryształki lodu, tworzące pojedynczą śnieżynkę, są przezroczyste.

9 Droga Światła Światło wpadając do wnętrza przezroczystych kryształków śnieżynek ulega wielokrotnemu odbiciu i załamaniu, ale do naszego oka dociera białe światło odbite bez wyróżnienia jakiekolwiek barwy.

10 Promieniowanie słoneczne, jak wszyscy wiemy, jest białe
Promieniowanie słoneczne, jak wszyscy wiemy, jest białe. Czysty śnieg odbija aż 90% padającego nań światła. Jest to substancja, która ma jeden z największych poziomów albeda (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego). Światło odbite

11 Czy zawsze biały? Wrażenie bieli bierze się z równomiernego odbicia białego światła słonecznego. Jeśli oświetlimy śnieg czystym niebieskim światłem, będzie wydawał się niebieski.

12 Czerwony śnieg ? Pierwsi polarnicy (ponad 200 lat temu) dotarli do okolicy, gdzie leżał krwistoczerwony śnieg.Ten widok niczym w horrorze spowodowały jednokomórkowe glony Chlamodymonas żyjące na powierzchni śniegu i absorbujące promienie słoneczne jak w szklarni. Glony te mogą być też fioletowe albo zielone.

13 Dlaczego widzimy biały śnieg?
Śnieg równomiernie odbija padające nań białe światło słoneczne. Stąd bierze się wrażenie oślepiająco białego koloru śniegu. Tajemnica doskonałej bieli kryje się w milionach krystalicznych drobinek małych śnieżynek, które wprawdzie wielokrotnie odbijają i załamują promieniowanie słoneczne, ale do naszych oczu dociera światło odbite bez wyróżnienia jakiejkolwiek barwy. Dodajmy, że światło bardzo jasne, bo to przecież 90% słonecznej „jasności”.

14 Autor prezentacji Jakub Bryjan


Pobierz ppt "Dlaczego śnieg jest biały?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google