Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opady, osady, chmury. M. Klimaszewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opady, osady, chmury. M. Klimaszewska."— Zapis prezentacji:

1 Opady, osady, chmury. M. Klimaszewska

2 Opad atmosferyczny w postaci gęsto padających drobnych kropelek wody
Mżawka Opad atmosferyczny w postaci gęsto padających drobnych kropelek wody o średnicy poniżej 0,5 mm. Krople wody o tak małej średnicy mają niewielką prędkość spadania od 0,10 cm/s do 20 cm/s., co sprawia, że są niesione przez wiatr, a nie spadają bezpośrednio w dół.

3 Krupy śnieżne Widok pod mikroskopem
Opad atmosferyczny, zawsze o charakterze przelotnym, w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy od 1 do 15 mm. Krupy odbijają się od gruntu.

4 Grad Opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu (nazywanych gradzinami lub gradowinami) o średnicy od 5 mm do 50 mm. Opad gradu następuje zwykle w ciepłej porze roku z silnie rozbudowanych chmur typu cumulonimbus i bywa połączony z obfitym opadem deszczu. Obfity grad ze szczególnie dużymi gradowinami, tzw. gradobicie, może spowodować znaczące straty, w szczególności w rolnictwie i może trwać nawet kilkadziesiąt godzin.

5

6

7

8 Śnieg Opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną o niewielkiej gęstości także zwaną śniegiem.

9 Rodzaje kryształów śniegu

10

11 Rodzaje śniegu Śnieżyca – obfite opady śniegu.
Zawieja – śnieżyca połączona z silnym wiatrem. Zamieć śnieżna – zawieja porywająca śnieg leżący już na ziemi, ograniczająca poważnie widoczność. Śnieg ziarnisty – opad w postaci bardzo małych, nieprzezroczystych ziarenek lodu o średnicy poniżej 1 mm. Krupy śnieżne – śnieg w postaci kulistych bryłek o średnicy od 1 do 15 mm. Grad – bryłki lodu o średnicy powyżej 15 mm, często mogące zlepiać się ze sobą.

12 Rosa Osad w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał, roślin i innych przedmiotów w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Powstaje w warunkach bezdeszczowej pogody, szczególnie gdy jest ona także bezwietrzna, gdy następuje intensywne wypromieniowanie ciepła z powierzchni ziemi (najczęściej jest to wieczorem).

13 Rosa na pajęczynie

14

15

16 Gołoledź Osad w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu, pokrywającej podłoże. Powstaje wtedy, gdy deszcz (lub mgła) opada na podłoże o temperaturze mniejszej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają. Do gołoledzi najczęściej dochodzi wtedy, gdy po mroźnej i suchej pogodzie przychodzi ocieplenie, przynoszące również opady lub zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej powierzchnię. Jest to zjawisko bardzo groźne, zwłaszcza dla użytkowników dróg.

17

18 Gdy gołoledź pokrywa cienką warstwą przedmioty (szczególnie powierzchnię asfaltu drogi) wówczas wydaje się on szczególnie czarny, ten rodzaj gołoledzi nazywany jest czarnym lodem.

19

20 Szron Osad atmosferyczny, tworzący drobne lodowe kryształki w postaci igieł powstające na podłożu. Warunkiem powstania szronu jest obniżenie temperatury podłoża poniżej temperatury punktu potrójnego dla wody, zachodzi wówczas bezpośrednia zamiana pary wodnej w ciało stałe czyli resublimacja.

21

22 Szadź Też sadź - osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości, powodując łamanie się pod jej ciężarem gałęzi drzew

23

24

25 Mgła Mgła - krople wody (lub kryształy lodu) zawieszone w powietrzu, których dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi. Mgła powoduje ograniczenie widoczności.

26

27

28

29 Stopnie zachmurzenia nieba
Zachmurzenie jest to stopień pokrycia nieba przez chmury. Do jego określania stosuje się skalę od 0 do 8 (8 oznacza pełne zachmurzenia, 0 - brak). Przy podawaniu stopnia zachmurzenia podaję się także rodzaj i gatunek chmur. Większe zachmurzenie występuje zwykle nad oceanami niż nad lądami (wyjątkiem jest strefa równikowa).

30 Niebo bezchmurne

31 Małe zachmurzenie

32 Częściowe zachmurzenie

33 Pochmurnie

34 W większości pochmurnie

35 Całkowite zachmurzenie

36 Niebo niewidoczne

37 chmury

38 Chmury Cirrus mają kształt włókien
Cirrus - pierzaste Chmury Cirrus mają kształt włókien lub ptasich piór. Często są pierwszymi chmurami, ukazującymi się na  niebie. Kształt i kierunek poruszania się chmur Cirrus może być wskaźnikiem siły i kierunku wiatrów na dużych wysokościach. Takie chmury nigdy nie dają opadów deszczu ani śniegu.

39

40

41

42 Chmury Stratus tworzą niską warstwę, przykrywają niebo jak koc.
Stratus - warstwowe Chmury Stratus tworzą niską warstwę, przykrywają niebo jak koc. Rozwijają się one w poziomie, w przeciwieństwie do pionowo rozbudowanych chmur Cumulus. Mogą się też tworzyć jedynie kilka metrów nad ziemią - są wtedy  niczym innym jak mgłą!

43

44

45 Cumulus - kłębiaste Chmury Cumulus wyglądają jak białe kłębki waty.
Zwykle występują pojedynczo, a między nimi jest wyraźnie widoczne niebieskie niebo. Chmury te często przyjmują zabawne kształty, mają płaską podstawę i nierówny wierzchołek.

46

47

48 Cirrocumulus Przybierają one formę małych białych kłębków, które występują wysoko na niebie, pojedynczo lub w długich rzędach. Kiedy kłębki są ułożone w rzędy przypominają rybie łuski. To odróżnia je od chmur Cirrus albo Cirrostratus.

49 Widoczna piętrowość chmur


Pobierz ppt "Opady, osady, chmury. M. Klimaszewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google