Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Właściwości i budowa cieczy Ciecze zmieniają swój kształt w zależności od kształtu naczynia, w którym się znajdują. Łatwo więc zmienić ich kształt. Trudno.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Właściwości i budowa cieczy Ciecze zmieniają swój kształt w zależności od kształtu naczynia, w którym się znajdują. Łatwo więc zmienić ich kształt. Trudno."— Zapis prezentacji:

1 Właściwości i budowa cieczy Ciecze zmieniają swój kształt w zależności od kształtu naczynia, w którym się znajdują. Łatwo więc zmienić ich kształt. Trudno jest zmienić ich objętość, ponieważ są mało ściśliwe.

2 Ciecze tworzą samorzutnie swoją górną powierzchnię, która nazywa się powierzchnią swobodną. Powierzchnia swobodna cieczy tworzy zawsze płaszczyznę poziomą.

3 Ciecze są najczęściej złymi przewodnikami ciepła. jest to zjawisko przenoszenia ciepła polegające na samorzutnym wypływaniu cieplejszej cieczy ku górze.

4 Niektóre ciecze przewodzą prą elektryczny. Nazywa się je elektrolitami.Są nimi między innymi wodne roztwory kwasów (np. octu) lub soli (np. soli kuchennej).. Ciecze, które nie przewodzą prądu elektrycznego – nieelektrolity – to np. woda destylowana, olej, denaturat, nafta, roztwór cukru.

5 Właściwości cieczy wynikają z ich budowy. Cząsteczki cieczy w porównaniu z ciałami stałymi słabiej się przyciągają. Znajdują się w nieco większych odległościach od siebie i dlatego ciecze nie mają określonego kształtu (kształt nadaje naczynie, w którym się ona znajduje).

6 Ciecze, podobnie jak ciała stałe, charakteryzują się dużą rozszerzalnością temperaturową. Ciecze, pod wpływem temperatury zmieniają swoją objętość. Zjawisko to znalazło zastosowanie w produkcji termometrów. W zbiorniczkach termometrów znajduje się najczęściej alkohol etylowy zabarwiony na niebiesko lub czerwono. Rtęć używana jest najczęściej w termometrach lekarskich.


Pobierz ppt "Właściwości i budowa cieczy Ciecze zmieniają swój kształt w zależności od kształtu naczynia, w którym się znajdują. Łatwo więc zmienić ich kształt. Trudno."

Podobne prezentacje


Reklamy Google