Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RENESANS, CZYLI ODRODZENIE NOWA MODA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RENESANS, CZYLI ODRODZENIE NOWA MODA"— Zapis prezentacji:

1 RENESANS, CZYLI ODRODZENIE NOWA MODA

2 Strój damski

3 Strój damski Renesans zmienił sylwetkę kobiety, a także skład i konstrukcję ubioru. Średniowieczna sylwetka to mała, dopasowana góra, długi, lekko rozkloszowany dół, sięgające kostek rękawy i hennin z wysoko upiętym albo opadającym do ziemi welonem. Sylwetka kobiety renesansowej to klasyczna klepsydra z wąską talią, mocno zaakcentowanymi ramionami i szeroką, sięgającą ziemi spódnicą. Z biegiem lat talia zwężała się coraz bardziej (gorset), a rozszerzały ramiona (dzięki watowanym rękawom i rolowanym naramiennikom) i spódnica (dzięki krynolinie i optycznym chwytom w postaci "przodka" (forepart).

4 Elementy renesansowego stroju damskiego:
Koszula Forepart Reformy Napierśnik Pończochy i buty Partlet Verdugado – fortugał Suknia wierzchnia Gorset Rękawy Stanik kirtla Biżuteria Bumroll Kryza Fortugał francuski Nakrycie głowy Spódnica Peleryna

5 Kolejność zakładania poszczególnych części ubioru

6 Bielizna: koszula, reformy, pończochy i buty
Bielizna: koszula, reformy, pończochy i buty Formowanie sylwetki: verdugado - fortugał, gorset, stanik kirtla, bumroll, fortugał francuski Suknia spodnia i dodatki: spódnica, forepart, napierśnik, partlet Suknia wierzchnia: stanik i spódnica, rękawy Wykończenie: biżuteria, kryza, nakrycie głowy, peleryna

7 Pończochy Eleonory z Toledo; pończocha z ozdobną podwiązką z 1600 r.

8 Renesansowe majtki damskie

9 But damski typu "krowi pysk", z prawej chopine (buty na bardzo wysokich koturnach)

10 Gorset metalowy 1560, gorsety z lat 1598, 1600

11 bumroll (watowany wałek zakładany wokół bioder)założony na gorset i fortugał (spódnica z cienkiego lnu z wszytymi Obręczami)

12 Partlety z lat 1485, 1506 (rodzaj stanika wypełniającego dekolt sukni)

13 Forepart z roku 1545 (zdobiona wstawka wypełniająca przód rozciętej spódnicy) Suknia z roku 1565

14 Strój męski

15 Strój męski Idealna sylwetka kompletnie ubranego mężczyzny renesansowego to ciężki, wypełniony bufiastymi ramionami i lamowaną futrem, sięgającą kolan szubą, kwadrat stojący na cienkich, odzianych w dopasowane pończochy nogach i zwieńczony płaskim, noszonym na bakier beretem. Sylwetka mężczyzny bez okrycia wierzchniego to stojąca na cienkich nogach klepsydra z wąską talią, poszerzoną watowanymi rękawami górą i szerokim dołem również watowanych i nacinanych spodni zwanych pludrami. Te spodnie mogły być zastąpione z tym samym efektem długimi, sięgającymi niemal kolan połami kaftana, jak to ma miejsce u Henryka VIII. Patrząc na jego portrety trudno oprzeć się wrażeniu, że strój „rozpycha się łokciami”. Taki był renesans.

16 Elementy renesansowego stroju męskiego:
koszula i być może jakiś rodzaj gaci spodnie (luźne i obszerne albo dłuższe i dopasowane) pończochy, buty, dublet - kurtka z rękawami i baskinką, jerkin/wams - dopasowana kamizela kryza ("głowa na talerzu") pasy, biżuteria, łańcuchy, wiszące na pasach portmonetki szuba - obszerna peleryna beret, czapa lub kapelusz.

17 Męskie koszule ze stójką i rękawami o różnym kroju

18 Pludry (spodnie)

19 Oryginalne: dublet, spodnie z mieszkiem, chausses, pończochy, 1578

20 Trzy wersje butów typu "krowi pysk"

21 Szuba - peleryna

22 Nakrycie głowy

23 „Homo sum humani nil a me alenium esse puto”
menu… „Homo sum humani nil a me alenium esse puto” /Terencjusz/ „Człowiekiem jestem. Nic co ludzkie nie jest mi obce.”


Pobierz ppt "RENESANS, CZYLI ODRODZENIE NOWA MODA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google