Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Widzimy tutaj stroje bojowe. Na zdjęciu po lewej stronie przedstawiony jest strój krzyżacki. Zawiera on kolczugę oraz charakterystyczną białą szatę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Widzimy tutaj stroje bojowe. Na zdjęciu po lewej stronie przedstawiony jest strój krzyżacki. Zawiera on kolczugę oraz charakterystyczną białą szatę"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Widzimy tutaj stroje bojowe. Na zdjęciu po lewej stronie przedstawiony jest strój krzyżacki. Zawiera on kolczugę oraz charakterystyczną białą szatę z czarnym krzyżem. Tarcza krzyżacka również posiada taki symbol. Na drugim zdjęciu widnieje postać rycerza polskiego. Ma on na sobie zbroję oraz tarczę i flagę z symbolem Państwa Polskiego.

4

5 Na tych fotografiach widzimy szlacheckie stroje odświętne. Przedstawiciele tej grupy społecznej byli ubrani bardzo strojnie i bogato. Nosili oni płaszcze podszywane futrem zwierzęcym. Przykładem takiego stroju, jest ubiór Opata z Tyńca. Oprócz czerwonego płaszcza nosił on również złoty łańcuch wysadzany drogimi kamieniami. Noszenie ozdób miało na celu podkreślenie wysokiej pozycji społecznej.

6

7

8 W średniowieczu kobiety nosiły suknie składające się z dwóch warstw - spodniej i wierzchniej, przy czym szerokość rękawów była oznaką pozycji społecznej kobiety. Nakryciem głowy były lekkie chusty delikatnie upięte na głowie lub zaprasowane w drobne fałdy, które w XV wieku przybrały formę modnych w tym czasie czepców o dużych rozmiarach. Polską odmianą płaszcza było korzno, obszyte na brzegach złotym elementem, a na zimę podszywane futrem. Tkanin jedwabnych używano by podkreślić stopień zamożności, jednak z racji tego, że były one bardzo kosztowne obszywano nimi np. dół sukni czy płaszcza, bądź wykańczano rękawy.

9 Kobiece stroje odświętne były równie strojne, co męskie. Kobiety w średniowieczu nosiły suknie dopasowane w talii i rozszerzające się na dole, sięgające samej ziemi. Były one bogate w różnego rodzaju zdobienia.

10 Suknie wykonane były z barwnych i wzorzystych materiałów. Nadawało to kreacjom uroczystego charakteru.

11 Na tych rycinach możemy zobaczyć codzienne stroje, zarówno męskie, jak i damskie. Męski strój składał się z tuniki sięgającej przed kolano oraz płaszcza przewiązanego pasem. Na głowach mężczyzn w średniowieczu często widniały różnego rodzaju nakrycia. Kobiecy strój codzienny w tym okresie przeważnie składał się ze spódnicy, koszuli oraz nałożonego na nią serdaka. Możemy zaobserwować to na przykładzie Jagienki.

12 Strój kobiecy składał się z następujących części: koszula reformy pończochy suknia spodnia suknia wierzchnia pasek nakrycie głowy obuwie płaszcz Poszczególne części garderoby przybierały różną formę w zależności od mody, pozycji społecznej i zamożności właścicielki.

13 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Widzimy tutaj stroje bojowe. Na zdjęciu po lewej stronie przedstawiony jest strój krzyżacki. Zawiera on kolczugę oraz charakterystyczną białą szatę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google