Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków…"— Zapis prezentacji:

1 Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków…

2 Starożytność

3 Egipt Kobiety nosiły proste suknie na szerokich ramiączkach. Na stopy wkładały proste sandały z drewna i utwardzonej skóry, które chroniły przed gorącym piaskiem. Stroje ludzi zamożnych wykonywano ze znacznie delikatniejszych lnianych tkanin, cienkich jak gaza. Kobiety zakładały eleganckie, układane w fałdy suknie i płaszcze. Biel była dla Egipcjan kolorem świętym, toteż przez wiele stuleci noszono ubrania z płótna niebarwionego.

4

5 Makijaż Udając się na uroczystości religijne, państwowe czy rodzinne, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zakładali peruki, malowali twarze i nacierali ciało wonnym olejkiem. Jedynie ludzie młodzi lub biedni zachowywali naturalne włosy. Peruki robiono z naturalnych włosów usztywnionych domieszką włókien palmowych. Farbowano je na czarno, czerwono lub niebiesko, skręcano w misterne pukle, często też we włosy wplatano kolorowe taśmy, kwiaty i spirale ze złota.

6

7 BIŻUTERIA Dla Egipcjan bardzo ważne były ozdoby głowy i szyi. Osoby obu płci stosowały mocny makijaż i nosiły biżuterię. Bogatsze kobiety zakładały do sukni ozdobne kołnierze z kolorowych paciorków szklanych, fajansowych lub kamiennych.

8

9 Grecja Ubiory były proste, naturalne i funkcjonalne.
Najpopularniejszy strój wełniany, noszony przez kobiety, wykonywano z jednego kawałka materiału, który owijano wokół ciała. Górny brzeg szaty odwijano na zewnątrz, a na ramionach materiał łączono szpilkami. Taka szata spływała luźnymi fałdami wzdłuż sylwetki, podkreślając jej smukłość.

10

11 FRYZURY Fryzury kobiet były o wiele bardziej urozmaicone. Włosy układano w loki, opadające swobodnie na ramiona. Podwijano je w rodzaj wałeczka czy koka. Nad czołem układano drobne loczki. Elegantki upinały też wysokie koki, które podtrzymywano przy pomocy wstążek czy opasek. Były też fryzury, znane dziś jako „koński ogon”. Niekiedy damy owijały włosy cieniutkimi chusteczkami, przykrywając niemal całą fryzurę.

12

13 BIŻUTERIA Strój kobiet uzupełniała różnoraka biżuteria. Kobiety przystrajały się, wkładając na palce pierścienie, wpinając w uszy kolczyki, nakładając naramiennie i przypinając do szat kosztowne agrafy. Włosy spiętrzone w kok przytrzymywały niekiedy bardzo kosztownymi opaskami.

14

15 Rzym Ubiór Rzymian składał się z tuniki i wierzchniego okrycia (togi).
Tunika obywatela zrobiona była z naturalnej wełny, podczas gdy senatorzy i ekwici zakładali tuniki ozdobione pasami.

16

17 FRYZURY Początkowo Rzymianki nosiły proste fryzury z przedziałkiem po środku upięte z tyłu w kok. Z biegiem czasu zastąpiły je coraz bardziej wyszukane. Włosy farbowano czasem na blond lub na czarno. Kobiety poświęcały im wiele czasu i uwagi. Mężczyźni także poświęcali nieco swego cennego czasu na układanie włosów. Eleganccy i modni panowie codziennie rano udawali się do fryzjera, lub raczej golibrody, który układał im włosy zgodnie z aktualną modą wyznaczaną przez cesarza i golił zarost.

18

19 BIŻUTERIA Mężczyźni, wyłącznie wolni, nosili jedynie pierścienie.
Kobiety natomiast posiadały różnorodną biżuterię: pierścienie, naszyjniki, kolczyki, bransolety, szpilki do włosów, kamee.

20

21 ŚREDNIOWIECZE

22 STYL GOTYCKI Suknie były obcisłe u góry, podkreślające wąskie, spadziste ramiona, a szerokie poniżej, wydłużające optycznie nogi i wysmukłe biodra. Nakładano też drugą, luźną suknię bez rękawów, upiętą z jednego boku. Taka wierzchnia szata ukrywała kobiece ciało pod malowniczą kaskadą fałd, nadając sylwetce charakterystyczne esowate wygięcie. Powszechne były białe czepce. Ozdabiano je klejnotami i złotymi siatkami przytrzymującymi włosy.

23

24 BIŻUTERIA W okresie średniowiecza ogromnego znaczenia nabrały kamienie wykorzystywane przy wyrobie ozdób biżuteryjnych. Średniowiecze charakteryzował zakaz noszenia biżuterii przez osoby niżej urodzone. Tylko szlachetnie urodzeni mogli napawać się urodą i nosić ozdoby. Złoto traktowane jako najszlachetniejszy metal był symbolem sił wyższych i zostało zarezerwowane jedynie jako insygnia władzy dla rodzin królewskich. Z czasem gdy moda nakazywała kobietom noszenie sukien z dużymi dekoltami, ich szyje zaczęły zdobić wisiory i naszyjniki.

25

26 MAKIJAŻ W ukryciu malowały usta i dziąsła korą z pnia lub korzenia orzechowca. Tak jak w Starożytności modne były blade lica, dlatego damy wybielały sobie cerę kleikiem z mąki owsianej i z węglanu ołowiu lub kadzidłem i mlekiem. W średniowiecznej Polsce popularną pomadką do ust była... krew węża, która nie tylko farbowała wargi, ale i pomagała w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust.

27

28 STYL ROMAŃSKI Tak jak w innych miejscach Europy, w Polsce również kobiety nosiły suknie składające się z dwóch warstw - spodniej i wierzchniej, przy czym szerokość rękawów była oznaką pozycji społecznej kobiety. W tym czasie powtarza się stale ten sam krój sukni, której tkanina w górnej części przylega aż do bioder, a dalej luźno opada licznymi fałdami ku ziemi. Nakryciem głowy były lekkie chusty delikatnie upięte na głowie lub zaprasowane w drobne fałdy

29

30 BIŻUTERIA Wraz z upowszechnianiem się chrześcijaństwa krzyż jako jeden z najważniejszych symboli nowej religii zaczął odgrywać coraz większą rolę również jako biżuteria. Dostojnicy kościelni używali pierścieni z kamieniami, wśród których szafir w kolorze niebieskim odgrywał najważniejszą rolę wskazując na skupienie się na rzeczach “niebieskich” czyli “nieba”. Złoto nadal miało wiodącą rolę, a złote korony królów i książąt symbolizowały mądrość i dostojeństwo. Wszelkiego rodzaju bogato zdobione wisiory i naszyjniki z metali szlachetnych stały się nierozerwalną częścią ubioru kobiet.

31

32 MAKIJAŻ Kobiety stosowały specjalne maseczki odmładzające na twarz, które robiono, między innymi, z cytryn, jaj, ryżu, orzechów i wielu innych roślin. Masowano nimi twarz, czego efektem było usunięcie warstwy rogowej i redukcja zmarszczek. Preparat taki nazwano tikha. Farbowano również włosy na czarno lub rudo. Koran zabraniał tatuaży upiększających. Wykorzystywali wodę różaną do receptur lotionów, które zawierały jeszcze miód, gumę arabską i w tym okresie były bardzo popularne.

33

34 Nowożytność

35 Renesans W garderobie ówczesnej kobiety znajdowały się przeważnie suknia spodnia (składająca się z gorsetowo krojonej góry i doszytej do niej spódnicy) oraz suknia ze spódnicą w kształcie stożka z długim trenem. Gorsety, stanowiące górną część kreacji, miały kwadratowe dekolty, wykończone koronkami i klejnotami. Rękawy tychże sukni były bardzo szerokie, często obszyte futrem. Typowa suknia wczesnego renesansu wykonana była z tkanej wełny lub lnu. Najbogatsze panie mogły sobie pozwolić na szaty wykonane z jedwabiu bądź aksamitu, czyli materiałów zakazanych prawnie klasie najuboższej. 

36 Pod całą kreacją, czyli dwiema sukniami, renesansowa kobieta nosiła lnianą halkę. Może się wydawać, że strój ten składał się ze zbyt wielu warstw, lecz należy pamiętać, że wówczas nie stosowano nigdzie systemu centralnego ogrzewania, a w zamkach najczęściej panowały chłody i przeciągi. Około roku 1525 kobiety zaczęły nosił same suknie spodnie. Wówczas zestawiały je z ozdobnymi gorsetami, przypominającymi bardziej pasy, noszonymi wokół talii. Najczęściej były one zdobione złotymi łańcuszkami i szlachetnymi kamieniami. Warto zauważyć, że pasy te były zapinane na kluczyk.

37

38 Makijaż W renesansie kobiety imały się wielu sposobów, by polepszyć wygląd i nie chodzi wyłącznie o makijaż. Studiując szereg zabiegów upiększających, Szkotka stwierdziła, że pewne rzeczy – gładkie ręce i twarz, bezwłose ciało, białe zęby i świeży oddech oraz podkreślone kolorem usta i policzki - nigdy nie wychodzą z mody.

39

40 Biżuteria W okresie renesansu nastąpił rozkwit złotnictwa, co wywołało istną modę na noszenie wyrobów złotniczych i biżuterii. Szał ogarnął również i mężczyzn, którzy w tym czasie miewali nie rzadko więcej biżuterii niż kobiety. Biżuteria renesansowa to biżuteria kolorowa, spójna z malarstwem, sztuką dekoratorską i rzeźbą tego okresu, mniej religijna, a bardziej klasyczna, z naturalistycznymi wzorami. Naszyjniki i łańcuchy nadal pozostawały w modzie, choć rosnącą popularnością cieszyły się broszki oraz wisiorki z miniaturowymi portretami.

41

42 Barok Stroje kobiece, szczególnie magnaterii i bogatej szlachty inspirowane były modą zagraniczną. Szlachcianki nosiły suknie dwuczęściowe, jubki i kołpaczki jako odpowiednik stroju męskiego. Napływające wzory francuskie, czyli obszerne dekolty odsłaniające górną część piersi wywołały prawdziwą rewolucję. W czasach saskich moda dalej się zmieniła - suknia otrzymała rusztowanie, tzw. rogówkę, która u dołu miała kształt owalnej wanny, w związku z czym utrudniała chodzenie i nie była wygodna. Jako dopełnienie stroju, górę stanowiły liczne gorsety.

43

44 Makijaż Barok stał się okresem wybitnego upiększania ciała. Kobiety starały się być wiecznie młode, delikatne, a ideałem były łagodne rysy twarzy, wesołe kokieteryjne i ciepłe spojrzenie. Twarz pokrywały emalią, a włosy srebrzystym pudrem lub nakładały peruki. Używały czerwonego różu i fioletowych szminek. Modne były charakterystyczne muszki, czyli przyklejane pieprzyki.

45

46 Biżuteria Barok w językach romańskich oznacza „dziwaczny, poskręcany, nieregularny„ i takie są najczęściej kształty naturalnych pereł. W opisach dawnych strojów, koron, pereł i  biżuterii spotykamy się często z określeniem: „wysadzane kamieniami szlachetnymi i perłami".

47

48 LATA 20-TE XX WIEKU

49 Moda lat 20. była bardzo charakterystyczna
Moda lat 20. była bardzo charakterystyczna. To dekada ogromnych rewolucji, również w dziedzinie strojów i obyczajów. Kobiety wreszcie zaczęły pozbywać się sztywnych gorsetów na rzecz wygodnych sukienek. Moda stała się bardziej przychylna szczupłym, chłopięcym kształtom. Sukienki miały obniżony stan, co optycznie zwężało biodra i sprawiało, że talia była mniej widoczna.

50

51 MAKIJAŻ I FRYZURY Ich makijaż był mocny, smutny. Przydymione oczy (,,smokey eyes") i ciemne wargi. Modne były wąskie, a jednocześnie kształtne usta. Łuki brwiowe były depilowane w cienką linię. Panie polubiły krótkie fryzurki. W tym popularnego do dziś krótkiego boba z grzywką albo uwodzicielskie fale. Włosy zdobiły opaskami, często błyszczącymi lub przybranymi piórem.

52

53

54 LATA 30-TE XX WIEKU

55 Długie, błyszczące suknie do ziemi, kostiumy dyskretnie podkreślające kobiecą sylwetkę, etole, a nawet blond loki - to tylko niektóre znaki rozpoznawcze tamtej dekady. Dopasowane kostiumy, spodnie, wąskie spódnice, sztuczna biżuteria, rękawiczki, kapelusze, woalki, a na wyjątkowe okazje - długie suknie z połyskujących materiałów.

56

57 Mężczyźni nosili długie sukmany z granatowego płótna, szerokie płócienne spodnie, w kolorze błękitnym lub w paski i czarne skórzane buty do połowy łydki. Latem ubierali kaftany granatowe, ciemnozielone lub czarne, które przewiązywali granatowo-amarantowymi pasami. Stroje młodzieży męskiej różniły się w szczegółach od strojów dorosłych

58

59 FRYZURY Gładkie, krótkie włosy stały się teraz lekko falujące i zarazem znowu tak długie, że musiały być upinane. Najmodniejsze włosy mają kolor jasny, nawet platynowy blond. Na kobiecej głowie pojawiają się też wyraźne przedziałki. Włosy są coraz dłuższe, a najmodniejsze są te falowane, a wręcz mocno kręcone. Do mody wchodzi trwała.

60

61 DODATKI Kobiety lat 30. jako dodatki preferowały torebki i skórzane rękawiczki, dobrane pod kolor stroju. Jako biżuterię noszono brosze i klipsy, zaś fryzury ozdabiano sztucznymi kwiatami.

62

63 LATA 60-TE XX WIEKU

64 Wczesne lata 60. charakteryzowały się upowszechnieniem tzw. culottes tj. luźne spodnie do kolan przypominające krojem spódnicę i bikini, które stało się popularne w 1963 po sukcesie filmu "Beach Party". Mary Quant stworzyła spódniczki mini, które podbiły Amerykę pod koniec lat 60.

65

66 Swój wpływ odegrał też ruch hippisowski, promując dzwonowate spodnie, ubrania wyrażające związek z naturą, zwykle własnoręcznie wykonane i wzorzyste. Hippisi ubierali się w kwieciste, luźne bluzki z szerokimi rękawami, wytarte jeansy, cygańskie spódnice.

67

68 FRYZURY I MAKIJAŻ Dopełnieniem garderoby były małe kolczyki, sztuczne rzęsy i charakterystyczne kreski na dolnej powiece. Fryzury układało się dużą ilością lakieru do włosów. Bardzo często tapirowano włosy by układały się wysoko nad głową.

69

70 LATA 80-TE XX WIEKU

71 Lata 80-te są uważane za okres kiczu, w którym obowiązywał przede wszystkim kolor i połysk. Nieodzownym elementem były: legginsy i botki za kostkę, swetry w rozmiarze XXL i połyskujące paski. Duży wpływ na modę miała Madonna. Do łask wróciły geometryczne wzory (kropki, pasy) i legginsy. Modne stały się intensywne barwy, baleriny – tenisówki, błyszczące dodatki, opaski zachodzące na czoło. Ten czas jest odejściem od kwiatów i innych wzorów.

72 Okres lat 80. to czas trendu męskich kobiet, w za dużych kostiumach z przesadnie podkreślonym okiem a także czas odważnych dziewczyn noszących kolorowe getry, zabawne okulary i szalone fryzury. Priorytetem w modzie był krój. Do łask wrócił kostium, tym razem w odmienionej formie – ramiona były bardzo szerokie a spódnica obcisła. Figura przypominała męską sylwetkę, dzięki czemu miała podkreślać stanowczość kobiety sukcesu lat 80.

73

74 FRYZURY i makijaż W latach osiemdziesiątych uważano, że im więcej ma się na głowie tym lepiej. Modne stały się duże fryzury, szczególnie tapiry i trwałe. Krótkie włosy stawiano na pion, a pasemka tleniono na blond. Stosowano bardzo mocny i wyrazisty makijaż, brokatowe cienie, mocno wytuszowane rzęsy, ciemne odcienie ust.

75

76

77 Lata 90-te XX WIEKU

78 UBIÓR Wytarte jeansy, neonowe kolory i obszerne sportowe bluzy to symbole, którymi charakteryzowała się moda lat 90 - tych. Mówiono: "szalone lata 90”. Bardzo ważne było eksponowanie szerokich ramion poprzez poduszki w żakietach czy legginsy oraz skórzane kurtki modne do dziś. Podstawą były intensywne barwy i duża ilość materiału oraz asymetryczne kroje. Na czasie były zwężane ku dołowi spódnico - spodnie z lejącego materiału, które dodatkowo musiały być za krótkie i czarne.

79

80

81 MAKIJAŻ I FRYZURY W latach 90 - tych powrócono do naturalnego makijażu. Najmodniejsze były barwy ziemi tzn. beże i brąz, które miały podkreślać kształt twarzy. Włosy zaś musiały być nieco wycieniowane, proste z pasemkami. Niesłychanie popularna była "fryzura na Rachel" noszona przez jedną z bohaterek filmu "Przyjaciele" - Jennifer Aniston. Kobiety wybierały także krótkie cięcie z tyłu a dłuższe na bokach i przodzie. We włosy wpinano kokardy w stonowanym kolorze albo zakładano opaskę.

82

83 DODATKI Ówczesne elegantki ukochały sobie bluzki z wiązanymi przy szyi kokardami oraz dużą ilość srebra, złota i dużą ilość pasków, wisiorków i kolczyków. Moda lat 90 - tych oferowała na wieczorne wyjścia proste brokatowe sukienki na ramiączkach. Noszono również bardzo modne w tym okresie arafatki. Innymi dodatkami, z którymi nie rozstawały się kobiety w tamtych czasach, to torby oraz plecaki. Torby mogły być plastikowe bądź z tworzywa sztucznego. Wszystko to deformowało nieco kobiecą figurę, zwłaszcza, gdy dobierano malutką torebeczkę do obszernej garsonki.

84

85 WIEK XXI Modne jest wszystko…

86 NA CO DZIEŃ

87 Metale

88 Emo

89 Dresy

90 Plastic

91 POKAZY MODY

92

93

94 Dziękujemy Pokaz wykonały: Paulina Makarowicz Karolina Judt Karolina Sołtysiak Karolina Ratajczak Agata Stachowiak Ilona Kowalska Opiekun: Małgorzata Kaczmarska


Pobierz ppt "Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google