Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strój męski – składał się z płóciennej koszuli, cuchy i portek zrobionych z grubego, wełnianego sukna samodziałowego, tkanego z białej wełny (dawniej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strój męski – składał się z płóciennej koszuli, cuchy i portek zrobionych z grubego, wełnianego sukna samodziałowego, tkanego z białej wełny (dawniej."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Strój męski – składał się z płóciennej koszuli, cuchy i portek zrobionych z grubego, wełnianego sukna samodziałowego, tkanego z białej wełny (dawniej szarej), z serdaka, kapelusza, kierpców i pasa. Krój cuchy jest prosty, w typie kimona, którego rękawy i plecy są uszyte z jednego kawałka. Długość równa się długości rozpostartych ramion od dłoni do dłoni, a szerokość równa się długości cuchy od karku w dół. Zewnętrzny brzeg cuchy, rękawy, kołnierz, kieszonkę obszywano ciemnozielonym materiałem. Cuchę zapinało na guziki lub haftki i związywało wysoko na piersiach kolorowymi wstęgami. Poniżej wiązania umieszczano haft. Portki uszyte z białego samodziału, noszone na rzemiennym pasku, są obcisłe, zdobione lampasem biegnącym po szwach zewnętrznych, przechodzących tyłem poniżej pasa z jednej nogawicy na drugą. Przy kieszonkach, po obu stronach portek przyszywano tzw. "raki", a u dołu przy rozcięciu nogawki przyszywano pompon z różnokolorowej wełny zwany "kistką". Do ubioru góralskiego należy również serdak. Pierwotne serdaki były dość skromne, wykonywano je z kożucha obkładano tylko czerwoną lub zieloną safianową skórką. Później wzbogacano je kolorystycznie, ozdabiano na przedzie i na plecach haftem z wzorem kwiatowym.

4 Strój kobiecy – góralki nosiły koszulę zdobioną białym haftem na kołnierzu i mankietach, barwne spódnice, drukowane w kwiatowe obszerne wzory, poza tym gorsecik ornamentowy i haftowany, zimą serdak, kierpce. Głowę nakrywały żółtą lub czerwoną chustką wiązaną pod brodą. Do wyjścia wkładają dużą chustkę wełnianą, szeroko zarzuconą na ramiona.

5 ścigać sie – prowadzić rozwiązły (gł. seksualnie) tryb życia ścigać sie ścignąć – zdążyć ścignąć ściojze – stójże ściojze śklanka – flaszka śklanka śklonka – szklanka śklonka śleboda – wolność śleboda ślebodny – swobodny ślebodny śliwconka – śliwa (drzewo) śliwconka ślyść – zejść ślyść śmierzć – śmierć śmierzć śniego – z niego śniego

6 Górale, nazwa mieszkańców obszarów górskich, przeciwstawna do mieszkańców dolin - Lachów. W stosunku do sąsiadujących z nimi grup odróżniają się przede wszystkim formą gospodarki (hodowla i pasterstwo) i płynącą z izolacji większą samowystarczalnością. Surowy klimat gór, skalista, trudna do uprawy i niewydajna ziemia były powodem niedostatku, wyrabiały jednak w góralach zręczność, siłę i odwagę, a niedostępność gór - poczucie wolności.

7

8

9

10


Pobierz ppt "Strój męski – składał się z płóciennej koszuli, cuchy i portek zrobionych z grubego, wełnianego sukna samodziałowego, tkanego z białej wełny (dawniej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google