Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA UBIORU Gimnazjum Publiczne nr 2 Im. Janusza Korczaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA UBIORU Gimnazjum Publiczne nr 2 Im. Janusza Korczaka"— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA UBIORU Gimnazjum Publiczne nr 2 Im. Janusza Korczaka
W Czechowicach - Dziedzicach HISTORIA UBIORU

2 Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada swoją awangardę, czyli grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.

3 SPIS TREŚCI: STAROŻYTNOŚĆ EGIPT, GRECJA, RZYM ŚREDNIOWIECZE RENESANS
BAROK KLASYCYZM WSPÓŁCZESNOŚĆ WIEK XX I XXI

4 W starożytnej Grecji i Rzymie:
kobiety nosiły obszerne suknie w jasnych (najczęściej był to biały) kolorach zwane peplos, makijaż wykonywany był jedynie naturalnymi barwnikami (np. popiół), dużo biżuterii zarówno u kobiet jak i mężczyzn, kobiety często zakładały rude peruki, tradycyjne sznurowane, rzemykowe sandałki do dziś obecne w modzie zwane „rzymiankami”, nie noszono nakryć głowy.

5 W starożytnym Egipcie:
stroje kobiet mieszkających w starożytnym Egipcie nie były szyte, ale wiązane i układane w specjalny sposób; jakość materiału i ułożenia sukni świadczyły o statusie społecznym, kobiety ze względów higienicznych goliły głowy i nosiły czarne charakterystyczne peruki (często plecione w warkoczyki), bardzo ważnym elementem były biżuteria i nakrycia głowy, makijaż stanowiły grube czarne kreski na powiekach, blada cera i różowe policzki, kanonem piękna była oczywiście Kleopatra.

6 Średniowieczna moda: w tamtych czasach zupełnie odwrotnie do naszych, przyjęte były bardzo głębokie dekolty, za to niedopuszczalne było pokazanie nóg, więc suknie były do ziemi, najmodniejszą figurą była sylwetka kobiety w ciąży, kobiety nosiły suknie przepasane pod biustem, co podkreślało brzuch, ważnym elementem ubioru średniowiecznej kobiety było nakrycie głowy (kapelusze, czepki, chustki) i buty w szpic, oznaką statusu był rodzaj futra, najczęściej noszone kolory to brązy, szarości i zielenie i róże, modne było wysokie czoło, więc panie zaczesywały włosy do tyłu, lub nawet wyskubywały włosy znad linii czoła, praktycznie nie stosowały makijażu.

7 W renesansie: panowała moda na figurę w kształcie krzyża: noszono suknie spłaszczające piersi i brzuch oraz fortugał, poszerzający biodra i nadający nakładanej na niego spódnicy kształt stożka lub dzwonu, kwadratowe dekolty i kryzy, popularna była bogata biżuteria, wzorzyste i ciężkie tkaniny w jaskrawych barwach, suknie były bardzo bogato zdobione, często pojawiały się na nich drogocenne kamienie, i hafty ze złotej nitki.

8 W baroku: modę dyktował dwór panującego wtedy Ludwika XIV, który posunął się do tego że wydawał nawet dekrety dotyczące stroju, panowała moda na figurę w kształcie odwróconego kieliszka, pożądanym elementem sylwetki była wąska talia dlatego kobiety nosiły gorsety z przymocowanym do nich panier, czy też rogówką, czyli stelażem z wiklinowych lub fiszbinowych obręczy co optycznie zwężało talię, ideał mody tego okresu stanowiła kobieta delikatna, krucha, mlecznej cerze i jasnych oczach oraz włosach, ideałem kobiety z okresu oświecenia była Markiza de Pompadour, zamiast kryz, modne kołnierze obszyte koronką, w baroku wszystko było przesadne więc przesadne były też fryzury, noszono wysokie peruki wsparte na stelażach i drewnianych podkładkach, suknie były niezwykle bogato zdobione haftami, wstążkami, plisami, falbanami i koronkami, co ciekawe w tej epoce nikt jeszcze nie wpadł na to by robić różne buty: prawy i lewy, oba więc były takie same i tak samo niewygodne.

9 Ubiór klasycystyczny:
ubiór gminny - zwykle konserwatywny i niewielkim ulegający modyfikacjom ubiór najszerszych warstw społecznych, ubiór modny - rzeczywiście noszony ubiór wąskich grup zainteresowanych modą i mogących sobie na nią pozwolić, oraz ubiór lansowany - projekty ubiorów (a nie ubiór) przedstawiane przez projektantów w żurnalowych ofertach. W czasach przed-demokratycznych, kiedy władcy nie musieli jeszcze udawać, że są zwykłymi ludźmi, istniał jeszcze (uwieczniony na setkach portretów) strój koronacyjny, który nie miał już kompletnie nic wspólnego ani z ubiorem, ani z rzeczywistością, ale stanowił krystalicznie czysty przykład czytelnego w społecznym kontekście symbolu-znaku.

10 Od roku 1900 do czasów dzisiejszych !
WSPÓŁCZESNOŚĆ Od roku 1900 do czasów dzisiejszych !

11 LATA 20 -TE gorsety i stelaże odchodzą w niepamięć,
modna płaska sylwetka, noszono nawet staniki spłaszczające biust, w ubraniach przeważająca luźna linia tuby, maskująca kobiecą figurę, kobiety zaczęły pokazywać nogi, we wcześniejszych latach pokazanie nogi powyżej kostki było uważane za nieprzyzwoite, skromne fryzury z ułożonych w miękkie fale włosów lub kok przysłaniały niemal pozbawione ozdób kapelusze z niską główką i dużym rondem bądź podobne do męskich małe kapelusiki filcowe.

12 LATA 50-TE W latach 50-tych najważniejsze było pokreślenie kobiecej sylwetki, więc charakterystycznymi elementami były : dopasowane w talii (najczęściej przewiązane paskiem), sukienki, bufiaste rękawy, spodnie i spódnice z wysokim stanem, gorsety, motywy kwiatowe. Popularny był także styl pin-up girls, czyli tzw. dziewczyn z plakatów. Ikonami tamtych lat były m.in. Marilyn Monroe i Brigitte Bardot.

13 LATA 60-TE Duża dowolność i różnorodność jeśli chodzi fasony.
Pojawiają się angielskie dwurzędowe trencze. Dodatki to duże klipsy, berety i szerokie paski. Dużą uwagę przywiązano do guzików. Bardzo częste było połączenie czarnego z białym. Ikonami tamtych lat były Audrey Hepburn i Grace Kelly.

14 LATA 70-TE I 80-TE W latach 70 i 80 istniało kilka modowych nurtów, główne z nich to: Hipisowski – spodnie dzwony, bluzki z szerokimi rękawami i motywy kawiatowe. Disco – cekiny i brokat, plastikowe dodatki i jaskrawe kolory.

15 LATA 90-TE Styl sportowy – jeansy, adidasy, dresy.
Nowy popularny nurt: grunge – fani Nirvany noszą rozciągnięte swetry. „Nastroszone” fryzury.

16 XXI WIEK

17 KONIEC


Pobierz ppt "HISTORIA UBIORU Gimnazjum Publiczne nr 2 Im. Janusza Korczaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google