Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Coco Chanel (a raczej Gabrielle Bonheur Chanel) urodziła się 19 sierpnia 1883r. w Saumur, zmarła 10 stycznia 1971r w Paryżu. Pseudonim Coco przyjęła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Coco Chanel (a raczej Gabrielle Bonheur Chanel) urodziła się 19 sierpnia 1883r. w Saumur, zmarła 10 stycznia 1971r w Paryżu. Pseudonim Coco przyjęła."— Zapis prezentacji:

1

2 Coco Chanel (a raczej Gabrielle Bonheur Chanel) urodziła się 19 sierpnia 1883r. w Saumur, zmarła 10 stycznia 1971r w Paryżu. Pseudonim Coco przyjęła podczas krótko trwającej kariery piosenkarki w kawiarniach Moulins i Vichy. W latach 20’ stała się jednym z najlepszych projektantów mody w Paryżu. Zaczęła tworzyć lekką, codzienną odzież robioną z dżerseju (czyli lekkiej dzianiny bawełnianej) w tamtych czasach powszechnie używanej do robienia męskiej bielizny. Tworzyła komfortowy styl dla kobiet ignorując sztywne, modne, gorsety, co wkrótce odniosło sukces wśród klienteli powojennego pokolenia kobiet, dla których gorsetowe ograniczenia zaczęły wydawać się niepraktyczne i staromodne.

3 Jej pierwszy sklep powstał w 1913r, początkowo sprzedawała kapelusze i damskie ubiory, natomiast w 1919r. już rozpoznawana, założyła dom mody pod nazwą Chanel, który mieścił się przy paryskiej ulicy Cambon.

4 W roku 1922 Coco wypuściła na rynek perfumy, Chanel no 5, które odniosły ogromny sukces, pozostając jednym z najbardziej opłacalnym produktem firmy Chanel. Wkrótce Coco odnalazła partnera w biznesie perfumiarskim – Pierre’a Wetheimer’a który również był jej kochankiem. Wethieimer uzyskał 70% udziałów spółki, jej przyjaciel Bader 20% a jej samej zostało 10%. Dotychczas Wertheimem kontroluje spółkę perfum.

5 Na przełomie lat 20’i 30’ dom mody coraz bardziej się rozrastał, zajmował kilka kamienic na Rue Cambon w których znajdowały się laboratoria perfumeryjne, zakład tekstylny, pracownia biżuterii artystycznej. Pracowało w nim już ok. 3,5 tyś osób. W 1925 r. Coco stworzyła prosty żakiet bez kołnierzyka oraz dopasowaną „małą czarną”. Te dwa elementy dotychczas są nieodłączną częścią kolekcji Chanel.

6 Podczas II wojny światowej, Coco pozostała pielęgniarką
Podczas II wojny światowej, Coco pozostała pielęgniarką. Jej popularność zaczęła się zmniejszać, zaczęły pojawiać się liczne plotki o jej romansie z hitlerowskim oficerem co spowodowało że przeniosła się do Szwajcarii, by uciec od kontrowersji. Po powrocie w 1954 r. stworzyła spodnie-dzwony oraz kostium składający się z żakietu bez kołnierzyka, wykończonego plecionką, w zestawieniu ze spódniczką do kolan. Ten strój zdobył ogromną popularność wśród europejczyków ale również stał się wielkim hitem w Stanach Zjednoczonych (zakochała się w nim m.in. Audrey Hepburn i Grace Kelly).

7 Pomimo głośnych związków, z księciem Dymitrem Romanowem, (od którego otrzymała "perły Romanowów") czy  też Paulem Iribe, Coco Chanel pozostała niezamężna. Zmarła w wieku 87 lat, 10 stycznia 1971 roku, w Paryżu. Jej inne pomysły: fryzury "na pazia", bob, golfy, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), prochowiec  - do dziś uważane są za klasyczny kanon elegancji. Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld

8 Kolekcja Fall-Winter 2009/10

9

10 Merci de votre attention


Pobierz ppt "Coco Chanel (a raczej Gabrielle Bonheur Chanel) urodziła się 19 sierpnia 1883r. w Saumur, zmarła 10 stycznia 1971r w Paryżu. Pseudonim Coco przyjęła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google