Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moda romantyzmu stroje z epoki romantyzmu. Skrócony Plan prezentacji Wstęp -D-Definicja Mody -R-Ramy zasowe Romantyzmu Stroje męskie -A-Angielskie -W-Włoskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moda romantyzmu stroje z epoki romantyzmu. Skrócony Plan prezentacji Wstęp -D-Definicja Mody -R-Ramy zasowe Romantyzmu Stroje męskie -A-Angielskie -W-Włoskie."— Zapis prezentacji:

1 Moda romantyzmu stroje z epoki romantyzmu

2 Skrócony Plan prezentacji Wstęp -D-Definicja Mody -R-Ramy zasowe Romantyzmu Stroje męskie -A-Angielskie -W-Włoskie -F-Francuskie -P-Polskie Stroje damskie -R-Różne -P-Polskie Podsumowanie

3 Moda MODA [łac.], socjol. jeden z gł. regulatorów zachowania się jednostek w społeczeństwach nowocz.; służy jako środek zarówno wyróżniania się z tłumu, jak i konformizmu w stosunku do wybranych grup; w przeciwieństwie do obyczaju m. jest b. zmienna: za dobre i piękne uchodzi zwł. to, co nowe i pochodzi z ośr. uznawanych w danym czasie i miejscu za przodujące w tej lub innej dziedzinie; dostarczane przez m. wzory przestają obowiązywać tym szybciej, im szybciej się upowszechniają; rozwój m. ma źródła psychol., społ. i ekon., które nie zostały jeszcze w pełni zbadane; m. wywiera największy i najbardziej widoczny wpływ na sposób ubierania się, czesania, makijażu itp., ale bardziej lub mniej wpływa na wszystkie dziedziny życia społeczeństw nowocz., w których jest cenione raczej to, co najnowsze, niż to, co tradycyjne. (pobrane z http://encyklopedia.pwn.pl/)

4 Moda – Ramy czasowe wczesny romantyzm (około 1798-1804), pełny romantyzm (około 1804-1815), późny romantyzm (około 1815-1848).

5 Strój Męski

6 Strój męski - angielski J.Pitschmann Portret Antoniego Franciszka Rozradowskiego, 1794 – 1798 rycina wg. Rysunku H.Verneta, Elegant z epoki Cesarstwa, początek XIXw.

7 Strój męski - angielski - frak modny ok. 1800r, - kołnierz o dużych, miękko wywiniętych klapach. - wpływ angielskiego stroju do jazdy konnej, - podcięty w kształcie odwróconej litery U,

8 Strój męski - angielski - modny frak pochodzący z pierwszej połowy XIXw., - wycięty z przodu, - obcisłe spodnie, - wysokie buty, - kapelusz z niską główką.

9 Strój męski - włoski Wiwat Hrabia! On wjeżdżał na folwark Maciejów, Sam zbrojny, za nim zbrojnych dziesięciu dżokejów. Hrabia siedział na dzielnym koniu, w czarnym stroju; Na sukni orzechowy płaszcz włoskiego kroju, Szeroki, bez rękawów, jak wielka opona, Spięty klamrą u szyi, spadał przez ramiona; Kapelusz miał okrągły z piórem, w ręku szpadę, Okręcił się i szpadą powitał gromadę. (Pan Tadeusz, ks. VII, opis Hrabi)

10 Strój męski - włoski Pan Tadeusz

11 Strój męski - francuski M.Bacciarelli Napoleon nadaje konstytucję Księstwu Warszawskiemu, olej na płótnie, 1811

12 Strój męski - francuski - fraki haftowane, ok.1811r - spodnie w stylu culotte, - stojący kołnierz, - stroje podobne do siebie dla wszystkich stanowisk, różniące się tylko barwą i dekoracją.

13 Strój męski - polski Urzędnik Księstwa Warszawskiego w mundurze, ok. 1809 Frak urzędniczy z okresu Księstwa Warszawskiego, ok. 1809

14 Strój męski - polski - frak z ok. 1809r, - kontusz sukienny koloru granatowego z amarantowym kołnierzem i rękawami, przyozdobionymi srebrzystym haftem, oraz z guzikami zdobionymi herbem Księstwa Warszawskiego, - biała kamizelka.

15 Strój damski Moda ok. 1806r Moda ok. 1818r Moda ok. 1822-1823r Moda ok. 1814r

16 obraz F.X.Fabre, Portret Elżbiety Skotnickiej, olej na płótnie, 1807

17 Strój damski - moda na ok. 1807r - przymarszczona spódnica, obszerna i fałdzista, - fason tylko na smukłą figurę, - do krótkich rękawków noszono rękawiczki długie do ramion. rękawiczki ze skóry, haftowane, pocz. XIXw.

18 Strój damski Stanąwszy nad strumieniem, rzuciła na trawnik Z ramion swój szal powiewny, czerwony jak krwawnik, (…) W szmaragdzie bujnych traw, na krwawnikowym szalu, W sukni długiej, jak gdyby w powłoce koralu, Od której odbijał się włos z jednego końca, Z drugiego czarny trzewik; po bokach błyszcząca Śnieżną pończoszką, chustką, białością rąk, lica, Wydawała się z dala jak pstra gąsienica, Gdy wpełźnie na zielony liść klonu. (Pan Tadeusz, ks. III, opis Telimeny)

19 Strój damski Pan Tadeusz

20 Podsumowanie

21 Wnioski Moda damska przeważnie wywodziła się z Francji, męska natomiast wywodziła się z danego kraju, Stroje na różne okazje, np. na spacer, do obiadu, na bal, etc., intensywne kolory, nowe barwniki, Różnica między charakterem ubioru męskiego i kobiecego, a także tempem zachodzącym w nich zmian, Intensywne kolory i nowe barwniki w modzie damskiej, Moda odzwierciedlała postęp techniczny w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, przyspieszony obieg informacji i demokratyzację mody.


Pobierz ppt "Moda romantyzmu stroje z epoki romantyzmu. Skrócony Plan prezentacji Wstęp -D-Definicja Mody -R-Ramy zasowe Romantyzmu Stroje męskie -A-Angielskie -W-Włoskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google