Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

COIMBRA Coimbra, miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "COIMBRA Coimbra, miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy."— Zapis prezentacji:

1

2 COIMBRA

3 Coimbra, miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy uniwersytet w kraju założony w Coimbra to zarazem była stolica Portugalii i najważniejszy ośrodek życia akademickiego w tym państwie. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

4

5

6

7 Coimbra-Velha Alta

8 VELHA UNIVERSIDADE (Stary Uniwersytet) Ten najstarszy w Portugalii Uniwersytet stoi na wzgórzu Velha Alta. Został ufundowany w roku Kilkakrotnie był przenoszony do Lizbony i powracał do Coimbry, aby wreszcie w 1537 roku zadomowić się tu na stałe w budynkach Pałacu Królewskiego. Początkowo wykładano tu tylko teologię, medycynę oraz prawo kanoniczne i cywilne. W XVIII stuleciu Markiz de Pombal rozszerzył listę kierunków studiów. Wejście na Uniwersytet prowadzi przez Porta Ferrea (Żelazną Bramę). Za nią po prawej stronie znajduje się budynek z kolumnadą, zwaną Via Latina. W tym budynku, na piętrze można podziwiać salę przeznaczoną na podniosłe uroczystości uniwersyteckie.

9 Uniwersytet w Coimbrze (port. Universidade de Coimbra), to najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii...

10 ... a także jedyna tego typu placówka w tym kraju do początku XX wieku. Uniwersytet

11 Zabudowania uczelni pochodzą z XVI wieku, kiedy to Joao III (Jan III zwany Pobożnym) ostatecznie i na stałe przeniósł Uniwersytet do Coimbry.

12 Pomnik João III (Jan III Aviz zw. Pobożnym) król Portugalii w latach

13 TORRE de CABRA (Kozia Wieża) Jest symbolem Uniwersytetu. Koza to dzwon o dziwacznym dźwięku, podobnym do beczenia tego zwierzęcia. Dzwon ten zwoływał studentów na wykłady. Wieża ta to wizytówka miasta. Jest widoczna prawie z każdego miejsca w Coimbrze.

14 Brama Uniwersytetu Porta Ferrea (Żelazna Brama )

15 Uniwersytet, fragment zdobień wnętrzy

16 Uniwersytet, sala inaguracyjna

17 Biblioteca da Geral Universidade de Coimbra

18 BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA ufundowana na początku XVIII wieku przez króla João V ( Jana V Wielkodusznego ) i na jego cześć nazwana Biblioteca Joanina. Wnętrze oraz regały, na których znajduje się około 300 tysięcy woluminów dekorowane są złotem i egzotycznymi gatunkami drewna.

19 Biblioteka Uniwersytecka

20

21 Sufit Biblioteki Uniwersyteckiej

22 Wejście do kaplicy uniwersytetu

23 Kaplica Uniwersytetu Capela de São Miguel (Kaplica św. Michała), dekorowana azulejos, z pięknie ornamentowanym sklepieniem i barokowymi organami.

24 Kaplica São Miguel – organy i zdobienia sufitu

25 Rua Larga, ulica w pobliżu uniwersytetu

26 Queima das Fitas, czyli święto końca roku akademickiego. Od początku istnienia Uniwersytetu studenci poszczególnych wydziałów nosili przypięte do ubrania wstążki w kolorze odpowiadającym wydziałowi, na którym studiowali, np. medycyna nosiła kolor żółty, prawo - czerwony itd. W maju, na koniec roku akademickiego studenci w tradycyjnych czarnych strojach palą swoje wstążki.

27 IGREJA de SANTA CRUZ (Kościół Świetego Krzyża) Kościół i klasztor ufundował w 1131 r Dom Afonso Henriques, Został on w tej świątyni pochowany.

28 IGREJA de SANTA CRUZ

29

30

31 Widok na miasto i SE VELHA (Starą Katedrę)

32 Stara Katedra (port. Sé Velha de Coimbra) została wzniesiona w 1162 r. Katedra do dziś zachowała się w prawie nienaruszonym stanie.

33 SE VELHA (Stara Katedra) Budynek Katedry z flankami na szczycie bardziej przypomina fortecę niż świątynię. Katedra jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli romańskich w Portugalii. Jest symbolem zwycięstwa nad Arabami w 1064 roku - odebrania im miasta.

34 SE VELHA (Stara Katedra)

35 SE NOVA (Nowa Katedra) Kościół ten pod koniec XVI w wybudowali Jezuici. Po ich usunięciu z Portugalii w XVIII stuleciu przez Markiza de Pombal, świątynia została wyniesiona do rangi katedry. Nastąpiło to w 1772 roku.

36 CONVENTO SANTA CLARA-a-VELHA STARY KLASZTOR św. KLARY. Klasztor założyła święta Elżbieta Portugalska, żona króla Dinisa. Budynek był wielokrotnie zalewany wodami rzeki i obecnie trwają w nim prace restauratorskie

37 W 1650 roku powyżej Starego Klasztoru został wybudowany nowy klasztor CONVENTO de SANTA CLARA-a-NOVA. Częste zniszczenia powodziowe spowodowały, że zakonnice zmuszone były opuścić stary klasztor.

38 CONVENTO de SANTA CLARA-a-NOVA

39 MUZEUM MACHADO de CASTRO Poświęcone jest artyście portugalskiemu z przełomu XVIII i XIX w. Zlokalizowane jest w dawnym Pałacu Biskupów. Pod budynkami znajduje się labirynt podziemnych korytarzy z czasów romańskich. W Muzeum mieści się bogata kolekcja malarstwa, rzeźby i mebli z różnych epok.

40 Pomnik Jana Pawła II

41

42

43 Mur zdobiony płytkami azulejos

44 Igreja de Santo António dos Olivias

45 JARDIM BOTANICO (Ogród Botaniczny ) Jest to największy ogród botaniczny w Portugalii. Powstał w XVIII wieku, kiedy za sprawą Markiza de Pombal, wprowadzono na uniwersytecie historię naturalną.

46 JARDIM BOTANICO

47

48

49 Jardim da Sereia

50 Park Mondego

51

52

53 oprac. na podst. WEB jokoretsina Muzyka Fado Coimbra - José Afonso - Maria


Pobierz ppt "COIMBRA Coimbra, miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google