Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze zabytki Europy: Estonia i jej zabytki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze zabytki Europy: Estonia i jej zabytki."— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze zabytki Europy: Estonia i jej zabytki

2 Estonia

3 Tallin "Śliczne to miasto jak skamieniałe, zastygły pląs najwymyślniejszych kształtów stacza się tarasami przetkanymi zielenią ku wielkim obszarom nieba i łaskawego morza..."

4 Tallin to nie tylko wspaniałe zabytki ale takrze piękna panorama miasta i wspaniały port.

5 Gotycka katedra Najświętrzej Marii Panny Na wgórzu Toompea w Tallinie, oprócz XIII- i XIV-wiecznych fortyfikacji znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, w której wnętrzu znaleźć można nagrobki i epitafia (m.in. renesansowy - z 1585 - nagrobek Pontusa de la Gardie, szwedzkiego gubernatora Estonii)

6 Kościół Św.Olafa Pod koniec XV wieku zbudowano w Tallinie kościół Św. Olafa (z kaplicą NMP z początku XVI wieku), którego gotycka wieża, wysoka na 159 m, była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie. Po pożarach przebudowywana, mierzy obecnie 123 m.

7 Letni dom cara Rosji Piotra I Wielkiego w Tallinie Znajdują się tu także wczesnoklasycystyczny (z 1718, wg innej klasyfikacji - północnobarokowy) Pałac Kadriorg zaprojektowany przez Włocha Nicolo Michettiego (letnia rezydencja Piotra I Wielkiego) Obecnie jest to muzeum sztuki, adres: Weizenbergi 37, otoczony przez piękne ogrody.

8 Pałac prezydenta Esoni. Pałac ten znajduje się niedaleko Letniej rezydencji rosyjskego cara Piotra I

9 Średniowieczne mury obronne. W Tallinie, mimo licznych zniszczeń z okresu II wojny światowej, skrupulatnie odbudowano średniowieczne obwarowania miejskie z basztami i bramami - baszty Megede i Kiek in de Kök (XIV–XV wiek), basztę Tłusta Margarita (Gruba Małgorzata; Gruba Margarita; Tłusta Małgorzata) (XVI wiek), Bramę Morską (XVI w.).

10 Skansen w Koguvie To dziś nie tylko muzeum etnograficzne, ale przede wszystkim zamieszkała wieś

11 Ruiny zamku w Rakvere

12 Klasztor w Kuremae

13 Kościół św. Katarzyny w Liivie

14 Zabytki w Tartu. Tartu jest często uważane za stolicę kulturową i intelektualną. Miasto słynie z uniwersytetu, założonego w 1632. Uniwersytet Gotyckie ruiny w miasteczku uniwersyteckim Ratusz Przed ratuszem możemy zobaczyć piękną rzeźbę przedstawiającą parę kochanków.

15 Kopalnia piasku w Piusa

16 Prezentacje wykonała i przygotowała: Justyna Borkowska Kl. III Lpzi.


Pobierz ppt "Najpiękniejsze zabytki Europy: Estonia i jej zabytki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google