Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niziny Mazowieckiej. Nizina Mazowiecka jest jedną z największych pod względem powierzchni krain Polski. Stanowi ona fragment rozległego, równoleżnikowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niziny Mazowieckiej. Nizina Mazowiecka jest jedną z największych pod względem powierzchni krain Polski. Stanowi ona fragment rozległego, równoleżnikowego."— Zapis prezentacji:

1 Niziny Mazowieckiej

2 Nizina Mazowiecka jest jedną z największych pod względem powierzchni krain Polski. Stanowi ona fragment rozległego, równoleżnikowego pasa nizinnego zwanego Krainą Wielkich Dolin. Nizina Mazowiecka stanowi płaską kotlinę, położoną w dorzeczu środkowej Wisły.

3 Największe pod względem powierzchni i ludności województwo. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km².Według danych miało 5,24 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa.

4 Warszawa jest największym miastem a zarazem stolicą Polski. Położone w środkowo-wschodniej części kraju, na nad Wisłą. Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności 1 720 398 mieszkańców i powierzchni 517,24 km² łącznie z Wisłą.

5 Plac Zamkowy w Warszawie – plac w Śródmieściu, na granicy Starego Miasta i Śródmieścia, Plac Zamkowy położony jest u wylotu Traktu Królewskiego, który wytyczał główny kierunek rozwojowy miasta w XVIII wieku. W obrębie placu zachowały się kamienice z XVI-XVIII wieku m.in. zespół czterech kamienic.

6 Plac Zamkowy

7 Zamek Królewski Zamek Królewski, będący wcześniej jedną z głównych rezydencji książąt mazowieckich w obecnym stanie jest wierną rekonstrukcją barokowej budowli z XVII i XVIII wieku Pomimo zniszczeń w latach 1939 i 1944, dzięki systematycznym ewakuacjom zachował się bogaty wystrój sal z XVIII wieku, w tym liczne dzieła sztuki związane z dworem króla Stanisława Augusta. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Ocalałe fragmenty zamku oraz Bibliotekę Królewską, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków w 1965.

8 Zamek Królewski

9 Pałac w Wilanowie Pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729.W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii.Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy.

10 Pałac w Wilanowie

11 Pałac Kultury i Nauki Poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina – najwyższy budynek w Polsce, w centrum Warszawy na placu Defilad. Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Oddany do użytku w 1955 wybudowany w trzy lata. Budowa gmachu trwała od 2 maja 1952 do 22 lipca 1955, a pracowało przy niej ok. 3500 robotników radzieckich.Do początku lat dziewięćdziesiątych mieścił się tam Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.

12 Pałac Kultury i Nauki

13 Stadion Narodowy – wielofunkcyjny stadion piłkarski na Kamionku w Warszawie, powstały na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Stadion powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą), znajduje się na nim 58,5 tys. miejsc dla kibiców. Łączna kubatura stadionu (bez dachu) wynosi ponad 1.000.000 m³. Łączna powierzchnia całkowita stadionu wynosi 203.920 m².

14 Stadion Narodowy

15 Wykonał Tomasz Bielski


Pobierz ppt "Niziny Mazowieckiej. Nizina Mazowiecka jest jedną z największych pod względem powierzchni krain Polski. Stanowi ona fragment rozległego, równoleżnikowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google