Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AVEIRO PORTUGALIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AVEIRO PORTUGALIA."— Zapis prezentacji:

1 AVEIRO PORTUGALIA

2 Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro,
w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro (Ocean Atlantycki). Wielką atrakcją niemal całego miasta są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1759 r. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

3 Dworzec kolejowy w Aveiro

4 Fragment fasady dworca kolejowego

5

6

7

8 Aveiro nazywane jest „Wenecją Portugalii“

9

10

11

12

13

14 Ratusz

15 Ponte Sobre o Canal S. Roque

16

17 Casa de Santa Zita Budynek ozdobiony płytkami azulejos

18

19

20 W parku miejskim

21 W parku miejskim

22

23

24 Igreja da Misericórdia w Aveiro

25 Ozdobne chodniki

26 , Katedra. Sé Catedral de Aveiro, Igreja de São Domingos

27 Katedra,interior

28 Stadion sportowy SC Beira-Mar w Aveiro

29

30

31 Praia da Meia Laranja, da Barra de Aveiro

32 AZULEJO Z

33 Azulejo to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym
i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.

34

35 Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej. Azulejo stały się czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Wykonane z taniego materiału płytki stanowiły najlepszy sposób na podniesienie estetyki budynków, a także nadanie im niepowtarzalnego wyglądu, a przede wszystkim zapewnienia higieny wnętrz.

36

37 Płytki azulejo o bardzo różnych kształtach i kolorystyce stały się najbardziej charakterystycznym środkiem wyrazu i najbardziej ekspresyjnym rodzajem sztuki, głównie portugalskiej, rozwijanym i używanym przez ponad pięćset lat, ale także sztuki hiszpańskiej choć w mniejszym stopniu.

38

39

40

41

42 -to tradycyjne portugalskie słodycze
z regionu miasta Aveiro, Wytwarzane są z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza.

43 Ovos moles, podobnie jak wiele portugalskich słodyczy, wywodzą się od produktów wytwarzanych w przeszłości przez zakonników z klasztorów, które istniały w Portugalii do początków XIX wieku – dominikanów, franciszkanów i karmelitów. Po likwidacji zgromadzeń w 1834 roku pozostały po nich manufaktury oraz część świeckiego personelu.

44

45 Muz. Mariza–Fado Curvo Oprac. na podst. WEB jokoretsina


Pobierz ppt "AVEIRO PORTUGALIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google