Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AVEIRO PORTUGALIA Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AVEIRO PORTUGALIA Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga."— Zapis prezentacji:

1

2 AVEIRO PORTUGALIA

3 Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro (Ocean Atlantycki). Wielką atrakcją niemal całego miasta są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1759 r. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

4 Dworzec kolejowy w Aveiro

5 Fragment fasady dworca kolejowego

6

7

8

9 Aveiro nazywane jest Wenecją Portugalii

10

11

12

13

14

15 Ratusz

16 Ponte Sobre o Canal S. Roque

17

18 Casa de Santa Zita Budynek ozdobiony płytkami azulejos

19

20

21 W parku miejskim

22

23

24

25 Igreja da Misericórdia w Aveiro

26 Ozdobne chodniki

27 , Katedra. Sé Catedral de Aveiro, Igreja de São Domingos

28 Katedra,interior

29 Stadion sportowy SC Beira-Mar w Aveiro

30

31

32 Praia da Meia Laranja, da Barra de Aveiro

33

34 Azulejo to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.

35

36 Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej. Azulejo stały się czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Wykonane z taniego materiału płytki stanowiły najlepszy sposób na podniesienie estetyki budynków, a także nadanie im niepowtarzalnego wyglądu, a przede wszystkim zapewnienia higieny wnętrz.

37

38 Płytki azulejo o bardzo różnych kształtach i kolorystyce stały się najbardziej charakterystycznym środkiem wyrazu i najbardziej ekspresyjnym rodzajem sztuki, głównie portugalskiej, rozwijanym i używanym przez ponad pięćset lat, ale także sztuki hiszpańskiej choć w mniejszym stopniu.

39

40

41

42

43 Wytwarzane są z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza. -to tradycyjne portugalskie słodycze z regionu miasta Aveiro,

44 Ovos moles, podobnie jak wiele portugalskich słodyczy, wywodzą się od produktów wytwarzanych w przeszłości przez zakonników z klasztorów, które istniały w Portugalii do początków XIX wieku – dominikanów, franciszkanów i karmelitów. Po likwidacji zgromadzeń w 1834 roku pozostały po nich manufaktury oraz część świeckiego personelu.

45

46 Oprac. na podst. WEB jokoretsinaMuz. Mariza–Fado Curvo www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "AVEIRO PORTUGALIA Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga."

Podobne prezentacje


Reklamy Google