Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bakoń Katarzyna Klecha Weronika Rybicka Marta I d

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bakoń Katarzyna Klecha Weronika Rybicka Marta I d"— Zapis prezentacji:

1 Bakoń Katarzyna Klecha Weronika Rybicka Marta I d
Szwajcaria Bakoń Katarzyna Klecha Weronika Rybicka Marta I d

2 Flaga i herb Szwajcarii
Flaga Szwajcarii to czerwony kwadrat z białym krzyżem greckim na środku. Długość każdego z ramion krzyża jest o 1/6 większa niż ich szerokość i, choć formalnie tego nie ustalono, rozpiętość krzyża zwyczajowo stanowi 2/3 lub 7/10 rozpiętości flagi. Jest to jedna z dwóch - obok watykańskiej - kwadratowych flag na świecie. Wygląd i symbolika herbu Szwajcarii, są generalnie identyczne, jak we fladze. Jako hymn państwowy pieśń została zatwierdzona w 1961 roku. Do tego czasu Szwajcaria nie posiadała oficjalnego hymnu, a każdy kanton miał swój własny. Zwyczajową rolę ogólnego hymnu pełnił utwór Rufst, du mein Vaterland? będący wersją God save the Queen.

3 Flaga Szwajcarii Herb Szwajcarii

4 Hymn Szwajcarii (tłumaczenie)
Psalm Szwajcarów Kiedy poranne niebo promienieje Ty, Panie jesteś na nim w jasności Ty, najsławniejszy, najwspanialszy. Kiedy Alpy promienieją chwałą Módlcie się Szwajcarzy, módlcie się. Czujemy i rozumiemy Czujemy i rozumiemy Boga w naszej Ojczyźnie Boga, Pana w naszej Ojczyźnie.

5 Hymn Szwajcarii Schweizer Psalm
Trittst im Morgenrot daher, Seh' ich dich im Strahlenmeer, Dich, du Hocherhabener, Herrlicher! Wenn der Alpen Firn sich rötet, Betet, freie Schweizer, betet. Eure fromme Seele ahnt, eure fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland! Gott, den Herrn im hehren Vaterland!

6 Położenie geograficzne:
Szwajcaria jest górzystym państwem bez dostępu do morza, które położone jest w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem , Francją, Włochami Niemcami.

7 Powierzchnia: ląd: km² woda: km² całkowita: km²

8 Berno – jako stolica Szwajcarii
Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu. Największe miasta Szwajcarii: Zurych mieszk. Genewa mieszk. Bazylea mieszk. Lozanna mieszk. Berno mieszk.

9 Herb - Berna

10 Berno Romantyczna stolica konfederacji, założona w 1191 roku za największą swoją atrakcję uważa zwartą zabudowę centrum z arkadami ciągnącymi się łącznie przez 6 kilometrów i licznymi fontannami przyozdobionymi figurami.

11 Historia Szwajcarii Szwajcaria jest konfederacją państw, wchodzących w jej skład jako kantony o bardzo dużej autonomii. W 1506 roku papież Juliusz II najął wojska szwajcarskie do osobistej ochrony tworząc Gwardię Szwajcarską, która po dziś dzień pełni tę funkcję. W XVI wieku Szwajcaria stała się jednym z głównych ośrodków reformacji w Europie. Reformacja objęła jednak głównie bogatsze i bardziej rozwinięte kantony miejskie. W 1531, po wojnie kantonów protestanckich z katolickimi (wiejskimi), w wyniku tzw. drugiego pokoju kappelskiego nastąpiło ustalenie podziału wyznaniowego kantonów.

12 Władze Szwajcarii Prezydent Szwajcarii : Eveline Widmer-Schlumpf
Okres urzędowania – od 1 stycznia 2012 Poprzednik – Micheline Calmy-Rey

13 Ustrój polityczny Szwajcaria jest federacją demokratyczną oraz parlamentarną, gdzie na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum (demokracja bezpośrednia). Szczególnie silna pozycja parlamentu i władz kantonalnych. Ustrój ten nazywa się parlamentarno-komitetowym, cechą najbardziej typową dla niego jest brak rozdziału pomiędzy władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Szwajcaria jest państwem federalnym, podzielonym na kantony, posiadające charakter organizmów państwowych. Konstytucja określa podział kompetencji między federacją a kantonami.

14 Szkolnictwo Szwajcaria była jednym z pierwszych na świecie państw, które wprowadziło powszechne nauczanie elementarne. Szkoły podstawowe i średnie w Szwajcarii są bezpłatne; w wielu kantonach bezpłatne są także obiady oraz podręczniki. Za państwowe szkoły wyższe płaci się około 560 franków szwajcarskich (ok zł przy kursie 1 CHF = 3,6 PLN) za semestr. Dla studentów z ubogich rodzin występują jednak stypendia. Dyplomy prywatnych szkół szwajcarskich nie są uznawane przez państwo; mogą być jednak uznawane przez firmy prywatne.

15 Szwajcarska Szkoła

16 Media Funkcję telewizji publicznej pełni SRG SSR idée suisse, która dzieli się według języków na Télévision Suisse Romande (TSR), Televisione svizzera di lingua italiana (TSI) i Schweizer Fernsehen (SF). Istnieją także prywatne telewizje regionalne TeleZüri, TeleBärn i Telebasel. Największe niemieckojęzyczne dzienniki to Blick, Neue Zürcher Zeitung i Tages-Anzeiger.

17

18 Kuchnia Ich specjałem jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie takie jak gruyère czy emmentaler podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem.

19

20 Obyczaje Również w miastach organizowane święta i uroczyste jarmarki.
W istocie niektórych obchodów tkwią dawne zwyczaje i tradycje. Większość Szwajcarów chodzi wcześnie spać, więc nie wypada przedłużać wieczornych wizyt. Nie wskazane jest także telefonować po Przychodząc w odwiedziny, powinno się przynieść jakiś upominek.

21 Szwajcarskie Instrumenty
Każdej wiosny, alpejscy pasterze wyprowadzają bydło wysoko na hale i mieszkają w letnich szałasach. Szwajcarzy kultywują grę na tradycyjnym instrumencie pasterskim zwanym alphornem, charakterystycznym tylko dla tego regionu Europy.

22

23 Dobre Maniery Szwajcarów
Dobry, choć nie tylko szwajcarski obyczaj każe pozdrowić właściciela po wejściu do sklepu, baru czy kawiarni, a wychodząc, wypada się pożegnać. Publiczne okazywanie uczuć sprowadza się do wymiany się pocałunków podczas powitaniu (trzy razy na przemian w lewy i prawy policzek).  Szwajcarzy należą do ludzi punktualnych i oczekują tego samego od innych. Tradycją jest, że przy stole goście czekają, aż gospodarz wygłosi toast. Przed zanurzeniem ust w kieliszku wypada się nim stuknąć z każdą osobą na przyjęciu, patrząc jej w oczy.

24 Wino Co roku w szwajcarskich winnicach wytwarza się ok. 1,2 mln. hektolitrów wina, mniej więcej po połowie białego i czerwonego.

25

26

27 Sery W Szwajcarii produkowanych jest ponad 400 rodzajów serów. Oznacza to ok. 134 tys. ton, z czego nieco ponad połowa jest eksportowana. Firma "Nestle" wywodzi sie od Szwajaców.

28

29

30

31 Alpy Najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

32

33

34

35 Ciekawostki Szwajcaria jest także kolebką wynalazków i zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o ilość patentów,  a także... laureatów Nagrody Nobla. Dowodzi to temu, że Szwajcaria to kraj ludzi mądrych, kreatywnych i zadowolonych z życia. Z czym europejczykom kojarzy się Szwajcaria ?  To przede wszystkim szwajcarskie banki- w całym kraju jest ich ponad 630,  nie dziwi więc fakt, że jest to główny symbol Szwajcarii. Czy osoba Ojca Świętego ma coś wspólnego z Szwajcarią? Okazuje się, że bardzo dużo, otóż ścisłą ochroną osoby papieża zajmuje się Gwardia Szwajcarska.  Są to młodzi wykształceni mężczyźni, zapewniający bezpieczeństwo w Pałacu Apostolskim oraz stoją na straży bram Watykanu.

36 Wszystkim na świecie znane są takie sery jak Emmentaler czy Gruyčre
Wszystkim na świecie znane są takie sery jak Emmentaler czy Gruyčre.  Co roku produkcja sięga 180 ton różnorakich serów, na liczbę tą składają się sery twarde, półtwarde, extra twarde i świeże. W Szwajcarii znajduje się 17 fabryk czekolady, które łącznie produkują 150 ton brązowej tabliczki.  Obroty całej branży wynoszą w tym kraju ponad półtora miliarda.  Połowa produkcji eksportowana jest do 130 krajów na całym świecie,  drugą połowę zjadają Szwajcarzy, przeciętny mieszkaniec tego kraju w ciągu roku zjada 11 kilogramów czekolady. 

37

38 Dom Alberta Einsteina W centralnej części berneńskiej starówki przy zabytkowej uliczce Kramgasse 49 znajduje się dom Alberta Einsteina. Budynek, to trzypiętrowa secesyjna kamienica z arkadowymi wejściami i oknami o półokrągłych sklepieniach. Wciśnięta między inne stylowe kamieniczki zaprasza do środka szerokim wejściem. Dach wieńczą świetliki opatrzone spadzistymi daszkami, malowane na czerwono. Budynek jest siedzibą muzeum Alberta Einsteina, znanego fizyka, który zapisał się w historii wieloma znanymi teoriami, stanowiącymi podwaliny współczesnej nauki. Wewnątrz budynku na drugim piętrze znajduje się mieszkanie, w którym fizyk wraz z z rodziną zamieszkiwali na początku XX wieku.

39

40 Wieża zegarowa (Zeitglockenturm)
Ta słynna szwajcarska wieża wznosi się przy ulicy Kramgrasse, pochodzi z 1530 roku. Z wyglądu przypomina wieżę nieco wieżę z paryskiego Starego Rynku. Dawniej wieża była częścią nieistniejącej już dziś bramy miejskiej. Atrakcja są ruchome elementy zegara, na cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara.

41

42

43

44 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji .; )


Pobierz ppt "Bakoń Katarzyna Klecha Weronika Rybicka Marta I d"

Podobne prezentacje


Reklamy Google