Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE"— Zapis prezentacji:

1 KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE

2 Austria (Österreich) - stolica Wiedeń

3 Położenie geograficzne
Państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów). Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju.

4 Podstawowe informacje o Austrii
Ustrój polityczny: republika federalna Władza: głowa państwa: prezydent federalny Heinz Fischer szef rządu: Werner Foymann Stolica: Wiedeń Populacja: Powierzchnia: km2 Waluta: euro (EUR) Języki urzędowe: niemiecki Hymn:Das Lied der Deutschen

5 Austria - ciekawostki Kawa i ciastka
Kawę do Wiednia sprowadzili Turcy, którzy oblegali to miasto w 1529 r. i 1683 r. Dzięki odsieczy wojsk polskich Jana III Sobieskiego Turcy nie zdobyli miasta, a wycofując się pozostawili zapasy kawy. W Wiedniu dział nadal wiele kawiarni gdzie można też zjeść wspaniałe ciastko czekoladowe – „Sachertorte”. Turystyka austriacka Austriacka turystyka rozwija się bardzo dynamicznie dzięki pięknym krajobrazom, historycznym miejscowościom, malowniczym wioskom i możliwości uprawiania sportów zimowych. Jest ona jedną z bardziej dochodowych gałęzi gospodarki. Aż ¼ turystów odwiedza Austrię w zimie; część z nich to przybysze z sąsiednich Niemiec. Wiedeń Przez wiele wieków Austria była pod panowaniem dynastii Habsburgów. W skład monarchii wchodziły również Węgry, a stolicą był Wiedeń. Znajdowało się tu wiele wspaniałych budynków i eleganckich pałaców jak np. Schönbrunn, który była letnią rezydencją Habsburgów. Monarchia Habsburgów upadła ostatecznie w 1918 r.

6 Zabytki Austrii Schönbrunn Dolny Belweder Belweder w Wiedniu

7 Szwajcaria (Schweiz)- stolica Berno

8 Położenie geograficzne
Państwo neutralne. Graniczy z Austrią, Francją, Włochami, Niemcami, Liechtensteinem. Nie ma dostępu do morza. Siedzibą rządu jest Berno. Największe miasta to między innymi Zurych, Genewa, Bazylea, Lozanna i Berno. Największe jeziora to ; Jezioro Genewskie, Jezioro Bodeńskie.

9 Podstawowe informacje o Szwajcarii
Ustrój polityczny: Demokracja bezpośrednia Władza: głowa państwa: prezydent Micheline Calmy-Rey szef rządu: Micheline Calmy-Rey Stolica: Berno Populacja: Powierzchnia: km2 Waluta: frank szwajcarski (CHF) Języki urzędowe: niemiecki, francuzki, włoski, retroromański Hymn: „Schweizer Psalm”

10 Szwajcaria- ciekawostki
Produkcja zegarków Zegarki i zegary wytwarzane są w Szwajcarii od XVI w. Ostatnio jednakże, wprowadzenie na rynek przez Japończyków i Amerykanów zegarków kwarcowych zmusiło szwajcarskie firmy do obniżenia kosztów produkcji swoich najsławniejszych marek. Ze względu na jakość oraz tradycję ich pozycja na rynku nie uległa zmianie. Genewa Od 150 lat Szwajcaria nie uczestniczyła w żadnej wojnie i dlatego jest postrzegana jako kraj neutralny, który może być miejscem spotkań międzynarodowych. Wiele światowych organizacji ma swoje siedziby w Genewie. Bankowość Szwajcaria jest jednym z głównych ośrodków finansowych na świecie. Stabilność polityczna kraju spowodowała, że ludzie z całego świata lokują pieniądze w bankach szwajcarskich. Ważnym centrum finansowym jest również Liechtenstein.

11 Zabytki Szwajcarii Lucerna: Stare miasto Gruyères Grossmünster

12 Niemcy (Deutschland) -stolica Berlin

13 Położenie geograficzne
Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (Landów).

14 Podstawowe informacje o Niemczech
Ustrój polityczny: republika federalna Władza: głowa państwa: prezydent federalny Christian Wulff szef rządu: Angela Merkel Stolica: Berlin Populacja: Powierzchnia: km2 Waluta: euro (EUR) Języki urzędowe: niemiecki Hymn:Das Lied der Deutschen

15 Niemcy - ciekawostki Święto piwa
Zakłady optyczne W Niemczech znajduje się wiele fabryk, sprzętu optycznego. Wytwarzają one aparaty fotograficzne, mikroskopy i teleskopy. Wiodącym producentem wśród państw bloku wschodniego była dawniej Niemiecka Republika Demokratyczna. Jednakże po zjednoczeniu wiele fabryk zlikwidowano, ponieważ zatrudniały zbyt wielu ludzi i często były dotowane przez państwo, teraz bez pomocy rządu nie mogłyby sobie poradzić. Samochody Niemcy są największym producentem pojazdów w Europie. Amerykańscy i japońscy producenci przyciągani są tutaj przez wysoko wykwalifikowaną, choć drogą siłę roboczą. Święto piwa W wielu małych bawarskich miasteczkach odbywają się corocznie festiwale piwa. Mieszkańcy ubierają się w ludowe stroje i przez kilka dni tańczą i śpiewają przy akompaniamencie orkiestr dętych, popijając piwo.

16 Zabytki Niemiec Brama Brandenburska Pałac Charlottenburg
Potsdamer Platz w Berlinie

17 KONIEC Prezętację wykonały: Iwona Krzysztofiak Magdalena Kołbon


Pobierz ppt "KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google