Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE"— Zapis prezentacji:

1 KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE

2 Niemcy Austria Szwajcaria Lichtenstein

3 Niemcy Niemcy (niem.: Deutschland ) to  państwo federacyjne położone Europie, będące członkiem Unii Europejskiej, G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD było nią Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie zFrancją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).

4 Najważniejsze miasta Frankfurt nad Menem Monachium Berlin Hamburg

5 Zabytki Brama Brandenburska- Berlin Zwinger- Drezno
Klasycystyczna brama stanowi zamknięcie od strony zachodniej słynnej alei Unter den Linden. Przed zjednoczeniem Niemiec stała na granicy między Berlinem Wschodnim (stolicą NRD) a Berlinem Zachodnim. Zwinger- Drezno Późnobarokowy zespół budowli w Dreźnie, założony na planie prostokąta. Mieści się tu słynna galeria obrazów. Cecilienhof- Poczdam Zbudowany w stylu angielskiej rezydencji wiejskiej. Na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. odbyła się tu Konferencja Poczdamska.

6 Austria Austria, Republika Austrii (Österreich) – państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów). Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju. Austria nie ma dostępu do morza. Graniczy z: Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją i Lichtensteinem. Najdłuższa rzeka to Dunaj, największe jezioro to Jezioro Bodeńskie, a najwyższy szczyt to Grossglockner.

7 Najważniejsze miasta Wiedeń Graz Innsburck Salzburg

8 Zabytki Parlament- Wiedeń Panorama miasta- Salzburg
Parlament i wiele innych zabytków Wiednia (ratusz, opera państwowa, uniwersytet, kościoły, muzea, pomniki, parki i inne) znajdują się przy wielkiej reprezentacyjnej obwodnicy Ring. Panorama miasta- Salzburg Powyżej miasta znajduje się symbol miasta - twierdza Hohensalzburg. Jest  największą budowlą zamkową z XI w. w Europie. W Salzburgu urodził się W.A.Mozart. Organizowane są tu festiwale muzyczne. Panorama miasta- Innsburck Stolica Tyrolu położona nad rzeką Inn. Jest znanym alpejskim ośrodkiem turystycznym i sportowym.

9 Szwajcaria Szwajcaria (Schweiz,) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu.

10 Najważniejsze miasta Zurych Genewa Berno Bazylea

11 Zabytki Ratusz- Thun Stare miasto- Berno Katedra St. Pierre- Genewa
Thun to stare miasto w środkowej Szwajcarii. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu średniowieczny zamek i fabryka zegarków. Stare miasto- Berno Chociaż jest najważniejszym miastem w Szwajcarii, niczym nie przypomina innych europejskich stolic. Jest urokliwe i prowincjonalne. Jego wspaniałe średniowieczne stare miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Katedra St. Pierre- Genewa Genewa jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych (m.in. Europejskiego Biura ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża) oraz miejscem ważnych międzynarodowych zjazdów i konferencji.

12 Lichtenstein Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu (niem. Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

13 Najważniejsze miasta Vaduz Schellenberg

14 Zabytki Zamek- Vaduz Muzeum sztuki Lichtensteinu- Vaduz
Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i co prawda nie jest otwarty dla turystów (mieszka w nim rodzina książęca), ale można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych. Muzeum sztuki Lichtensteinu- Vaduz Kunstmuseum Liechtenstein znajduje się naprzeciwko Galerii Sztuki (przy ulicy Städtle 32 w Vaduz) i oprócz wspaniałych historycznych ekspozycji prezentuje również prace współczesne wielu znanych międzynarodowych oraz regionalnych autorów.

15 KONIEC


Pobierz ppt "KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google