Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE. Niemcy Niemcy Austria Austria Niemcy Austria Szwajcaria Szwajcaria Lichtenstein Lichtenstein Szwajcaria Lichtenstein.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE. Niemcy Niemcy Austria Austria Niemcy Austria Szwajcaria Szwajcaria Lichtenstein Lichtenstein Szwajcaria Lichtenstein."— Zapis prezentacji:

1 KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE

2 Niemcy Niemcy Austria Austria Niemcy Austria Szwajcaria Szwajcaria Lichtenstein Lichtenstein Szwajcaria Lichtenstein

3 Niemcy Niemcy (niem.: Deutschland ) to państwo federacyjne położone Europie, będące członkiem Unii Europejskiej, G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD było nią Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie zFrancją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).

4 Najważniejsze miasta Frankfurt nad Menem Monachium Frankfurt nad Menem Monachium Berlin Hamburg Berlin Hamburg

5 Zabytki Brama Brandenburska- Berlin Klasycystyczna brama stanowi zamknięcie od strony zachodniej słynnej alei Unter den Linden. Przed zjednoczeniem Niemiec stała na granicy między Berlinem Wschodnim (stolicą NRD) a Berlinem Zachodnim. Zwinger- Drezno Późnobarokowy zespół budowli w Dreźnie, założony na planie prostokąta. Mieści się tu słynna galeria obrazów. Cecilienhof- Poczdam Zbudowany w stylu angielskiej rezydencji wiejskiej. Na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. odbyła się tu Konferencja Poczdamska.

6 Austria Austria, Republika Austrii (Österreich) – państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów). Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju. Austria nie ma dostępu do morza. Graniczy z: Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją i Lichtensteinem. Najdłuższa rzeka to Dunaj, największe jezioro to Jezioro Bodeńskie, a najwyższy szczyt to Grossglockner.

7 Najważniejsze miasta Wiedeń Graz Innsburck Salzburg

8 Zabytki Parlament- Wiedeń Parlament i wiele innych zabytków Wiednia (ratusz, opera państwowa, uniwersytet, kościoły, muzea, pomniki, parki i inne) znajdują się przy wielkiej reprezentacyjnej obwodnicy Ring. Panorama miasta- Salzburg Powyżej miasta znajduje się symbol miasta - twierdza Hohensalzburg. Jest największą budowlą zamkową z XI w. w Europie. W Salzburgu urodził się W.A.Mozart. Organizowane są tu festiwale muzyczne. Panorama miasta- Innsburck Stolica Tyrolu położona nad rzeką Inn. Jest znanym alpejskim ośrodkiem turystycznym i sportowym.

9 Szwajcaria Szwajcaria (Schweiz,) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu.

10 Najważniejsze miasta Zurych Genewa Zurych Genewa Berno Bazylea Berno Bazylea

11 Zabytki Ratusz- Thun Thun to stare miasto w środkowej Szwajcarii. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu średniowieczny zamek i fabryka zegarków. Stare miasto- Berno Chociaż jest najważniejszym miastem w Szwajcarii, niczym nie przypomina innych europejskich stolic. Jest urokliwe i prowincjonalne. Jego wspaniałe średniowieczne stare miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Katedra St. Pierre- Genewa Genewa jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych (m.in. Europejskiego Biura ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża) oraz miejscem ważnych międzynarodowych zjazdów i konferencji.

12 Lichtenstein Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu (niem. Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu (niem. Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

13 Najważniejsze miasta Vaduz Vaduz Schellenberg

14 Zabytki Zamek- Vaduz Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i co prawda nie jest otwarty dla turystów (mieszka w nim rodzina książęca), ale można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych. Muzeum sztuki Lichtensteinu- Vaduz Kunstmuseum Liechtenstein znajduje się naprzeciwko Galerii Sztuki (przy ulicy Städtle 32 w Vaduz) i oprócz wspaniałych historycznych ekspozycji prezentuje również prace współczesne wielu znanych międzynarodowych oraz regionalnych autorów.

15 KONIEC


Pobierz ppt "KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE. Niemcy Niemcy Austria Austria Niemcy Austria Szwajcaria Szwajcaria Lichtenstein Lichtenstein Szwajcaria Lichtenstein."

Podobne prezentacje


Reklamy Google