Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyprawa na Madagaskar wykonanie:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyprawa na Madagaskar wykonanie:"— Zapis prezentacji:

1 Wyprawa na Madagaskar wykonanie:
Paweł Karlak, Piotr Jasiński, Jagoda Szadkowska klasa Vc Szkoła Podstawowa nr 8 w Lubinie

2 Zdjęcie Satelitarne Wyspy Madagaskar
Madagaskar jest wyspą leżącą na wschód od południowej części Afryki, na Oceanie Indyjskim. Od Afryki oddziela go szeroki na około 500 km Kanał Mozambicki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata.

3 Historia Madagaskaru Aż do połowy XVII w Madagaskar podzielony był pomiędzy plemiona tubylcze, zwalczające się wzajemnie, bez poważniejszej organizacji państwowej. Wpływy arabskie są bardzo stare. Arabskie kolonie istniały już w średniowieczu w Anorontsango, Mojan Majunga Marondava. Bardzo wiele wyrazów arabskich przeszło do języków Malgaszów. Arabskie było również początkowo pismo i kalendarz. Pierwszą europejską wzmiankę o Madagaskarze zawdzięczamy Marco Polo. Odkrył wyspę w rzeczywistości kapitan portugalski, Diego Diaz, w roku 1500 przypadkiem nazwał wyspą św. Wawrzyńca. Portugalscy misjonarze pracowali na wyspie na początku XVII w., lecz bez powodzenia. Portugalczycy, opanowani myślą o Indii, prób kolonizowania Madagaskaru nie robili. W XVIII w. Francuzi osiedlili się w Fort Dauphin, lecz zostali przez tubylców wygnani. Madagaskar stał się kolonią francuską i okazał dużą pomoc Francji w wojnie światowej. W 1916 wykryty jednak został szeroko rozgałęziony spisek, mający na celu usunięcie Francuzów z wyspy.

4 Mieszkańcy Madagaskaru
Mieszkańcy. Malgasze są bardzo mili, serdeczni, otwarci i chętnie służą pomocą. Dzieciaki są cudowne, jak już tylko przyzwyczają się do obecności białego turysty, nie odstępują go na krok, naśladują każdy jego ruch. Tak jest przynajmniej w małych wioskach. Przydatne języki. Mieszkańcy Madagaskaru posługują się głównie językiem malgaskim. Obok niego na wyspie powszechny jest również francuski. Bez znajomości podstawowych zwrotów oraz liczebników po francusku komunikacja w większości miejsc, wliczając także stolicę, może okazać się niemal niemożliwa Porozumiewanie się na miejscu po angielsku jest mocno kłopotliwe (głównie informacje turystyczne, konsulaty, itp.). Język ten powszechny jedynie wśród przyjezdnych turystów.

5 Ciekawostki Kulinarne
Na Madagaskarze przyrządza się różne nietypowe jedzenie np. gołąbki z imbirem czy muszla z owocami morza. W restauracjach na Madagaskarze rzadko można znaleźć świeże jedzenie. Większość jedzenia jest wyjmowane z lodówki,nawet w restauracjach!!!

6 Zwierzęta na Madagaskarze
Na Madagaskarze żyje pełno zwierząt. Ten afrykański kraj poszczycić się może wieloma osobliwymi okazami, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Jest to efekt typowy dla terytoriów odciętych od głównych kontynentów. Podobnie jak australijskie kangury czy żółwie słoniowe z Galapagos, tak wizytówką Madagaskaru są lemury. Te oryginalne małpiatki są niezwykle popularnymi na wyspie zwierzętami domowymi. Nic więc dziwnego, że Arkady Fiedler - słynny polski podróżnik, książkę poświęconą Madagaskarowi zatytułował: "Wyspa kochających lemurów". Na Madagaskarze spotkać można też polującą w nocy, mięsożerną fossę. Trzeba mieć jednak wielkie szczęście, bowiem ten zagrożony wyginięciem gatunek, szacuje się obecnie na jedynie 2500 osobników. Za to palczak aye, uznawany kiedyś za wymarły, odnalazł się 50 lat temu wśród madagaskarskich zarośli. Liczba żyjących obecnie palczaków aye to zaledwie kilkanaście sztuk.

7 Roślinność Madagaskaru
Roślinność Madagaskaru różni się od tej, która występuje na stałym afrykańskim lądzie. Rośnie tutaj mnóstwo gatunków flory, które są zaliczane do reliktowych oraz endemicznych. Powód tego jest taki, że wyspa ta dość wcześnie oddzieliła się od stałego lądu. W związku z tym ewolucja roślinności przebiegała tutaj zupełnie inaczej. Ponadto Madagaskar jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym. Samych tylko gatunków orchidei naliczyć tutaj można około tysiąca. Najbardziej zasobne w różnorodne gatunki flory jest Wschodnie Wybrzeże. Z kolei palm zdecydowanie najwięcej spotkać można pasie nadmorskim. W części wyspy określanej mianem Płaskowyżu Centralnego nie ma natomiast prawie w ogóle lasów. Jest tam z kolei bardzo dużo łąk – są one jednak w przeważającej większości zniszczone, co stanowi niestety efekt uboczny gospodarczej działalności człowieka.

8 Przykłady Roślin Bugenwilla Bougainvillea
Popularne, dekoracyjne pnącze. Kolorowe barwy dają nie kwiaty, lecz przykwiatowe liście, o bardzo delikatnej strukturze. Araucaria cunninghamii Pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Na Madagaskarze spotykana w parkach i przydomowych ogródkach, jako drzewo ozdobne.

9 Przykłady Roślin Baobab afrykański Adansonia digitata
Ogromne, długowieczne drzewo, w porze suchej wyglądające na odwrócone korzeniami do góry. Drewno baobabów nie ma cyklicznych zwojów, więc ich wiek jest trudny do oszacowania. Liście dłoniaste - składają się z 5-7 listków. Owoce do 30cm dł. są przysmakiem pawianów. Roślina wykorzystywana przez tubylców w wielu postaciach. Akacje Na Madagaskarze rozróżnia się 42 gatunki akacji, drzew i krzewów . Ich charakterystyczną cechą są kolce.

10 Bogactwo roślin

11 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Wyprawa na Madagaskar wykonanie:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google