Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat ssaków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat ssaków."— Zapis prezentacji:

1 Świat ssaków

2 Ssaki żyją w różnych środowiskach, w wielu strefach klimatycznych
Ssaki żyją w różnych środowiskach, w wielu strefach klimatycznych. Występują w górach, na pustyniach, w lasach oraz w wodzie i pod powierzchnią ziemi. W przeciwieństwie od płazów i gadów są stałocieplne czyli potrafią utrzymać jednakową temperaturę ciała. Ciało ssaków pokrywa sierść chroniąca te zwierzęta przed utratą ciepła. Ze względu na różnice w rozwoju płodowym wśród ssaków wyróżnia się: stekowce, torbacze i łożyskowce.

3 Rodzaje ssaków

4 STEKOWCE Zalicza się do nich dziobaki i kolczatki. Zwierzęta te zamieszkują Australię oraz leżące w jej pobliżu wyspy. Stekowce są jedynymi ssakami, które podobnie jak ptaki składają jaja.

5 Dziobak Kolczatka

6 TORBACZE Cechą charakterystyczną torbaczy jest to, że ostatni okres rozwoju ich młodych przebiega w specjalnej torbie lęgowej. Znajduje się ona na brzuchu matki i stanowi dobrą ochronę dla młodego organizmu. Torbacze żyją w Australii oraz w obu Amerykach. Do zwierząt tych zaliczamy: kangury, koale i oposy.

7 Koala Opos

8 ŁOŻYSKOWCE Do tej grupy zalicza się większość ssaków. U zwierząt tych cały rozwój płodowy zachodzi wewnątrz organizmu matki. Substancje odżywcze zawarte w jej krwi przekazywane są młodemu organizmowi za pośrednictwem łożyska. Łożyskowce dzieli się na kilkanaście rzędów, takich jak: owadożerne, drapieżne, gryzonie, walenie, parzystokopytne, nieparzystokopytne, oraz naczelne.

9 Rodzaje Łożyskowców

10 OWADOŻERNE Zaliczamy do nich m.in.. jeże, krety i ryjówki. Odżywiają się one owadami oraz dżdżownicami i drobnymi kręgowcami.

11 Jeż Ryjówka

12 GRYZONIE Większość gryzoni jest roślinożerne. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są wielkie stale rosnące zęby przednie zwane siekaczami. Do gryzoni zaliczamy m.in.. myszy, wiewiórki, susły, bobry, chomiki, świnki morskie oraz nutrie.

13 Suseł Wiewiórka

14 SSAKI DRAPIEŻNE Mają one silne zęby i pazury oraz bardzo dobry słuch i węch. Ich pokarmem są inne zwierzęta. Do tej grupy ssaków zaliczamy tygrysy, wilki, łasice, kuny oraz gronostaje. Jednym z największych jej przedstawicieli są niedźwiedzie.

15 Wilk Tygrys

16 Walenie Są ssakami, które całkowicie przystosowały się do życia w wodzie. Należą do nich wieloryby i płetwale, odżywiają się głównie planktonem, oraz polujące na ryby – delfiny, kaszaloty, orki i morświny. Charakterystyczną cechą waleni jest wydłużony kształt ciała i kończyny przednie przekształcone w płetwy. Zwierzęta te potrafią bardzo dobrze pływać i nurkować.

17 Delfiny Orka

18 SSAKI PARZYSTO I NIEPARZYSTO KOPYTNE
Odżywiają się one roślinami. Ich zęby są specjalnie przystosowane do żucia. Grupy te różni od siebie odmienna budowa kończyn. Do ssaków parzystokopytnych zaliczamy: bydło domowe, dziki, hipopotamy, łosie, wielbłądy i żyrafy. Nieparzystokopytnymi są natomiast: konie, zebry, tapiry i nosorożce.

19 Parzystokopytne Żyrafa Łoś

20 Nieparzystokopytne Zebra Koń

21 SSAKI NACZELNE Należą do nich żyjące w sadach małpiatki oraz małpy. Mają one krótką, gęstą sierść. Żywią się owocami oraz drobnymi ssakami.

22 Kapucynka Lemur

23 Dominika Rudzka kl. VI „e”
KONIEC Dominika Rudzka kl. VI „e”


Pobierz ppt "Świat ssaków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google