Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPIEKUN/KA DO DZIECKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPIEKUN/KA DO DZIECKA."— Zapis prezentacji:

1 OPIEKUN/KA DO DZIECKA

2 OPIS ZAWODU Opiekunka dziecięca zajmuje się sprawowaniem fachowej opieki nad małymi dziećmi (najczęściej są to niemowlęta i dzieci do 3-4 roku życia). Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa dziecka oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców. Opiekunka wykonuje codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka, odpowiada za jego higienę, kąpiele, mycie, przewijanie, przebieranie, czesanie, pielęgnację środkami kosmetycznymi. Odpowiada również za prawidłowe odżywianie dziecka, podawanie leków jeśli zachodzi taka konieczność, wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych w zastępstwie rodziców. Do zadań opiekunki należy także zorganizowanie dziecku czasu wolnego poprzez różne zabawy, gry, chodzenie na spacery. Najczęściej od opiekunki oczekuje się takiego doboru zabaw czy zajęć ruchowych, które będą rozwijać zdolności psychomotoryczne dziecka i wpłyną na jego prawidłowy rozwój.

3 Dla kogo jest ta praca Dla osób, które lubią dzieci i mają z nimi dobry kontakt. Od opiekunki oczekuje się przede wszystkim odpowiedzialności, spokoju, opanowania, łagodności, ale równocześnie pewnego zdecydowania, potrzebnego do zapanowania nad dziećmi oraz cierpliwości. Ważna jest również umiejętność szybkiego nawiązania kontaktu z dzieckiem i podtrzymywania go, tak aby dziecko było zajęte przez dłuższy czas. Istotna jest również kreatywność, potrzebna przy organizacji czasu wolnego oraz podzielna uwaga. Opiekunka dziecięca może pracować w charakterze niani, wynajmowanej przez rodziców podczas ich nieobecności w domu do opieki nad dziećmi. Opiekunki mogą również pracować w żłobkach, domach opieki, szpitalach, hospicjach i różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi (zarówno pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi).

4 KTO NIE MożE ZOSTAĆ OPIEKUNKĄ DO DZIECKA
To osoba która nie ma właściwego wykształcenia zawodowego, która była kiedyś karana jakimś wyrokiem, nie kontroluje swoich emocji, przewlekle chora, ruchowo niesprawna, z wadą wymowy, bardzo oszpecona.

5 ZAROBKI Średnie wynagrodzenie opiekunki do dzieci kształtuje się na poziomie 11,35 PLN za godzinę. Dużo czy mało? Opiekunkami do dzieci są głównie studentki zarabiające w ten sposób na utrzymanie w trakcie nauki. Ich średnie wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 11,35 PLN za godzinę, absolwentki pedagogiki otrzymują 16 PLN. Wynagrodzenie w państwowych instytucjach waha się najczęściej w granicach zł brutto. W prywatnych ośrodkach zarobki te są nieco wyższe - do ok zł brutto.

6 Do prezentacji wykorzystano:
adomosci/zawodu+opiekunka wybrac-opiekunke-do-dziecka.html dziecka,20,1776.html

7 Prezentację wykonał Mateusz Nowok KL IIIB Rok szkolny 2012/2013


Pobierz ppt "OPIEKUN/KA DO DZIECKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google