Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mechanik Samochodowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mechanik Samochodowy."— Zapis prezentacji:

1 Mechanik Samochodowy

2 Mechanik Mechanik - osoba zajmująca się projektowaniem, konstruowaniem, budową i naprawą maszyn, urządzeń i mechanizmów. Podział mechaników ze względu na wykształcenie: inżynier mechanik technik mechanik robotnik mechanik

3 Inżynier mechanik – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów inżynierskich. Osoba po uzyskaniu tytułu inżyniera jest profesjonalistą zajmującym się tworzeniem lub wykorzystaniem wiedzy inżynierskiej. Współcześnie warunkiem uzyskania statusu inżyniera jest ukończenie wyższej szkoły technicznej. Technik mechanik – tytuł zawodowy, specjalista w zakresie odpowiedniej dziedziny wiedzy technicznej, mający zwykle średnie wykształcenie techniczne. Robotnik mechanik - osoba świadcząca pracę najemną w zakładzie przemysłowym lub na terenie budowy, większości niewymagającą szczególnych kwalifikacji lub wykształcenia. Najczęściej jest to prosta praca fizyczna pod nadzorem. Jest bardzo nisko płatna i wymaga dobrego ogólnego stanu zdrowia fizycznego.

4 Mechanik samochodowy – charakterystyka zawodu
Praca mechanika samochodowego w dużym uogólnieniu polega na dbaniu o prawidłowe działanie i odpowiedni poziom techniczny pojazdów powierzonych mu przez klientów. Zadania i czynności robocze mechanika pojazdów samochodowych obejmują sumienne i zgodne z obowiązującą technologią wykonywanie prac demontażowych, montażowych i regulacyjnych w całych pojazdach oraz w poszczególnych zespołach i układach (z wyłączeniem zespołów i układów elektrycznych, którymi zajmuje się elektryk samochodowy). Szczegółowy zakres działań mechanika będzie zależny od miejsca pracy, gdyż wiele zakładów wybiera konkretną specjalizację. Do jego zadań może należeć: wykonywanie prac regulacyjnych, wykonywanie napraw, kontrola stanu technicznego pojazdów, zespołów, podzespołów i układów, w których przewidziane są takie zabiegi. Oznacza to, że mechanik musi posiadać dogłębną znajomość budowy i zasady działania wszystkich zespołów i układów pojazdu, zwłaszcza w obrębie obsługiwanej marki i typu pojazdu.

5 Mechanik najczęściej ma do czynienia z pojazdami typu samochody osobowe, autobusy, jednoślady itp.,ale może zajmować się również ciągnikami i maszynami rolniczymi oraz pojazdami bezsilnikowymi. Ciągłe wprowadzanie do eksploatacji nowych modeli, typów i odmian pojazdów oraz stosowanie nowych rozwiązań technicznych wymaga od mechanika ciągłego podnoszenia wiedzy w tym zakresie. Oznacza także w praktyce coraz częstszą potrzebę specjalizacji w obrębie danej marki, gdyż bardzo trudno jest znać budowę i zastosowane rozwiązania we wszystkich typach aut. Postęp technologiczny w dziedzinie motoryzacji to także pojawienie się pojazdów, w których prawidłowe działanie w coraz większym stopniu zależy od komputera. Dla mechanika oznacza to konieczność posługiwania się skomplikowaną aparaturą, która również jest połączona z komputerem, gdyż w wielu przypadkach tradycyjne narzędzia już nie wystarczą. Mechanik może również pracować w fabryce samochodów. W procesie produkcji mechanik uczestniczy we wszystkich etapach procesu technologicznego, w których znajomość budowy i eksploatacji pojazdów decyduje o poprawności wykonania danych operacji. Mogą to być prace monterskie oraz czynności kontrolno-odbiorcze.

6 Warunki pracy Mechanik pracuje w: garażu, warsztacie samochodowym,
na wolnym powietrzu. Uciążliwości w pracy na tym stanowisku: zanieczyszczenia powietrza pyłem, substancjami drażniącymi, toksycznymi, nieprzyjemny zapach spalin, hałas, drgania, nasycenie oparami rozpuszczalników, brud, konieczność wykonywania czynności w niewygodnej pozycji, Mechanik zazwyczaj pracuje sam, rzadziej w małych zespołach. Czas pracy jest określony i zależy od czasu pracy konkretnego warsztatu. W niektórych warsztatach praca może odbywać się w systemie zmianowym (dzień – noc)

7 Zarobki Pensja mechanika zależy od miejsca zatrudnienia. W kraju w zależności od regionu jego pensja waha się między 2,5-3,5 tys. zł brutto. Najlepsi mogą liczyć na jeszcze wyższe zarobki, bo pracodawcy starają się w ten sposób powstrzymać pracowników przed wyjazdem zagranicę, gdzie pensje są dużo wyższe. (ok.6000 zł)

8 Mechanik samochodowy może pracować w:

9 Warsztatach i serwisach samochodowych:

10 Stacji kontroli pojazdów:

11 Pomocy drogowej:

12 Fabryce samochodów:

13 Dziękujemy za uwagę !!!


Pobierz ppt "Mechanik Samochodowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google