Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Łukasz Prusiński

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Łukasz Prusiński"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Łukasz Prusiński
Ergonomiczna kuchnia. Autor: Łukasz Prusiński

2 Chyba każda z nas marzy o kuchni, w której zawsze będzie panował ład i porządek, w której wszystkie dania można robić równocześnie, a serwowanie posiłków nie wymaga biegania z potrawami… 

3 Aby się nie nachodzić powinno się pomiędzy urządzeniami zachować właściwe odstępy: miedzy lodówką a zlewem od 60 do 180 cm, od zlewozmywaka do kuchenki od 60 do 160cm. Szafki wiszące montujemy na centymetrze od blatu roboczego.

4 Aby uniknąć uderzania głową o dolną krawędź górnej zabudowy, na co użytkownik narażony jest podczas nachylania się nad blatem, szafki górne nie powinny być głębsze niż 35-40cm. Wymiar ten wiąże się również z zasadami ergonomii, które precyzują dostęp do płaszczyzn górnych podczas sięgania w pozycji stojącej – im wyżej zawieszamy półki lub szafki, tym mniejsza powinna być ich głębokość. Najwygodniejsze jest zawieszenie ich około 150 cm od podłogi.

5 Kiedy zaprojektujemy kuchnie z wyspą w której umieszczony zostanie zlew i płyta do gotowania, wówczas odległości pomiędzy urządzeniami mogą być mniejsze– pamiętaj jednak ze odległość miedzy wyspą a ciągiem szafek znajdujących się pod ścianą nie była mniejsza od 120cm. Piekarnik zamontowany na wysokości : 70 – 90 cm będzie bardzo wygodny w obsłudze.

6 Okap montujemy od 65 – 90 cm ponad płytą do gotowania
Okap montujemy od 65 – 90 cm ponad płytą do gotowania. Chodzi o to, aby nie uderzać w niego głową, kiedy pochylamy się nad gotującą zupą.

7 Wysokość szafek reguluje się za pomocą regulowanych nóżek, które nie zakryte cokołem powinny mieć przynajmniej 10 cm wysokości tak, aby można było sprzątać pod szafkami. Szafki na ogół mają wysokość 72 cm (bez nóżek). Blaty mogą znajdować się na tej samej lub różnej wysokości, różnicowanie ich poziomu jest nadal modne, ale także praktyczne, dostosowujemy ją w zależności, co przy blacie robimy i w jakiej pozycji.

8 Blat, barek zamontowany powinien być na 110- 150 cm od podłogi
Blat, barek zamontowany powinien być na cm od podłogi. Szerokość blatu to zwykle 60 centymetrów, ale bywają także 90centymetrowe, jeśli chodzi o grubość to preferowane są od 2,5 – 4 centymetrów. Przy szerszym wysuniętym blacie można usiąść wygodnie, ponieważ mamy miejsce na nogi i w razie potrzeby wykorzystujemy go jako stolik, przy którym możemy szybko przekąsić śniadanie.

9 Na koniec warto pamiętać, aby miarkę dać do ręki osobie, która najczęściej gotuje, bo to dla niej kuchnia musi być wygodna


Pobierz ppt "Autor: Łukasz Prusiński"

Podobne prezentacje


Reklamy Google