Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

…W Mikołowie znów pojawi się szkoła podstawowa nr 1, ale tym razem – imienia ks. Jana Twardowskiego… Mgr Anita Kuśmierska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…W Mikołowie znów pojawi się szkoła podstawowa nr 1, ale tym razem – imienia ks. Jana Twardowskiego… Mgr Anita Kuśmierska."— Zapis prezentacji:

1 …W Mikołowie znów pojawi się szkoła podstawowa nr 1, ale tym razem – imienia ks. Jana Twardowskiego…
Mgr Anita Kuśmierska DYREKTOR SZKOŁY 12 CZERWCA 2013 MIKOŁÓW

2 Nasza szkoła Z mapy szkół mieszczących się na terenie Powiatu Mikołowskiego, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich zniknęła w 2001 r. wraz z reformą oświaty, przekształcając dawną słynną „Jedynkę” w Gimnazjum nr 1, mieszczące się w tym samym budynku, przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Dla wielu z nas jest to miejsce, które ciepło wspominamy z dziecięcych lat…

3 Z kolei we wrześniu 2006 roku na mapie szkół Powiatu pojawiła się nowa placówka oświatowa z siedzibą w jednym z budynków Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Mikołowie – Borowej Wsi, przy ulicy Gliwickiej 366, Zespół Szkół nr 1 Specjalnych, szkoła publiczna, której organem prowadzącym jest Starostwo Powiatu Mikołowskiego.

4 W skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum
W skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Zespół Szkół nr 1 Specjalnych jest miejscem kształcenia, wychowania i troskliwej opieki dla uczniów z orzeczoną przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. W gronie dobrze przygotowanej kadry oligofrenopedagogów, logopedów oraz psychologa staramy się sprostać potrzebom i rozwiązywać problemy dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także społecznych czy emocjonalnych.

5 Co łączy szkołę, o której wspominam?
Społeczność szkoły specjalnej w Borowej Wsi, podjęła wraz ze Starostwem konieczne działania, których efektem będzie uroczystość nadania szkole podstawowej i gimnazjum numerów porządkowych oraz imienia wybranego patrona – ks. Jana Twardowskiego. To właśnie ta niewielka szkoła podstawowa, działająca na terenie Borowej Wsi, dobrze służąca dzieciom z terenu całego powiatu - otrzyma prestiżowy i zobowiązujący numer 1.

6 Ks. Jan twardowski …człapię po świecie jak ciężki słoń tak duży, że nic nie rozumiem myślę jak uklęknąć i nie zadrzeć nosa do góry a życie nasze jednakowo niespokojne i malutkie..

7 Z wielką radością i niecierpliwością czekamy na 12 czerwca 2013r
Z wielką radością i niecierpliwością czekamy na 12 czerwca 2013r. Na ten dzień zaplanowana jest oficjalna uroczystość nadania numerów oraz nadania imienia szkołom. Rozpocznie się dla nas nowy etap w siedmioletniej historii szkoły. Księdza Jana Twardowskiego wybrała społeczność szkoły spośród kilku równie znamienitych kandydatów. Pismo złożone Radzie Powiatu uzasadnia szczegółowo nasz wybór.

8 W KOLEJCE DO NIEBA… Powoli nie tak prędko, proszę się nie pchać
najpierw trzeba wyglądać na świętego ale nim nie być potem ani świętym nie być ani na świętego nie wyglądać potem być świętym tak żeby tego wcale nie było widać i dopiero na samym końcu święty staje się podobny do świętego

9 W ciągu swojego długiego życia (1915 – 2006) ks
W ciągu swojego długiego życia (1915 – 2006) ks. Jan Twardowski dał się poznać jako człowiek wielkiego serca, skromny, cichy kapłan pełen ciepła, dobra i zrozumienia dla wszystkich. To człowiek obdarzony niezwykłym talentem, którego poezja porusza nasze serca. Ks. Jan był także wielkim miłośnikiem przyrody i bliskim przyjacielem dzieci. Nikt tak jak on, nie potrafił wyjaśnić dzieciom trudnych prawd wiary w tak prostych słowach. Już jako młody ksiądz swoją pracę katechetyczno – pedagogiczną rozpoczął w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci specjalnej troski w Pruszkowie.

10 uczniowie Z uczniami szkoły pracował przez pięć lat, traktując ich z wielką powagą i szacunkiem. Na wniosek i z rąk dzieci otrzymał wspaniałe wyróżnienie – Order Uśmiechu, który uważał za najcenniejszy spośród otrzymanych licznych tytułów i zaszczytów. Ksiądz Jan do dziś uśmiecha się do nas w swoich wierszach, dając nam nadzieję, ucząc pokory i miłości. Jego poezja stanowi bogactwo wartości z których mogą czerpać wszyscy. Do nich dołącza także niesamowity, ciepły humor, tyczący się spraw małych, codziennych, prawie niezauważalnych, a także rzeczy wielkich i ostatecznych.

11 Pomimo upływu lat od śmierci poety pamięć o nim i jego poezji nie przemija. Bardzo wiele placówek specjalnych nosi imię księdza Jana Twardowskiego. Niektóre z nich nadały imię jeszcze za życia księdza Jana, początkowo wzbraniał się przed przyjęciem tego zaszczytu, po wielu prośbach jednak zgadzał się być patronem i nazywał siebie duchem opiekuńczym szkoły. Dzięki stosownej Uchwale Rady Powiatu my również będziemy mieć tak wielkiego patrona – opiekuna.

12 Sprawiedliwość Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka gdyby wszyscy byli silni jak konie gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości gdyby każdy miał to samo nikt nikomu nie byłby potrzebny

13 Nadanie imienia Po nadaniu imienia wejdziemy do licznej rodziny szkół, ośrodków i placówek dla których ks. Jan jest wzorem, przyjacielem, nauczycielem i pełnym radości poetą, dającym w swych wierszach wielką nadzieję i uczącym odnajdywać sens życia w każdej nawet bardzo trudnej sytuacji. Idąc za radą księdza Jana chcemy uczyć się zawsze odpowiadać dobrem, miłością i sercem na potrzeby drugiego człowieka i tworzyć wraz z uczniami piękny i dobry świat.

14 Na pamiątkowej tablicy z wizerunkiem patrona umieścimy słowa: „Miłość światło zapala, nadzieja uczy czekać pomaleńku”, ale nie zapominamy o tych słowach, które każdy z nas ma głęboko wyryte w pamięci, a których autorem jest również ks. J. Twardowski: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” oraz „szczęście, którego zawsze pragniemy to kochać i być kochanym”. tablica

15 Jak jest… Jak jest z dzieckiem co schodzi na ziemię z pępkiem jak wzruszeniem człowiek wie że umiera nie wie gdy się rodzi nieprawda że reszta całość jest milczeniem …

16 12 czerwca 2013r. spotkamy się w Mikołowskim Domu Kultury.
Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest poezja ks. Jana oraz muzyka, komponowana do słów poety, do współpracy z zespołem przygotowującym uroczystość nadania imienia szkołom, telefon kontaktowy: ; 12 czerwca 2013r. spotkamy się w Mikołowskim Domu Kultury.

17 Dziękuję za uwagę W prezentacji wykorzystano fotografie z galerii www. google.pl oraz szkic Zespołu Szkół Nr 1 Specjalnych w Mikołowie


Pobierz ppt "…W Mikołowie znów pojawi się szkoła podstawowa nr 1, ale tym razem – imienia ks. Jana Twardowskiego… Mgr Anita Kuśmierska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google