Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Fryderyka Chopina Opracowanie: Kornelia Jennings.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Fryderyka Chopina Opracowanie: Kornelia Jennings."— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Fryderyka Chopina Opracowanie: Kornelia Jennings

2 Nigdy czarowniejszą pieśnią Nie kusiła Odysa syrena... Gdyby fiołki i konwalie Zamiast pachnąć grać umiały, Byłaby to muzyka Chopina. (Nonsens - LEOPOLD STAFF-1949r.)

3 Życie Fryderyka Chopina Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego) w 1810 roku w Żelazowej Woli na Mazowszu w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, z pochodzenia Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner. Matka, Justyna z Krzyżanowskich, pochodząca z Kujaw była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu. W parę miesięcy po urodzeniu się Fryderyka, rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec objął posadę nauczyciela w Liceum Warszawskim. Ojciec F. Chopina Matka F. Chopina

4 Siostry Fryderyka Życie Fryderyka Chopina Ludwika Izabella Emilia

5 Życie Fryderyka Chopina W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce. Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Frycka. Pierwszy utwór, Polonez B-dur, zapisany został ręką ojca. Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina; grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych. Dworek w Żelazowej Woli (miejsce urodzenia Fryderyka Chopina)

6 Życie Fryderyka Chopina Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W tym okresie bardzo znaczący wpływ na rozwój jego talentu miało obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i Lubelszczyzny, którym z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwał się podczas wakacji spędzanych m.in. w Szafarni, Antoninie, Sannikach. W 1828 roku odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina, a wkrótce także do Wiednia (gdzie dwukrotnie występował publicznie) oraz do Drezna i Pragi. Mając lat dziewiętnaście Chopin ukończył studia muzyczne u prof. Elsnera, zyskawszy ogromne uznanie swego pedagoga. W raporcie dotyczącym uczniów profesor napisał: "Chopin Fryderyk, trzecioletni, szczególna zdatność, geniusz muzyczny".

7 Życie Fryderyka Chopina W październiku 1830 roku Fryderyk ostatni raz wystąpił przed publicznością warszawską. 2 listopada 1830 roku opuścił Warszawę na zawsze, udając się najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu". 8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie - według tradycji – powstaje ETIUDA c-moll OP. 10 NR 12 nazywana "Rewolucyjną".

8 Życie Fryderyka Chopina We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem rozgłos europejski. W pierwszych latach paryskich Chopin rozwinął ożywioną działalność koncertową. 1832 (Fryderyk ma 22 lat) pierwszy koncert Chopina w Paryżu. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Świadczą o tym niezwykle pochlebne wypowiedzi Roberta Schumanna, autora słynnej recenzji, która ukazała się po wykonaniu Wariacji na temat "La ci darem la mano" na fortepian i orkiestrę, głoszącej "Panowie, czapki z głowy, oto geniusz!". W późniejszym okresie Chopin skoncentrował się głównie na twórczości kompozytorskiej, wydając swe dzieła u wydawców francuskich, niemieckich i angielskich. Głównym źródłem jego utrzymania była jednak działalność dydaktyczna. Miał bardzo wielu uczniów, a wśród nich, oprócz amatorów, także grupę profesjonalnie kształcących się pianistów.

9 Życie Fryderyka Chopina Był człowiekiem bardzo towarzyskim. Łączyły go przyjazne kontakty zarówno z wybitnymi muzykami przebywającymi w Paryżu, m.in. Franciszkiem Lisztem, Vincenzo Bellinim, Gioacchino Rossinim i Feliksem Mendelssohnem, jak i z wydawcami, krytykami oraz całą polską emigracją. W 1836 roku poznał pisarkę George Sand, która stała się jego życiową partnerką, mającą znaczący wpływ na życie kompozytora. Razem podróżowali, zawitali wspólnie na Majorkę, do Marsylii i Genui. Przez kilka lat z rzędu, spędzali lato w Nohant, zimą wracając do Paryża. Tutaj powstaje SONATA b-moll z MARSZEM ŻAŁOBNYM.

10 Życie Fryderyka Chopina Od 1839 roku stan zdrowia chorego na gruźlicę Chopina pogarszał się z każdym rokiem. 1846 (Fryderyk ma 36 lat) Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów z George Sand. Powstają wówczas NOKTURNY OP. 62 i MAZURKI OP. 63. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, dając 16 listopada ostatni publiczny koncert w Londynie, po którym ciężko zaniemógł.

11 Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA f-moll. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy nie odzyskał już zdrowia. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października 1849 r. po godzinie drugiej w nocy Chopin umiera przy Place Vendome 12. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w Kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

12 Twoja znajomość o życiu i twórczości Fryderyka Chopina 1. W którym roku i gdzie urodził się Fryderyk Chopin? a) 1810 rok w Żelazowej Woli b) 1810 rok w Dusznikach Zdrój c) 1811 rok w Paryżu

13 Błędna odpowiedź. Wróć do pytania nr 1 i spróbuj jeszcze raz!

14 Błędna odpowiedź. Wróć do pytania nr 1 i spróbuj jeszcze raz!

15 Gratuluję, dobra odpowiedź!

16 2. Kiedy Fryderyk Chopin opuścił Warszawę na zawsze? a) W 1828 roku b) W 1830 roku c) W 1839 roku

17 Błędna odpowiedź. Spróbuj jeszcze raz!

18

19 Gratuluję. Prawidłowa odpowiedź! Przejdź do kolejnego pytania.

20 3. Gdzie zostało przewiezione serce Fryderyka Chopina? a) Do Katedry Notre Dame w Paryżu b) Do Kościoła Św. Krzyża w Warszawie c) Do jego miejsca urodzenia – w Żelazowej Woli

21 Błędna odpowiedź. Spróbuj jeszcze raz

22 Prawidłowa odpowiedź. Gratuluję...

23 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Życie i twórczość Fryderyka Chopina Opracowanie: Kornelia Jennings."

Podobne prezentacje


Reklamy Google