Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Fryderyka Chopina

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Fryderyka Chopina"— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Fryderyka Chopina
Opracowanie: Kornelia Jennings

2 Nigdy czarowniejszą pieśnią Nie kusiła Odysa syrena
Nigdy czarowniejszą pieśnią Nie kusiła Odysa syrena... Gdyby fiołki i konwalie Zamiast pachnąć grać umiały, Byłaby to muzyka Chopina. (Nonsens - LEOPOLD STAFF-1949r.)

3 Życie Fryderyka Chopina
Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego) w 1810 roku w Żelazowej Woli na Mazowszu w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, z pochodzenia Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner. Matka, Justyna z Krzyżanowskich, pochodząca z Kujaw była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu. W parę miesięcy po urodzeniu się Fryderyka, rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec objął posadę nauczyciela w Liceum Warszawskim. Ojciec F. Chopina Matka F. Chopina

4 Życie Fryderyka Chopina
Siostry Fryderyka Ludwika Izabella Emilia

5 Życie Fryderyka Chopina
W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce. Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Frycka. Pierwszy utwór, Polonez B-dur, zapisany został ręką ojca. Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina; grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych. Dworek w Żelazowej Woli (miejsce urodzenia Fryderyka Chopina)

6 Życie Fryderyka Chopina
Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W tym okresie bardzo znaczący wpływ na rozwój jego talentu miało obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i Lubelszczyzny, którym z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwał się podczas wakacji spędzanych m.in. w Szafarni, Antoninie, Sannikach. W 1828 roku odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina, a wkrótce także do Wiednia (gdzie dwukrotnie występował publicznie) oraz do Drezna i Pragi. Mając lat dziewiętnaście Chopin ukończył studia muzyczne u prof. Elsnera, zyskawszy ogromne uznanie swego pedagoga. W raporcie dotyczącym uczniów profesor napisał: "Chopin Fryderyk, trzecioletni, szczególna zdatność, geniusz muzyczny".

7 Życie Fryderyka Chopina
W październiku 1830 roku Fryderyk ostatni raz wystąpił przed publicznością warszawską. 2 listopada 1830 roku opuścił Warszawę na zawsze, udając się najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu". 8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie - według tradycji – powstaje ETIUDA c-moll OP. 10 NR 12 nazywana "Rewolucyjną".

8 Życie Fryderyka Chopina
We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem rozgłos europejski. W pierwszych latach paryskich Chopin rozwinął ożywioną działalność koncertową (Fryderyk ma 22 lat) pierwszy koncert Chopina w Paryżu. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Świadczą o tym niezwykle pochlebne wypowiedzi Roberta Schumanna, autora słynnej recenzji, która ukazała się po wykonaniu Wariacji na temat "La ci darem la mano" na fortepian i orkiestrę, głoszącej "Panowie, czapki z głowy, oto geniusz!". W późniejszym okresie Chopin skoncentrował się głównie na twórczości kompozytorskiej, wydając swe dzieła u wydawców francuskich, niemieckich i angielskich. Głównym źródłem jego utrzymania była jednak działalność dydaktyczna. Miał bardzo wielu uczniów, a wśród nich, oprócz amatorów, także grupę profesjonalnie kształcących się pianistów.

9 Życie Fryderyka Chopina
Był człowiekiem bardzo towarzyskim. Łączyły go przyjazne kontakty zarówno z wybitnymi muzykami przebywającymi w Paryżu, m.in. Franciszkiem Lisztem, Vincenzo Bellinim, Gioacchino Rossinim i Feliksem Mendelssohnem, jak i z wydawcami, krytykami oraz całą polską emigracją. W 1836 roku poznał pisarkę George Sand, która stała się jego życiową partnerką, mającą znaczący wpływ na życie kompozytora. Razem podróżowali, zawitali wspólnie na Majorkę, do Marsylii i Genui. Przez kilka lat z rzędu, spędzali lato w Nohant, zimą wracając do Paryża. Tutaj powstaje SONATA b-moll z MARSZEM ŻAŁOBNYM.

10 Życie Fryderyka Chopina
Od 1839 roku stan zdrowia chorego na gruźlicę Chopina pogarszał się z każdym rokiem (Fryderyk ma 36 lat) Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów z George Sand. Powstają wówczas NOKTURNY OP. 62 i MAZURKI OP. 63. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, dając 16 listopada ostatni publiczny koncert w Londynie, po którym ciężko zaniemógł.

11 Życie Fryderyka Chopina
Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA f-moll. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy nie odzyskał już zdrowia. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października 1849 r. po godzinie drugiej w nocy Chopin umiera przy Place Vendome 12. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w Kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

12 Twoja znajomość o życiu i twórczości Fryderyka Chopina
1. W którym roku i gdzie urodził się Fryderyk Chopin? a) 1810 rok w Żelazowej Woli b) 1810 rok w Dusznikach Zdrój c) 1811 rok w Paryżu

13 Błędna odpowiedź. Wróć do pytania nr 1 i spróbuj jeszcze raz!

14 Błędna odpowiedź. Wróć do pytania nr 1 i spróbuj jeszcze raz!

15 Gratuluję, dobra odpowiedź!

16 2. Kiedy Fryderyk Chopin opuścił Warszawę na zawsze?
a) W 1828 roku b) W 1830 roku c) W 1839 roku

17 Błędna odpowiedź. Spróbuj jeszcze raz!

18 Błędna odpowiedź. Spróbuj jeszcze raz!

19 Gratuluję. Prawidłowa odpowiedź! Przejdź do kolejnego pytania.

20 3. Gdzie zostało przewiezione serce Fryderyka Chopina?
a) Do Katedry Notre Dame w Paryżu b) Do Kościoła Św. Krzyża w Warszawie c) Do jego miejsca urodzenia – w Żelazowej Woli

21 Błędna odpowiedź. Spróbuj jeszcze raz

22 Prawidłowa odpowiedź. Gratuluję...

23 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Życie i twórczość Fryderyka Chopina"

Podobne prezentacje


Reklamy Google