Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznaj i przeżyj muzykę Chopina…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznaj i przeżyj muzykę Chopina…"— Zapis prezentacji:

1 Poznaj i przeżyj muzykę Chopina…
Rok Chopinowski 2010r. Opracowała: Patrycja Kowalska 2c

2 Chopin. W marcu 2010 r. obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął w dniu 9 maja 2008 roku uchwałę w sprawie ustanowienia roku Rokiem Fryderyka Chopina.

3 Życiorys wirtuoza… Fryderyk Chopin przyszedł na świat 1 marca 1810r w podwarszawskiej miejscowości - w Żelazowej Woli. Jego ojciec - Mikołaj Chopin był nauczycielem języka francuskiego a matka – Justyna Krzyżanowska. Możliwe że Fryderyk odziedziczył talent po matce która była biegłą pianistką. Mając kilka lat grywał już na wielkich uroczystościach. Kształcił się w Liceum Warszawskim. Grając w Operze zapałał wielką miłością do Konstancji Gładkowskiej.

4 Pierwsze Sukcesy. 20 września 1818 odwiedziła Warszawę carowa Maria Fiodorowna, której Chopin ofiarował dwa swoje tańce polskie. Wójcicki wspomina, że gdy mały Chopin grywał u księcia Konstantego, namiestnika warszawskiego podczas gry Marsza wojskowego wznosił oczy w górę, że książę go pytał: "Co tam patrzysz w górę mały? Czytasz nuty na suficie?". Później Chopin otrzymał od cara pierścień z brylantem, a w Paryżu nawet propozycję zostania nadwornym kompozytorem carskim. Chopin jednak pierścień sprzedał, a propozycję odrzucił.

5 W latach Chopin uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski. Spędzał wakacje na dworze ks. Antoniego Radziwiłła w Antoninie i bywał u przyjaciół mieszkających w odległych miejscach kraju. Z pobytów w Szafarni (lata ) wysłał swoje słynne listy – "Kuriery Szafarskie" do rodziców, będące parodią "Kuriera Warszawskiego", które rozsławiły sielankowe wakacje w majątku Juliusza Dziewanowskiego. Słynna jest również anegdota mówiąca, że został niegdyś w szkole przyłapany na rysowaniu nauczyciela w czasie lekcji. Obrazek tak zadziwił rysowanego, że ten go pochwalił. Maurycy Karasowski wspomina również anegdotę z tradycji rodzinnej, w której Chopin pomógł guwernerowi uspokoić hałaśliwych wychowanków. Zaimprowizował im opowieść, a potem uśpił wszystkich łącznie z guwernerem kołysanką. Gdy pokazał uroczy widok siostrom i matce, obudził wszystkich przeraźliwym akordem. Wraz z siostrą Emilią Fryderyk pisał także dla zabawy wiersze i komedie. Balzac wspominał, że Chopin miał zastraszająco prawdziwy dar naśladowania każdego, kogo tylko zechciał.

6 Wielu biografów (np. Jeżewska, Iwaszkiewicz, Willemetz) przekonuje, że Chopin był geniuszem uniwersalnym, ponieważ posiadał również niezwykły talent literacki, czego dowodem są jego słynne listy, a także talent malarski i aktorski.

7 W latach był studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, będącej częścią Konserwatorium, która związana była z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie podjął naukę harmonii i kontrapunktu u Józefa Elsnera. Został zwolniony z przedmiotu instrumentu, ponieważ zauważono nieprzeciętny sposób i charakter gry Chopina. Ten okres w jego twórczości charakteryzuje fascynacja muzyką ludową. Powstały wówczas Sonata c-moll op. 4, Wariacje B-dur na temat "Là ci darem la mano" z "Don Juana" W. A. Mozarta op. 2 na fortepian i orkiestrę, Trio g-moll op. 8 i pierwsze Mazurki (op. 6, 7) oraz oparte na motywach ludowych Rondo c-moll op. 1 i Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14. W raporcie po trzecim roku nauki Józef Elsner zapisał: "Trzecioletni Szopen Fryderyk – szczególna zdatność, geniusz muzyczny".

8 W 1826 Chopin odbywał swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina
W 1826 Chopin odbywał swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina. W 1826 spędził wakacje także w Bad Reinertz (dzisiejsze Duszniki-Zdrój) w Kotlinie Kłodzkiej.

9 Choroba „Frycka”. Fryderyk od najmłodszych lat był bardzo chorowity- nie tolerował tłustych posiłków, cierpiał na niedowagę. Chorował tak często, że wiele jego koncertów zostało odwołanych. Podobno po nagłym ataku kaszlu zmarł lecz jest wiele alternatyw.

10 Ostatni Okres Życia. Po rozstaniu z George Sand Chopin popadł w głębokie przygnębienie, które z pewnością przyspieszyło jego śmierć. Po opuszczeniu Nohant nie skomponował już żadnego znaczącego utworu, jedynie kilka miniatur. Ostatnią kobietą, z którą Chopin był związany, była jego uczennica – Szkotka Jane Stirling, zwana "wdową po Chopinie", z którą wyjechał po wybuchu rewolucji w Paryżu w 1848 do Anglii i Szkocji na bardzo wyczerpującą jego siły podróż.

11 Miejsce Spoczynku. Ostatnie lata swego życia, Frycek spędził w Paryżu. Zmarł w 1849r. Jego ciało spoczęło w Paryżu, ale serce artysty spoczywa w stolicy Polski- Warszawie.

12 Rodzina Chopina. Matka Justyna z Krzyżanowskich. Uwielbiała grać na fortepianie, pewnie po niej Fryderyk odziedziczył talent. Ludwika, Izabela, Emilia. Ojciec Mikołaj. Urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat i spędził tu resztę swojego życia. Początkowo był guwernerem, a po przenosinach z Żelazowej Woli do Warszawy wykładowcą języka i literatury francuskiej w kilku warszawskich szkołach, prowadząc w końcu elitarny internat dla synów z najwybitniejszych polskich rodów arystokratycznych.

13 Miłość Fryderyka. Konstancja Gładkowska, śpiewaczka urodzona w 1810 roku w Warszawie, od dziecka przejawiała talent muzyczny. Kiedy skończyła 16 lat, kształciła się w konserwatorium, którego była jedną z najzdolniejszych i najładniejszych uczennic. Z Chopinem poznali się wiosną 1829 roku podczas koncertu solistek warszawskiego konserwatorium. Wkrótce Fryderyk pisał do swego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego "o ideale, któremu już pół roku służy", dodając następnie: "Fortepianowi gadam, co bym Tobie był nieraz powiedział”.

14 Żelazowa Wola. Żelazowa Wola – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Sochaczew, nad rzeką Utratą, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. W latach miejscowość położona była w województwie skierniewickim. We wsi znajduje się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie). Dworek otacza park urządzony w latach według projektu Franciszka Krzywdy Polkowskiego. W pobliżu znajduje się pomnik kompozytora wykonany przez Józefa Gosławskiego. 1,5 km od Żelazowej Woli znajduje się zabytkowy, wciąż czynny młyn w Chodakowie należący do rodziny Repszów.

15 Największe Dzieła Kompozytora…
Polonez C-dur. Nokturn Es-dur Nokturn B-moll Introdukcja Walc Es-dur Ballada G-moll

16 Podróże artysty. Wiedeń - pierwsze sukcesy i wielka samotność
Paryż - Chopina miejsce na ziemi Karlsbad - spotkanie z rodziną i przyjaciółmi Lipsk - w gościnie u Roberta Schumanna Majorka - cierpienie i nostalgia Marsylia - czas rekonwalescencji Nohant - miejsce odpoczynku Londyn- ostatnia podróż koncertowa Edynburg - wśród szkockich przyjaciół

17 Chopin w kosmosie. Kosmonauci w niedzielę zabrali ze sobą kopię rękopisu Preludium A-dur. Płytę nagrali Karol Radziwonowicz orkiestra Sinfonia Viva utworzona przez studentów absolwentów Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. - Słuchając tych utworów, najpiękniej odbiera się romantyczne piękno majestat kosmosu -mówi dowódca wyprawy pułkownik George David Zamka.

18 Konkurs Chopinowski. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. W ciągu osiemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew ( ), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.

19 Muzeum Na Urodziny. Na swoje 200 urodziny nasz rodowity artysta dostał muzeum. Uroczyste otwarcie nastąpiło 1 marca 2010r. w Zamku Ostrogskich. Nie było uroczystego przecięcia czerwonej wstęgi ale za to minister kultury przyłożył do czytnika elektroniczną kartę.

20 Wiele Twarzy.


Pobierz ppt "Poznaj i przeżyj muzykę Chopina…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google