Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Mgr. Monika Lysková Předmět: Hudební výchova Třída: 6

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Mgr. Monika Lysková Předmět: Hudební výchova Třída: 6"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Mgr. Monika Lysková Předmět: Hudební výchova Třída: 6 Šablona projektu: šablona č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Datum zařazení do výuky a zapsání do třídní knihy Jazyk: Polština Název a anotace: Fryderyk Chopin – prezentacja, podstawowe informacje, test. Základní informace o životě a díle skladatele. Druh učebního materiálu: DUM - Prezentace PowerPoint Očekávaný výstup Orientuje se v proudu znějící hudby Využité materiály:

2 Fryderyk Chopin 22 lutego ( 1 marca) 1810 Żelazowa Wola
17 października 1849 Paryż Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel   - powiedział o nim wizjoner i poeta doby Romantyzmu, Cyprian Kamil Norwid.  

3 1. Dzieciństwo Urodził się we wsi Żelazowa Wola niedaleko Warszawy
Ojciec kompozytora - Mikołaj Chopin - Francuz, matka – Justyna Krzyżanowska – Polka Miał trzy siostry (Ludwika, Izabela, Emilia) Kilka miesięcy po narodzinach Fryderyka cała rodzina przeniosła się do Warszawy Muzyczny talent Fryderyka objawił się niezwykle wcześnie, porównywano go z dziecięcym geniuszem Mozartem 4 lata – powtarzał zasłyszane melodie, które grała mu matka 7 lat – autor dwóch polonezów (g-moll i B-dur) O cudownym dziecku pisały warszawskie gazety, "mały Chopinek" był ozdobą i atrakcją przyjęć w arystokratycznych salonach stolicy. Wcześnie też zaczął występować publicznie na koncertach dobroczynnych.

4 Pierwszych profesjonalnych lekcji gry na fortepianie udzielał mu Wojciech Żywny (ur w Czechach) W latach Fryderyk pobierał naukę w Liceum Warszawskim, gdzie jego ojciec był profesorem Letnie wakacje spędzał w wiejskich majątkach kolegów szkolnych w różnych rejonach kraju, m. in. dwukrotnie w Szafarni na Kujawach, gdzie zdradził szczególne zainteresowanie folklorem. Słuchał, notował teksty piosenek ludowych, uczestniczył w obrzędach (weselach, dożynkach), tańczył i grał na basetli z muzykantami wiejskimi. Polski folklor poznał doskonale i czerpał z niego - pisząc w 1825 roku swoje pierwsze mazurki, a później następne. Nie zapomniał go do końca życia. 

5 2. Niespokojna młodość Jesienią 1826 roku został studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki kierowanej przez Józefa Elsnera (ur na Śląsku) Po zakończeniu nauki roku 1829 Fryderyk planował dłuższy pobyt za granicą dla poznania życia muzycznego Europy i zdobycia sławy – wyjechał do Wiednia - odniósł fenomenalny sukces u publiczności 2 listopada 1830 Fryderyk wyjechał do Austrii, z zamiarem udania się później do Włoch Niewiele dni po ich przybyciu do Wiednia przyszła wiadomość, że w Warszawie wybuchło powstanie (tzw. listopadowe) przeciwko zależności Królestwa Polskiego od Rosji i obecności na tronie polskim cara. Rozpoczęła się wielomiesięczna wojna polsko-rosyjska.  Jesienią 1831 roku Chopin pojechał do Paryża, gdzie spotkał wielu rodaków (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki) Stał się wziętym nauczycielem fortepianu wśród polskiej i francuskiej arystokracji a jego pozycja jako artysty urosła w Paryżu bardzo szybko.

6 3. Miłości W 1835 roku zakochał się i zapragnął poślubić Marię Wodzińską. Rodzice Marii, zaniepokojeni złym stanem zdrowia Fryderyka (w zimie poważnie chorował), a zwłaszcza jego nieregularnym trybem życia, uznali go po roku "próby" za nieodpowiedniego partnera dla córki. Chopin bardzo przeżył zerwanie. Niedługo potem Chopin związał się ze sławną pisarką francuską George Sand. Zimę 1838/39 kochankowie spędzili na hiszpańskiej wyspie Majorce, w górach, mieszkając w dawnym klasztorze w Valdemosie. Tam wskutek złej pogody Chopin rozchorował się ciężko. Były to symptomy gruźlicy. Przez wiele tygodni był tak słaby, że nie mógł wychodzić z domu, mimo to intensywnie pracował, skomponowawszy szereg arcydzieł. Wiosną 1839 zamieszkał w posiadłości George Sand w Nohant – tam powstała większość najwybitniejszych i najgłębszych dzieł Chopina. W roku 1847 doszło do rozstania się Chopina z Georg Sand.

7 4. Choroba i Śmierć W kwietniu 1848 roku Fryderyk wyjechał do Anglii i Szkocji. Wyjątkowo intensywny tryb życia, ustawiczne wędrówki i liczne występy, a przy tym niekorzystny dla płuc klimat - pogorszyły znacznie jego stan zdrowia. 16 listopada 1848 roku, pomimo słabości i gorączki, dał swój ostatni w życiu koncert, grając na rzecz polskich emigrantów w sali Guildhall w Londynie. Kilka dni później powrócił do Paryża.  17 października 1849 roku Fryderyk Chopin zmarł na gruźlicę płuc. Został pochowany na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, wyjęte po śmierci jego serce siostra przywiozła do Warszawy, gdzie zostało w urnie wmurowane w filar kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. 

8 5. Dzieło Ballady, koncerty, etiudy, fantazje, mazurki, nokturny, pieśni, polonezy, sonaty, walce

9 Dworek w Zelazowej Woli
Grób Fryderyka Chopina w Paryżu

10 George Sand Pomnik Chopina w Warszawie

11 Muzem Chopina w Warszawie

12 Quiz 1. W którym roku Chopin zmarł i gdzie?
17 października 1849 w Paryżu, 8 czerwiec 1859 w Włoszech 9 grudnia 1830 w Warszawie , 17 lutego 1849 w Polsce 2. Co zdarzyło się w życiu Chopina w 1830 r.? Ślub, Śmierć ojca, ostateczne opuszczenie Polski, Wyjazd do Paryża 3. Kiedy urodził się Fryderyk Chopin? 9 grudnia 1901, 1 marca 1890 , 5 maja 1810 , 1 marca 1810 4. Jaki okres muzyki przedstawia? Romantyzm, barok, klasyczna, renesans 5. Kim był Chopin? Pianista, polski kompozytor i pianista, kompozytor, bezrobotny 6. Na jakim banknocie pojawił się wizerunek Chopina? 2000, 100, 5000, 7. W jakiej miejscowości się urodził? Krakowie, Inowrocławiu , Żelazowej Woli , Warszawie 8. Jak nazywał się ojciec Chopina? Janusz, Kacper, Mikołaj, Piotr

13 9. Gdzie spoczywa serce F. Chopina?
W filarze Kościoła pw. Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie W krypcie Kościoła pw. św Rocha w Brochowie W Katedrze Notre-Dame w Paryżu W Katedrze Notre-Dame w Rouen 10. Gdzie spoczywa ciało F. Chopina? W Bazylice Sacre-Couer w Paryżu Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie W Bazylice Archikatedralnej w Warszawie Na Cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu 11. Nauczyciel teorii i kompozycji F. Chopina w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie? Wojciech Żywny Ludwig van Beethoven Józef Elsner Krzysztof Penderecki 12. Jak miały na imię siostry F. Chopina? Ludwika, Izabela i Emilia Henryka, Aleksandra i Anna Anna, Weronika i Emilia Chopin nie miał sióstr 13. Jak nazywała się miłość F. Chopina- pisarka? Konstancja Gładkowska George Sand Jane Stirling Maria Wodzińska 14. Jakie utwory i w jakiej tonacji były pierwszymi dziełami F. Chopina? Polonezy- g-moll i B-dur Etiuda Des-dur i cis-moll Walc "Grande Valse Brillante" i Minutowy Mazurki- D-dur i Es-dur


Pobierz ppt "Autor: Mgr. Monika Lysková Předmět: Hudební výchova Třída: 6"

Podobne prezentacje


Reklamy Google