Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TYTOŃ, ALKOHOL, DOPALACZE Jak się przed tym bronić?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TYTOŃ, ALKOHOL, DOPALACZE Jak się przed tym bronić?"— Zapis prezentacji:

1 TYTOŃ, ALKOHOL, DOPALACZE Jak się przed tym bronić?

2 Z definicji to: substancja z powodu swego składu chemicznego działająca na centralny układ nerwowy: cukier rafinowany, kawa, tytoń, herbata, afrodyzjaki itp. Mogą być nimi również napoje alkoholowe, narkotyki, "dopalacze" i inne substancje psychoaktywne, zmieniające stan świadomości człowieka. Większość używek uzależnia po pewnym czasie osobę zażywającą je.

3 Papierosy Wszyscy powtarzają, że w dymie papierosowym znajduje się około czterech tysięcy substancji chemicznych, które mają szkodliwy wpływ na nasz organizm. Trzeba wiedzieć, że w dymie zaleźć można zarówno właściwości toksyczne, mutagenne (a więc wpływają negatywnie na DNA), kancerogenne (rakotwórcze) czy teratogenne (przyczyniają się do uszkodzenia płodu). Wszystkie te substancje chemiczne można znaleźć w dwóch frakcjach dymu papierosowego. Substancje te zawierają się we frakcji gazowej oraz cząsteczkowej (zawieszone są w wodzie, dając ciała smołowate).

4 Alkoholizm Uzależnienie od alkoholu, potocznie zwane alkoholizmem, polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoba uzależniona nie jest w stanie wytrwać w abstynencji, bo próby zaprzestania picia, powodują nieprzyjemne objawy zarówno psychiczne jak i fizyczne, które ustępują tylko po spożyciu kolejnej dawki alkoholu. W Polsce ryzykownie nadużywa alkoholu około 16% społeczeństwa. Niestety problem ten coraz częściej zaczyna dotykać także młodzież.

5 Narkotyki Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających
działających na ośrodkowy układ nerwowy, wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa).

6 Kofeina Znana również jako teina, gdy źródłem jest herbata, guaranina, mateina. Działanie kofeiny jest wielokierunkowe i nadal nie do końca poznane. Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, ale z drugiej strony ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą, co jest głównie rezultatem hamującego wpływu na neurogenezę w hipokampie.

7 Media Istnieje znaczna grupa osób, które sa uzależnione od komputera, internetu, telewizji czy innych mediów.Wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje alienację i problemy ze wzrokiem.

8 Pracoholizm Kolejny pozornie niebezpieczny nałóg. Pomimo niskiej szkodliwości społecznej, jest szkodliwy dla zdrowia „poszkodowanego” Ciągłe zmęczenie i brak czasu negatywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi co prowadzi do chorób o podłożu psychicznym i wyobcowania.

9 Hazard Uzależnienie od gier losowych negatywnie wpływa na stan konta bankowego i prowadzi do bankructwa, co z kolei przekłada się na problemy z alkoholem i narkotykami, powodując namnażanie długów.

10 Jak bronić się przed używkami?
Obrona przed używkami jest trudna, lecz możliwa dzięki: Silnej woli Propagowaniu zdrowego trybu życia Nie uleganiu presji otoczenia Przy próbie namówienia nas na skorzystanie z używek powinniśmy stanowczo powiedzieć: „NIE!”

11 Może to oszczędzić wielu kłopotów w przyszłości nam i naszym bliskim
Może to oszczędzić wielu kłopotów w przyszłości nam i naszym bliskim. Biorąc narkotyki, pijąc, paląc wcale nie stajemy się lepsi, tylko udowadniamy swoją swoją słabą wolę. Czy w przyszłości chcesz tak wyglądać?

12 I to już koniec Tej opowieści O strasznych używkach Nieznanej treści
Prezentacje przygotowali: Maksymilian Polachowski Przemysław Goździak Emilian Ossowski


Pobierz ppt "TYTOŃ, ALKOHOL, DOPALACZE Jak się przed tym bronić?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google