Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kawa i cukier Czy możemy im na to pozwolić??. Wpływ kofeiny na zmysły pająka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kawa i cukier Czy możemy im na to pozwolić??. Wpływ kofeiny na zmysły pająka."— Zapis prezentacji:

1 Kawa i cukier Czy możemy im na to pozwolić??

2 Wpływ kofeiny na zmysły pająka

3

4

5 Działanie kofeiny jest wielokierunkowe i nadal nie do końca poznane. Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, ale z drugiej strony ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Zwiększa też uczucie niepokoju.

6 Kofeina powoduje uzależnienie fizyczne – niewielkie i średnio szkodliwe ale jednak czy dla nieletnich Zespół abstynencyjny przejawia się zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często także bólem głowy. Przyjmowanie większych dawek nie powoduje przyjemniejszych doznań, a wręcz przeciwnie, zwiększa subiektywne odczucia negatywne, m.in. lęk, niepokój, zdenerwowanie i ogólne pogorszenie nastroju.

7 Przedawkowanie kofeiny niesie za sobą poważne konsekwencje: przy przedawkowaniu powyżej 0,5 g powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego. Dawka śmiertelna kofeiny przy podaniu doustnym dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała.

8 Produkt Wielkość Zawartość w porcji (mg) Tabletka kofeiny (regular)1 tabletka - 100 Tabletka kofeiny (extra)1 tabletka - 200 Środek przeciwbólowy 1 tabletka - 65 Czekolada gorzka 1 listek (43 g) - 31 Czekolada mleczna 1 listek (43 g) - 10 Kawa parzona 207 ml - 80/135 Kawa bezkofeinowa 207 ml - 5/15 Espresso 44–60 ml - 100 Herbata czarna 177 ml - 50 Coca-Cola Classic 355 ml - 34 Red Bull 250 ml - 80mg

9 C U K I E R

10 W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona w dalszych latach życia. Dlatego szkoły powinny wspierać i kształtować dobre nawyki żywieniowe.

11 GDZIE JEST Ten używany na co dzień to węglowodany i jest źródłem energii. Cukry naturalne w żywności stanowią połowę spożywanych węglowodanów. Pozostałe to dodane podczas produkcji lub przygotowania jedzenia.

12 PRAWDA Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną próchnicy i prowadzi do otyłości. Uwaga! 1 kostka cukru dziennie (15 - 20 kcal) ponad normę, powoduje przyrost masy ciała o 1 kg w ciągu roku.

13 Dzienna dawka cukru Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia dotyczące ilości cukru jaką dziennie mogą spożywać dzieci. - 1-3 lat: 3 łyżeczki, - 4-6 lat: 6 łyżeczek, - 7-14 lat: 9 łyżeczek.

14 ANANAS

15 JABŁKO

16 WINOGRON

17 BANAN

18 TRUSKAWKI

19

20 PRZYKŁADOWY NAPÓJ ENERGETYZUJĄCY

21 NAPÓJ CODZIENNY ???

22 Słodkie napoje gazowane, a zwłaszcza cola, wprowadzają w naszym organizmie prawdziwy zamęt. Taka chemiczna burza trwa zaledwie godzinę, ale sieje niemałe spustoszenie. Głównym winowajcą całego zamieszenia jest cukier. Pierwsze 10 minut - organizm otrzymuje dzienną dawkę cukru - to tak jakbyś zjadł 10 łyżeczek cukru. Odruch wymiotny hamuje kwas fosforowy dodawany do napojów, by zamaskować intensywny i słodki smak cukru. 20 minut - poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta co prowadzi do podniesienia poziomu insuliny. Wówczas do działania wkracza wątroba, która próbuje jak najwięcej zgromadzonego cukru przekształcić w tłuszcz. 40 minut - organizm wchłonął już zawartą w coli kofeinę. Powiększają się źrenice, wzrasta ciśnienie krwi. Stajesz się wyraźnie pobudzony. 45 minut - organizm intensywnie produkuje dopaminę, która wpływa na odczuwanie przyjemności. 60 minut - moczopędne właściwości kofeiny dają się odczuć. Niestety, razem z wodą wydalaną z organizmu, pozbywamy się również pierwiastków istotnych do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Wraz ze spadkiem cukru mija pierwotna euforia i przypływ sił. Stajemy się ospali i poirytowani. Taką rewolucję fundujemy naszemu organizmowi po wypiciu zaledwie jednej puszki słodkiego, gazowanego napoju z kofeiną. Aż trudno sobie wyobrazić co dzieje się, gdy pijemy kilka lub kilkanaście razy więcej.

23 Dziękuję za uwagę. Michał Smoleń


Pobierz ppt "Kawa i cukier Czy możemy im na to pozwolić??. Wpływ kofeiny na zmysły pająka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google