Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze były do niedawna legalnie dostępne w wyspecjalizowanych sklepach jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Kupujący wiedzieli jednak doskonale,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze były do niedawna legalnie dostępne w wyspecjalizowanych sklepach jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Kupujący wiedzieli jednak doskonale,"— Zapis prezentacji:

1

2 Dopalacze były do niedawna legalnie dostępne w wyspecjalizowanych sklepach jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Kupujący wiedzieli jednak doskonale, że był to wybieg sprzedawców, dzięki któremu nikt nie mógłby podać producentów do sądu, na przykład za uszczerbek na zdrowiu. Sprzedaż dopalaczy kwitła, a klientami sklepów byli coraz młodsi ludzie. Kupujący dopalacze nie byli informowani o skutkach ich stosowania, co niejeden przypłacił pobytem w szpitalu. W związku z zagrożeniem, jakie wiąże się z dopalaczami, ich sprzedaż została zakazana na terytorium Polski.

3

4 Skutki używania dopalaczy przez dłuższy czas nie są jeszcze do końca zbadane. Skład dopalaczy wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne – skutki dopalaczy są poważne. Po zażyciu mogą pojawić się: * bóle głowy, * nudności, * stany lękowe, * drgawki, * bezsenność, * problemy z oddychaniem, * znużenie (zwłaszcza mieszanki ziołowe – dopalacze), * ataki szału, * silne bóle głowy, * urojenia, * biegunka, * wysoka gorączka, * zawroty, * śpiączka, * obfite pocenie się, * wymioty, * brązowienie skóry.

5

6 Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne!

7

8 Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych prawdziwych narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie produkty kolekcjonerskie.

9

10 Dopalacze reklamowane są często jako bezpieczna alternatywa dla narkotyków i alkoholu. Mimo to, ich szkodliwe dla psychiki i organizmu działanie ciągle jest odkrywane. Do grupy tych środków należy ogromna liczba różnych substancji i ciągle dochodzą nowe. Dopalacze są sprzedawane legalnie jako środki kolekcjonerskie lub przeznaczone do praktyk religijnych. Powoduje to, że ich producenci nie muszą przeprowadzać długotrwałych i kosztownych badań nad ich rzeczywistym wpływem na organizm i psychikę człowieka. W przypadku leków wprowadzanych legalnie na rynek, niezbędny jest cały szereg badań klinicznych, co powoduje, ze zwykle pojawiają się one na rynku kilkanaście lat po zsyntetyzowaniu danej substancji.


Pobierz ppt "Dopalacze były do niedawna legalnie dostępne w wyspecjalizowanych sklepach jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Kupujący wiedzieli jednak doskonale,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google