Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA W dzisiejszych trudnych i stresujących czasach ludzie coraz częściej popadają w różnorakie uzależnienia. Nie tylko chodzi o typowe nałogi,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA W dzisiejszych trudnych i stresujących czasach ludzie coraz częściej popadają w różnorakie uzależnienia. Nie tylko chodzi o typowe nałogi,"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA W dzisiejszych trudnych i stresujących czasach ludzie coraz częściej popadają w różnorakie uzależnienia. Nie tylko chodzi o typowe nałogi, jak alkoholizm, ale też uzależnienie od pracy, od Internetu, adrenaliny czy zakupów. Wszystkie te uzależnienia dezorganizują życie i wpływają na wszelkie jego sfery.

2 Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, to choroba, która nieleczona skraca życie o kilka-kilkanaście lat i odbiera zdrowie. Alkoholizm, jak każde uzależnienie, zmienia nie tylko długość ale również jakość życia.

3

4 Uzależniony traci samoocenę, często nie kontroluje swojego zachowania, zwłaszcza podczas okresów abstynencji odczuwa lęk, wyrzuty sumienia, może cierpieć na depresję, obniżone poczucie własnej wartości. W późniejszym stadium choroby pojawiają się też objawy neurologiczne - pojawiają się urojenia, psychozy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zarówno zły stan psychiczny jak i fizyczne wyniszczenie organizmu i związane z tym dolegliwości popychają alkoholika ku dalszemu piciu.. W ten sposób szuka chwilowej ucieczki od problemów.

5 Początkowo palenie było dobrze widzianym w eleganckim towarzystwie zwyczajem, gestem świadczącym o dobrych manierach, wysokiej klasie, kulturze i zamożności. Później stało się powszechną używką. Dla młodzieży papierosy zawsze były atrybutem dorosłości. O szkodliwości palenia mówi się głośno w świecie od ponad 15 lat. W Polsce też pojawiały się nieśmiałe tendencje walki z nałogiem palenia. nikotyna – podstawowy składnik, insektycyd kontaktowy, silna trucizna,

6 Nikotynizm wydaje się być pozornie bezpieczną praktyką
Nikotynizm wydaje się być pozornie bezpieczną praktyką. Brak bezpośrednich negatywnych skutków palenia papierosów Uzależnienie od papierosów albo inaczej takich, jakie obserwuje się, np. u osób przyjmujących heroinę czy kokainę, warunkuje proces uzależniania od nikotyny

7

8 Narkotyki to jedne z najgroźniejszych substancji dla naszego organizmu
Narkotyki to jedne z najgroźniejszych substancji dla naszego organizmu. Powodują ból fizyczny i psychiczny, wyniszczają organizm, prowadzą do przedwczesnej śmierci i chorób zakaźnych. Bardzo trudno wyjść z tego uzależnienia.

9 Narkotyki, a raczej głód narkotykowy, powoduje silny ból fizyczny
Narkotyki, a raczej głód narkotykowy, powoduje silny ból fizyczny. Zaspokoić może go tylko kolejna dawka substancji. Po pewnym czasie dawki te się zwiększają. Regularne przyjmowanie narkotyku skutkuje odpowiednim przystosowaniem się metabolizmu komórkowego organizmu. Głód narkotykowy jest swego rodzaju objawem abstynencyjnym, a osoba uzależniona jest w stanie zrobić wszystko, by zdobyć narkotyk – pozbyć się wszystkich oszczędności, cennych przedmiotów, a nawet kraść.

10

11 Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii[1][2]. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

12 Środki tego rodzaju są produkowane głównie po to, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe, stąd ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. Ponadto producenci tego rodzaju środków nie podają zwykle ich pełnego składu chemicznego, zaś potencjalnych związków chemicznych o działaniu psychoaktywnym, które stosunkowo łatwo jest otrzymać, jest co najmniej 12 tysięcy

13

14


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA W dzisiejszych trudnych i stresujących czasach ludzie coraz częściej popadają w różnorakie uzależnienia. Nie tylko chodzi o typowe nałogi,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google