Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia."— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia

2 Alkohol Stop alkoholowi który niszczy cię od środka oraz na zewnątrz.
Uwaga: jeżeli trafisz w złe towarzystwo możesz Zacząc pic !

3 Papieroski Papierosy szkodzą tobie i twemu otoczeniu nie myśl , że żartuje! Mam doświatczenie na ten temat . Pamiętaj jeśli kolega mówi zapal odmów mu Nie palę i nie będę palił ! Początkowo palenie było dobrze widzianym w eleganckim towarzystwie zwyczajem, gestem świadczącym o dobrych manierach, wysokiej klasie, kulturze i zamożności. Później stało się powszechną używką. Dla młodzieży papierosy zawsze były atrybutem dorosłości. Zazwyczaj palenie wśród młodzieży wpierw staje się stylem, sposobem dowartościowania siebie a później uzależnieniem.

4 Dopalacze Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii[1]{2}Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

5 Narkotyki 2 Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy[1][2]. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się: substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), fentanyl,niektóre benzodiazepiny, wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa). Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym poza powyższymi także kofeinę, nikotynę oraz alkohol etylowy.[3]

6 Ważna wiadomośc Według ostatnich badań naukowych, osoby uzależnione od narkotyków mają specyficzną budowę mózgu. A to oznacza, że podatność na uzależnienia może być dziedziczna. Wyniki analiz publikuje prestiżowy tygodnik "Science". Już wcześniej było wiadomo, że osoby uzależnione od narkotyków czy alkoholu mają zmiany w mózgu. Nie było jednak wiadomo, czy są to cechy wrodzone, czy wywołane nadużywaniem szkodliwych substancji. Teraz naukowcy doszli do wniosku, że charakterystyczne cechy mózgu są dziedziczone po rodzicach.

7 Czynności uzależniające
Uzależnienie psychiczne mogą wywoływać różne przyjemne czynności: samopodawanie związków chemicznych wywołujących tzw. preferencje miejsca u zwierząt doświadczalnych Preferencja miejsca polega na tym, iż zwierzę po pewnym czasie preferuje klatkę z wodą zawierającą narkotyk względem klatki zawierającej czystą wodę. Wszystkie substancje o działaniu "nagradzającym", czyli narkotyki dają pozytywny wynik w tym teście z wyjątkiem substancji halucynogennych. (Marihuana daje wynik raz pozytywny raz negatywny w zależności od ośrodka, który prowadzi badania).

8 Pamiętaj nie pal ,pij alkoholu i nie wdychaj narkotyków !

9 Pamiętaj !

10


Pobierz ppt "Uzależnienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google