Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić? Sprawozdanie z realizacji zadania 5 Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń Szkoła Podstawowa nr 43.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić? Sprawozdanie z realizacji zadania 5 Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń Szkoła Podstawowa nr 43."— Zapis prezentacji:

1 Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić? Sprawozdanie z realizacji zadania 5 Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń Szkoła Podstawowa nr 43 im. I.J. Paderewskiego w Lublinie

2

3 Dnia 5 lutego 2013r. zorganizowane zostało spotkanie uczniów klas I-III z terapeutą z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie - panią Magdaleną Helińską – Gurbą. Spotkanie to poprzedzone zostało inscenizacją przygotowaną przez uczniów klasy I f pt: Bajka o Kopciuchu, której celem było przybliżenie uczniom klas I-III szkodliwych skutków palenia papierosów.

4

5

6

7

8 Po przedstawieniu głos zabrała pani Magdalena Helińska – Gurba, która przeprowadziła z konwersatorium na temat zdrowego stylu życia i szkodliwych skutkach nałogów, posiłkując się przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną.

9 A oto kilka slajdów z prezentowanej prezentacji:

10 Co to jest zdrowie? Zdrowie to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Czyli: nic mnie nie boli jestem pogodna, spokojna lubię siebie i innych, a oni lubią mnie

11 Co wpływa na nasze zdrowie? Zdrowie nie jest nam dane na zawsze Każdy z nas ma swój własny poziom zdrowia, o który należy dbać (czynniki genetyczne, predyspozycje) Wszystko, co robimy codziennie ma znaczenie dla naszego zdrowia Szczególnie szkodliwe są nałogi np. palenie papierosów

12 Czy łatwo i wygodnie znaczy zdrowo? Jak szkodzimy zdrowiu: Brak ruchu na świeżym powietrzu Przebywanie w dymie (m. in. tytoniowym) Długie oglądanie telewizji, granie na komputerze Złe jedzenie – bez wartości, śmieciowe Brak higieny osobistej

13 Palenie papierosów Palenie papierosów jest nałogiem Substancja zawarta w papierosach, powodująca uzależnienie to nikotyna Osoby palące papierosy często nie wiedzą, że dym tytoniowy szkodzi osobom w ich otoczeniu

14 W jaki sposób szkodzi dym tytoniowy? – bierne palenie Dym papierosowy jest obecny w całym pomieszczeniu, w którym ktoś pali. Dym papierosowy zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych. Działają one drażniąco na nasze drogi oddechowe, powodują gorsze samopoczucie i choroby.

15 Dnia 6 lutego 2013r. zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas IV-VI z terapeutą z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie - panią Renatą Bezładą. Podobnie jak w klasach młodszych poprzedziła je inscenizacja pt: Tytoń, alkohol, narkotyki i dopalacze – dobro czy zło? przygotowana przez uczniów klasy V a.

16

17

18

19 Po inscenizacji głos zabrała pani Renata Bezłada prowadząc konwersatorium na temat "Uzależnienia – nikotyna, substancje psychoaktywne", wzbogacając wykład przygotowana przez siebie prezentacją multimedialną.

20 A oto kilka slajdów z prezentowanej prezentacji:

21 Silna potrzeba używania tytoniu Trudności kontrolowania tego zachowania Uporczywe używanie tytoniu wbrew szkodliwym następstwom Przedkładanie używania tytoniu ponad inne zajęcia i zobowiązania Zwiększona tolerancja na nikotynę - konieczność dostarczania większej ilości środka dla osiągnięcia tego samego efektu Występowanie objawów zespołu abstynenckiego

22 W dymie tytoniowym obok uzależniającej nikotyny znajdują liczne substancje chemiczne, wśród nich: 4000 substancji toksycznych 40 związków chemicznych o udowodnionym działaniu rakotwórczym

23

24 Co grozi palaczowi? Substancje zawarte w dymie tytoniowym dostają się do płuc, z połykaną śliną do przewodu pokarmowego, a także mają działanie miejscowe w jamie ustnej, gardle krtani (nowotwory płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, żołądka, trzustki, białaczki szpikowej).

25

26 Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotykami nazywa się: substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), fentanyl, niektóre benzodiazepiny, wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa). Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym także kofeinę, nikotynę oraz alkohol etylowy. W polskim prawodawstwie środkiem odurzającym nazywamy substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działającą na ośrodkowy układ nerwowy, określoną w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.). Substancje psychotropowe określa załącznik nr 2 ustawy.

27 Grupa substancji wykazujących działanie pobudzające, stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, relaksujące, poprawiające nastrój, czasami halucynogenne lub psychodeliczne.

28 Pobudzenie, niepokój, lęki Słowotok Przyspieszenie rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego Ból w klatce piersiowej Rozszerzenie źrenic Nudności Wymioty Bezsenność, senność Zatrzymanie moczu Halucynacje Objawy psychodeliryczne Ostra psychoza

29

30 UNIKAJMY NAŁOGÓW PALENIA TYTONIU PICIA ALKOHOLU UŻYWANIA SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH NADUŻYWANIA LEKÓW

31 Poprzez udział w konwersatoriach uczniowie: Uświadomili sobie co to jest zdrowie i jak o nie dbać Poznali szkodliwość dymu papierosowego i uświadomili sobie zagrożenia jakie niesie za sobą palenie papierosów Poznali zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków, dopalaczy i innych środków dopingujących (napoje energetyczne), również tych uważanych powszechnie za nieszkodliwe Uświadomili sobie, że bycie asertywnym jest najlepszą obroną przed nałogami Poznali telefony i nazwy organizacji, gdzie mogą szukać pomocy osoby uzależnione, pragnące porzucić swój nałóg.


Pobierz ppt "Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić? Sprawozdanie z realizacji zadania 5 Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń Szkoła Podstawowa nr 43."

Podobne prezentacje


Reklamy Google