Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenia młodego człowieka!!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenia młodego człowieka!!!."— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenia młodego człowieka!!!

2 Alkohol Narkotyki Papierosy

3 Alkohol

4 Dlaczego młodzi ludzie spożywają alkohol ?!
aby spróbować - z ciekawości, żeby przypodobać się otoczeniu, aby zaistnieć w grupie, by stłumić wewnętrzny ból, cierpienie i poczuć się lepiej, żeby zapomnieć o problemach i kłopotach, w celu podejmowania kontaktów międzyludzkich, w tym seksualnych (dla odwagi), dla efektów, które są satysfakcjonujące, ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

5 Droga do uzależnienia! Uzależnienie psychiczne to silna, niejednokrotnie nieodparta potrzeba stałego picia alkoholu lub wykonywania danej czynności, której niezaspokojenie nie prowadzi jednak do powstania objawów charakterystycznych dla zespołu odstawiennego.

6 Problemy alkoholowe w Polsce!
Około 800 tys. ludzi jest uzależnionych od alkoholu. Ponad 2 mln. osób nadużywa alkoholu. Około 4 milionów osób żyje w rodzinach, w których z powodu powtarzającej się nietrzeźwości dochodzi do przemocy. Problemy alkoholowe obejmują około 15% mieszkańców naszego kraju. Alkohol jest w Polsce główną przyczyną zgonów i inwalidztwa osób w wieku lat. Na leczenie odwykowe wydaje się rocznie ok. 120 mln zł. Szacunkowo, na 100 młodych ludzi 2-3 zostanie uzależnionych od alkoholu, a dla 30 będzie to powodem konfliktu z prawem, przemocy w rodzinie. Śmierć człowieka w wypadku drogowym powoduje stratę dla budżetu państwa 860 tys. zł, a leczenie rannego – 128 tys. zł.

7 Narkotyki

8 Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki ?!
ucieczka przed problemami, chęć poznania „ciekawych” doznań, łatwość w zdobyciu, „lepsza” zabawa, chęć dorównania znajomym, myśl, że są bardziej dorośli, „przypodobanie się” kolegom, przeżycia większego ryzyka

9 Droga do uzależnienia Uzależnienie od narkotyków to silna, niejednokrotnie nieodparta potrzeba stałego spożywania narkotyków , której niezaspokojenie prowadzi do spożycia następnej „działki”.

10 Skutki nadmiernego zażywania narkotyków:

11 uzależnienie się, agresja, choroby psychiczne po zaprzestaniu spożywania, ciągła chęć „brania” więcej, pogorszenie naszego zdrowia: uszkodzenie: serca, wątroby, oczu, zębów, skóry, mózgu, konflikty z prawem, problemy rodzinne, odwrócenie się przyjaciół, znajomych

12 Papierosy

13 Zagrożenia ze strony narkotyków!
niekorzystne pobudzenie naszego organizmu, „tłumienie” uczucia głodu, uzależnienie, „wydostawanie się” się bardzo szkodliwych substancji (np. :tlenku węgla, smoły, metanolu) wyniszczenia organizmu: rak płuc, ciągły kaszel, zawroty głowy, niedotlenienie mózgu, ciągłe bóle głowy, mniejsza odporność na wysiłek, wzrost ciśnienia tętniczego, przyśpieszenie rytmu serca

14 Statystyki:

15 Na świecie 1 miliard ludzi pali papierosy,
80% palaczy mieszka w państwach najbiedniejszych i średniozamożnych, W XX wieku zażywanie wyrobów tytoniowych było przyczyną śmierci 100 mln ludzi, Prawie połowa dzieci na świecie oddycha powietrzem zatrutym przez dym tytoniowy, W dymie tytoniowym rozpoznano 4000 substancji chemicznych, z których ponad 50% jest RAKOTWÓRCZYCH, 29% Polaków powyżej 15 roku życia regularnie pali papierosy, W 2000 roku palenie tytoniu przyczyniło się do śmierci prawie 70 tyś ludzi.

16


Pobierz ppt "Zagrożenia młodego człowieka!!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google