Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki Alkohol i 84% 81% 79% 57% 51% Opr. Jakub Romański.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki Alkohol i 84% 81% 79% 57% 51% Opr. Jakub Romański."— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki Alkohol i 84% 81% 79% 57% 51% Opr. Jakub Romański

2 Najczęstsza droga do uzależnienia

3 Najczęstsza droga do uzależnienia
Jak to się dzieje? Okazuje się, że mechanizm uzależnienia od etanolu został już poznany i kluczową rolę odgrywa w nim nie sam etanol, ale aldehyd octowy – produkt pośredni jego utleniania, gromadzący się w większych ilościach po spożyciu dużej ilości trunku. Mechanizm jest następujący: przemiana metaboliczna fenyloalaniny – jednego z kluczowych aminokwasów (wchodzących w skład białek) prowadzi do kwasu dihydroksyfenylooctowego – końcowego produktu. Mówiąc skrótem: spożywanie alkoholu prowadzi do produkcji w organizmie narkotyku i to on odpowiada za działanie uzależniające. Można więc powiedzieć, że alkoholizm to pośrednia forma narkomanii.

4 Zniszczenie związku!!! Zaburzenia życia rodzinnego – 94%
Problemy w kontaktach z ludźmi – 84% Problemy finansowe – 82% Przemoc wobec bliskich – 57% Problemy z prawem (karalność) – 51%

5 Narkotyki i uzależnienie
Zażywanie Heroiny bardzo szybko powoduje silną zależność psychiczną, już pierwsze użycie wywołuje przymus brania kolejnych dawek. Uzależnienie powstaje na skutek euforii towarzyszącej działaniu narkotyku i złego samopoczucie po tym, gdy narkotyk przestaje działać. Heroina już po 2-3 dniach przyjmowania, może powodować występowanie bardzo przykrych objawów abstynencyjnych tzw. głodu, osoba uzależniona chce kolejnymi dawkami narkotyku likwidować te objawy.

6 Szkody wyrządzone przez narkotyki
Psychiczne Fizyczne Komórki nerwowe komunikują się między sobą za pomocą substancji chemicznych. Używając podobnych substancji chemicznych można wpływać na tę komunikację i wywoływać zmiany w mózgu. Działanie narkotyków polega na zakłócaniu naturalnych dróg komunikacji między neuronami. Nawet jednorazowe ich użycie może wywołać długotrwałe zmiany w działaniu komórek nerwowych. Zażywanie narkotyków powoduje poważne zmiany w działaniu niektórych, szczególnie wrażliwych komórek mózgu. Niekorzystny wpływ na zdrowie; może być to wpływ bezpośredni (np. nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, nerwowego) lub pośredni (uzależnienia mogą powodować złą dietę, zaprzestanie dbania o siebie, czego konsekwencja może być stan chorobowy) Ludzie zażywający narkotyki, ze względu na stan zagubienia, w którym się znajdują, częściej niż inni ulegają wypadkom. Zdarza się, że wpadają do wody i toną, wdzierają się niespodziewanie na jezdnię, wypadają z okna, lub mogą śmiertelnie zakrztusić własnymi wymiotami. Człowiek zażywający narkotyki może być agresywny, może też odczuwać lęk lub doświadczać przerażających halucynacji. To wszystko może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu psychicznemu. Zniszczenie związku!!!

7 Wniosek?

8 Nie pić i nie ćpać!


Pobierz ppt "Narkotyki Alkohol i 84% 81% 79% 57% 51% Opr. Jakub Romański."

Podobne prezentacje


Reklamy Google