Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opr. Jakub Romański. Najczęstsza droga do uzależnienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opr. Jakub Romański. Najczęstsza droga do uzależnienia."— Zapis prezentacji:

1 Opr. Jakub Romański

2 Najczęstsza droga do uzależnienia

3 Jak to się dzieje? Okazuje się, że mechanizm uzależnienia od etanolu został już poznany i kluczową rolę odgrywa w nim nie sam etanol, ale aldehyd octowy – produkt pośredni jego utleniania, gromadzący się w większych ilościach po spożyciu dużej ilości trunku. Mechanizm jest następujący: przemiana metaboliczna fenyloalaniny – jednego z kluczowych aminokwasów (wchodzących w skład białek) prowadzi do kwasu dihydroksyfenylooctowego – końcowego produktu. Mówiąc skrótem: spożywanie alkoholu prowadzi do produkcji w organizmie narkotyku i to on odpowiada za działanie uzależniające. Można więc powiedzieć, że alkoholizm to pośrednia forma narkomanii.

4 Zniszczenie związku!!!

5 Zażywanie Heroiny bardzo szybko powoduje silną zależność psychiczną, już pierwsze użycie wywołuje przymus brania kolejnych dawek. Uzależnienie powstaje na skutek euforii towarzyszącej działaniu narkotyku i złego samopoczucie po tym, gdy narkotyk przestaje działać. Heroina już po 2-3 dniach przyjmowania, może powodować występowanie bardzo przykrych objawów abstynencyjnych tzw. głodu, osoba uzależniona chce kolejnymi dawkami narkotyku likwidować te objawy. Narkotyki i uzależnienie

6 Szkody wyrządzone przez narkotyki Psychiczne Fizyczne Komórki nerwowe komunikują się między sobą za pomocą substancji chemicznych. Używając podobnych substancji chemicznych można wpływać na tę komunikację i wywoływać zmiany w mózgu. Działanie narkotyków polega na zakłócaniu naturalnych dróg komunikacji między neuronami. Nawet jednorazowe ich użycie może wywołać długotrwałe zmiany w działaniu komórek nerwowych. Zażywanie narkotyków powoduje poważne zmiany w działaniu niektórych, szczególnie wrażliwych komórek mózgu. Człowiek zażywający narkotyki może być agresywny, może też odczuwać lęk lub doświadczać przerażających halucynacji. To wszystko może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu psychicznemu. Niekorzystny wpływ na zdrowie; może być to wpływ bezpośredni (np. nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, nerwowego) lub pośredni (uzależnienia mogą powodować złą dietę, zaprzestanie dbania o siebie, czego konsekwencja może być stan chorobowy) Ludzie zażywający narkotyki, ze względu na stan zagubienia, w którym się znajdują, częściej niż inni ulegają wypadkom. Zdarza się, że wpadają do wody i toną, wdzierają się niespodziewanie na jezdnię, wypadają z okna, lub mogą śmiertelnie zakrztusić własnymi wymiotami. Zniszczenie związku!!!

7 Wniosek?

8 Nie pić i nie ćpać!


Pobierz ppt "Opr. Jakub Romański. Najczęstsza droga do uzależnienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google