Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobro czy zło?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobro czy zło?."— Zapis prezentacji:

1 Dobro czy zło?

2 NAŁÓG Jest to potrzeba zrobienia czegoś która upośledza siłę naszej woli . Przyczyną nałogu jest przede wszystkim psychiczne uzależnienie od jakiejś czynności bądź też zażywania czegoś. Nałóg rodzi się głównie w psychice, potem często upośledza również czynności fizyczne powodując na przykład drgawki .

3 NIKOTYNIZM Zjawisko nikotynizmu polega na przewlekłym używaniu tytoniu, zawierającego silną truciznę - nikotynę i inne szkodliwe dla organizmu ludzkiego substancje, zawarte w liściach i korzeniach tytoniu. Nikotynizm objawia się olbrzymimi negatywnymi skutkami, zarówno indywidualnymi jak i społecznymi; źródła podają, że nawet przewyższają skutki alkoholizmu. Palenie papierosów w bezwzględny sposób niszczy zdrowie palacza. Organizm jest za słabo zaopatrywany w tlen, co osłabia wszystkie jego organy wewnętrzne i zmniejsza jego odporność na wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje.

4 Do powszechnych od-tytoniowych schorzeń należą choroba niedokrwienna serca, rak płuca oraz przewlekłe obturacyjna choroba płuc. Wśród uzależnionych od nikotyny osób częstsze są także przypadki wystąpienia raka jamy ustnej, krtani, przełyku, trzustki, nerki, pęcherza moczowego oraz szyjki macicy. Palacze często chorują też na chorobę wrzodową i tętniaki aorty. Nałóg zwiększa dodatkowo ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, zagrożenie zawałem mięśnia sercowego, czy też miażdżycą naczyń u osób, które mają nadciśnienie.

5

6 ALKOHOLIZM . Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli, jednak jest możliwy do powstrzymania i utrzymania abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Przewlekły alkoholizm prowadzi do chorób psychicznych, ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i ujemnie wpływa na potomstwo.

7 Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów. Do objawów należą: silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy) upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu). picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania. picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

8 Negatywne skutki społeczne związane z alkoholem dotyczące jednostki:
bezrobocie samobójstwa skrócenie długości życia kłótnie i przemoc w rodzinie zubożenie i rozkład rodziny zaburzenia emocjonalne spadek wydajności pracy naruszenia prawa

9 NARKOMANIA Potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się: tzw. głodem narkotycznym przymusem zażywania środków odurzających chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń.

10 STATYSTYKA NARKOMANÓW
Wykres przedstawia w jakim wieku ludzie najczęściej sięgają po narkotyki, i po jakie ilości.

11 Wpływ narkotyków na nasze zdrowie:
zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego (łącznie z zawałem), nadciśnienie tętnicze, tętniaki, zaburzenia koordynacji ruchowej, oczopląs, drżenie mięśniowe, zakażenia bakteryjne skóry (ropnie, czyraki), zmiany grzybicze, zapalenie tkanek okołopaznokciowych, choroby pasożytnicze skóry (świerzb, wszawica), zmiany skórne

12 Jeśli sami sobie nie pomożemy to nikt nam nie pomoże.

13 Jeśli nie chcesz być alkoholikiem – nie pij alkoholu
Jeśli nie chcesz umrzeć na raka – nie pal papierosów Jeśli nie chcesz zniszczyć swojego życia – nie bierz narkotyków


Pobierz ppt "Dobro czy zło?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google