Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

łacińska nazwa- aurum, symbol Au liczba atomowa 79 Sztabki złota.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "łacińska nazwa- aurum, symbol Au liczba atomowa 79 Sztabki złota."— Zapis prezentacji:

1

2 łacińska nazwa- aurum, symbol Au liczba atomowa 79 Sztabki złota

3 Złoto było znane już w starożytności, świadczą o tym bogato zdobione maski faraonów. Egipskie hieroglify z okresu około 2600 lat p.n.e. opisują, że król Mitannii Tuszratta miał złota więcej, niż brudu w Egipcie. Egipt, a szczególnie Nubia, miały wystarczające zasoby, by uczynić je obszarami, gdzie wydobywało się najwięcej złota przez długi okres historii. Najstarszą znaną mapą jest mapa znana jako papirusowa mapa z Turynu (ok. 1100 lat p.n.e.) ], która pokazuje plan kopalni złota w Nubii.

4 Najbardziej miękki i kowalny metal Jest żółte podczas gdy inne metale są szare lub srebrno-białe

5 W przyrodzie występuje bardzo rzadko, najczęściej w stanie rodzimym lub w postaci roztworów stałych Złoto znajdowane jest w rudach złożonych ze skał mających bardzo małe lub mikroskopijne ilości złota. Takie rudy złota często są znajdowane wraz z kwarcem lub siarczkami, takimi jak złoto głupców, którym jest piryt. Złoża zawierające takie rudy nazywane są złożami żyłowymi

6 W jubilerstwie W dentystyce Dawniej w lecznictwie Do wyrobu monet

7 nazywane metalem szlachetnym ponieważ jest odporne na poszczególne kwasy, ale roztwarza się w wodzie królewskiej (łac. aqua regia, nazwana tak ze względu na to, że rozpuszcza właśnie metal kojarzony z władzą królewską). Roztwarza się również w zasadowych roztworach cyjanków, które były używane do wydobywania złota. rozpuszcza się również w rtęci, tworząc amalgamat. Złoto jest nierozpuszczalne w kwasie azotowym, który roztwarza srebro i metale nieszlachetne, co przez długi czas było wykorzystywane jako próba na obecność złota (np. w monetach).

8 różowe złoto, może być wytworzone poprzez dodawanie różnych ilości miedzi i srebra. Stopy zawierające pallad i nikiel tworzą tzw. białe złoto, które często jest wykorzystywane w jubilerstwie. Mniej popularnymi są stopy złota zawierające dodatki manganu, glinu, żelaza, irydu i innych pierwiastków, które nadają złotu bardziej niezwykłe kolory, jak na przykład niebieski.

9

10 Encyklopedia Powszechna PWN Warszawa 1987 http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oto http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title =Plik:Native_gold_nuggets.jpg&filetimest amp=20050413044705 Karolina Gawłowska


Pobierz ppt "łacińska nazwa- aurum, symbol Au liczba atomowa 79 Sztabki złota."

Podobne prezentacje


Reklamy Google