Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metale w naszej komórce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metale w naszej komórce"— Zapis prezentacji:

1 Metale w naszej komórce
Prezentacja pomocnicza do Szkoły Pełnej Zasobów: „W jaki sposób zachęcić ludzi do oszczędzania metali, czyli czy muszę mieć nową komórkę?” klasa IIB Metale w naszej komórce

2 Metale Metale to pierwiastki chemiczne. Pierwiastki metaliczne występują w przyrodzie przeważnie pod postacią rud, które są przerabiane na czyste metale na drodze różnych procesów metalurgicznych.

3 W PRZEWAŻAJĄCEJ WIĘKSZOŚCI METALE WYKAZUJĄ SWOJE WŁASNOŚCI:
1)Tworzenie połyskliwej, gładkiej powierzchni w stanie stałym. 2)Rozciągliwość i kowalność 3)Dobre przewodnictwo cieplne 4)Szybkie wypromieniowanie ciepła 5)Bardzo szybkie przewodnictwo elektryczne 6)Stały stan skupienia w temp. Pokojowej – wyjątek ,Rtęć’ 7)Bezwonność

4 PÓŁMETALE Półmetale – pierwiastki chemiczne, które mają własności pośrednie między metalami i niemetalami. Zalicza się do nich: antymon, arsen, astat, bor, german, krzem, tellur a czasami także selen, glin, polon i astat, w niektórych podręcznikach również węgiel i fosfor.

5 Niemetale Pierwiastki chemiczne lub regeneryczne, które nie wykazują żadnych właściwości metalicznych. W układzie okresowym pierwiastków chemicznych niemetale występują w następujących grupach: Wodór (H) w grupie 1. Węgiel (C) w grupie 14. Azot (N), Fosfor (P) w grupie 15. Tlen (O), Siarka (S) i Selen (Se) w grupie 16. Wszystkie pierwiastki grupy 17. czyli halogeny Wszystkie pierwiastki grupy 18. czyli gazy szlachetne.

6 A nas interesują metale, które są używane w komórce – Twojej też!
To wydaje się niemozliwe, ale: Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Złoto – nadzwyczajny przewodnik Złoto jest wysoko efektywnym przewodnikiem elektrycznym i jest wykorzystywane w większości urządzeń elektronicznych. Złoto wykorzystane w przewodnikach, przełącznikach i przyciskach pozwala urządzeń działać bez występowania korozji.

7 I dalsze metale – krwawy kobalt i tantal
Bardzo smutne: Biorąc do ręki telefon komórkowy, musimy pamiętać, że jest on zbrukany kongijską krwią - powiedział bp Fulgence Muteba Mugalu. Afrykański hierarcha nawiązał tym samym do faktu, że wojna, która od kilku lat wyniszcza wschodnie pogranicza Konga, jest w istocie konfliktem o bogate złoża mineralne, m.in. kobaltu wykorzystywanego przy produkcji telefonów komórkowych. Tantal wykorzystywany jest w przemyśle elektronicznym do produkcji kondensatorów elektrolitycznych, które znajdują się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym (m.in. w telefonach komórkowych i komputerach), kobalt w postaci metalicznej lub jako tlenek jest składnikiem elektrod akumulatorów litowo-jonowych, niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych.

8 I nie mniej potrzebne choć bliższe nam – cyna, miedź i nikiel
Czy wiedzieliście, że można być uczulonym na nikiel, który jest w obudowie lub klawiaturze?

9 Nie wyrzucaj telefonu na śmietnik!!!
Jak wyliczyli eksperci z Uniwersytetu Zhongshan ze stu milionów komórek, które co roku są wyrzucane w Chinach, można odzyskać 1500 kg złota, 30 ton srebra i 1000 ton miedzi. Wydobywanie rud metali to nie tylko kosztowny, ale też powodujący duże szkody w środowisku naturalnym proces. Poza tym złoża mają skończoną objętość i wcześniej czy później zostaną wyczerpane. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie – raczej wcześniej.

10 Czy musisz go mieć??? Znany działacz ekologiczny, publicysta "The Guardian" George Monbiot nie chce mieć smartfona pewnej firmy na S, bo uważa że jest on "zbroczony krwią. • Monbiot po tym, jak dowiedział się, że „S” do produkcji swoich smarfonów używa cyny wydobywanej na Sumatrze stwierdził, że cieszy się, że nie ma ich telefonu. Na wyspie Bangka nie bierze się pod uwagę negatywnych skutków, jakie niesie dla zdrowia ludzi wydobywanie metali. Monobit warunki w tamtejszych kopalniach, w których również pracują dzieci, ocenił jako straszne. Fot. Shutterstock.com Może warto pomyśleć o równieśnikach i środowisku?

11 2) http://goldco.pl/blog/zastosowanie-zlota-gdzie-po-co-i-kiedy/
ŹRÓDŁA 1) konsument-podjemuje-wybory-etycznie 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9)


Pobierz ppt "Metale w naszej komórce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google