Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magnez po raz pierwszy został uznany za pierwiastek przez Josepha Blacka, zaś wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humphryego Davyego. Jako.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magnez po raz pierwszy został uznany za pierwiastek przez Josepha Blacka, zaś wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humphryego Davyego. Jako."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Magnez po raz pierwszy został uznany za pierwiastek przez Josepha Blacka, zaś wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humphryego Davyego. Jako pierwszy polską nazwę – magnez, zaproponował Filip Walter.

4 Ciepło parowania - 127,4 kJ/mol Ciepło topnienia - 8,954 kJ/mol Ciśnienie pary nasyconej - 361 Pa (923 K) Konduktywność - 22,6×10 6 S/m Ciepło właściwe - 1020 J/(kg·K) Przewodność cieplna - 156 W/(m·K) Prędkość dźwięku - 4602 m/s (293,15 K) PASYWACJA METALI - polega na tym, że powierzchnia metalu zostaje pokryta warstwą tlenku, który zabezpiecza metal przed korozją. Magnez jest srebrzystobia ł ym metalem, który staje si ę kowalny w wysokiej temperaturze, do ść ł atwo utlenia si ę na powietrzu, ale podobnie jak w przypadku glinu, proces korozji magnezu jest zatrzymywany przez pasywacj ę. Pasywacji ulega tak ż e w st ęż onym (98%) kwasie siarkowym.

5 Magnez jest jednym z najpospolitszych pierwiastków, występuje w skorupie ziemskiej w ilości 2,74% pod postacią minerałów: dolomitu, magnezytu, kizerytu, biszofitu, karnalitu, kainitu i szenitu. W wodzie morskiej występuje w ilości około 1200 ppm, w postaci roztworu soli Mg 2+. Nie występuje w postaci pierwiastkowej.

6 Magnez metaliczny wykorzystuje się w chemii organicznej do otrzymywania związków Grignarda, oraz w postaci prętów do ochrony przed korozją pojemnościowych podgrzewaczy wody, wykonanych ze stali (anoda magnezowa, montowana wewnątrz zbiornika). Stopy magnezu są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i kosmicznym, tam gdzie stopy tytanu i glinu są za ciężkie. Ze stopów magnezowych coraz częściej wykonuje się obudowy urządzeń elektronicznych i precyzyjnych, np.: obudowy notebooków, kamer filmowych i video oraz aparatów fotograficznych.

7 Zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca, czego efektem są: drgania jednej z powiek, czy też częściowo górnych warg uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach nagłe zawroty głowy zaburzenia snu, nocne poty próchnica zębów łamanie się paznokci wzmożone wypadanie włosów migrena nadciśnienie trudności w koncentracji bolesne miesiączkowanie

8 Magnez bierze udział w najważniejszych procesach życiowych zachodzących w naszym organizmie. Żeby uzupełnić niedobór wystarczy jeść dużo pomidorów !

9 Zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Magnesium_crystals.jpg&filetimest amp=20071104095159 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Magnesium.jpg&filetimestamp=200 70523113445 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Magnesium_crystals.jpg&filetimest amp=20071104095159 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Magnesium.jpg&filetimestamp=200 70523113445 Treść: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez http://www.se.pl/kobieta/zdrowie-kosmetyki/pomidory-sa-najlepszym-zrodlem- potasu-i-magnezu_149409.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez http://www.se.pl/kobieta/zdrowie-kosmetyki/pomidory-sa-najlepszym-zrodlem- potasu-i-magnezu_149409.html


Pobierz ppt "Magnez po raz pierwszy został uznany za pierwiastek przez Josepha Blacka, zaś wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humphryego Davyego. Jako."

Podobne prezentacje


Reklamy Google