Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magnez Wiktoria Gabzdyl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magnez Wiktoria Gabzdyl."— Zapis prezentacji:

1 Magnez Wiktoria Gabzdyl

2 Nazwa Łacińska - Magnesium
Magnez ( Mg ) Nazwa Łacińska - Magnesium

3 Odkrycie pierwiastka magnezu.
Magnez po raz pierwszy został uznany za pierwiastek przez Josepha Blacka, zaś wyodrębniony w formie czystej w 1808 roku przez Humphry’ego Davy’ego. Jako pierwszy polską nazwę – magnez, zaproponował Filip Walter.

4 Właściwości fizyczne i chemiczne.
Magnez jest srebrzystobiałym metalem, który staje się kowalny w wysokiej temperaturze, dość łatwo utlenia się na powietrzu, ale podobnie jak w przypadku glinu, proces korozji magnezu jest zatrzymywany przez pasywację. Pasywacji ulega także w stężonym (98%) kwasie siarkowym. Ciepło parowania - 127,4 kJ/mol Ciepło topnienia - 8,954 kJ/mol Ciśnienie pary nasyconej Pa (923 K) Konduktywność - 22,6×106 S/m Ciepło właściwe J/(kg·K) Przewodność cieplna W/(m·K) Prędkość dźwięku m/s (293,15 K) PASYWACJA METALI - polega na tym, że powierzchnia metalu zostaje pokryta warstwą tlenku, który zabezpiecza metal przed korozją.

5 Występowanie magnezu Magnez jest jednym z najpospolitszych pierwiastków, występuje w skorupie ziemskiej w ilości 2,74% pod postacią minerałów: dolomitu, magnezytu, kizerytu, biszofitu, karnalitu, kainitu i szenitu. W wodzie morskiej występuje w ilości około 1200 ppm, w postaci roztworu soli Mg2+. Nie występuje w postaci pierwiastkowej.

6 Wykorzystanie Magnez metaliczny wykorzystuje się w chemii organicznej do otrzymywania związków Grignarda, oraz w postaci prętów do ochrony przed korozją pojemnościowych podgrzewaczy wody, wykonanych ze stali (anoda magnezowa, montowana wewnątrz zbiornika). Stopy magnezu są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i kosmicznym, tam gdzie stopy tytanu i glinu są za ciężkie. Ze stopów magnezowych coraz częściej wykonuje się obudowy urządzeń elektronicznych i precyzyjnych, np.: obudowy notebooków, kamer filmowych i video oraz aparatów fotograficznych.

7 Objawy niedoboru magnezu u człowieka
Zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca, czego efektem są: drgania jednej z powiek, czy też częściowo górnych warg uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach nagłe zawroty głowy zaburzenia snu, nocne poty próchnica zębów łamanie się paznokci wzmożone wypadanie włosów migrena nadciśnienie trudności w koncentracji bolesne miesiączkowanie

8 Magnez bierze udział w najważniejszych procesach życiowych zachodzących w naszym organizmie. Żeby uzupełnić niedobór wystarczy jeść dużo pomidorów !

9 Źródła Zdjęcia: Treść:


Pobierz ppt "Magnez Wiktoria Gabzdyl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google