Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parafia w Janowicach Parafia pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika w Janowicach – parafia rzymskokatolicka. Należy do dekanatu Wilamowice, diecezji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parafia w Janowicach Parafia pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika w Janowicach – parafia rzymskokatolicka. Należy do dekanatu Wilamowice, diecezji."— Zapis prezentacji:

1 Parafia w Janowicach Parafia pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika w Janowicach – parafia rzymskokatolicka. Należy do dekanatu Wilamowice, diecezji bielsko-żywieckiej. Autor: Daria Gleindek

2 Ważne wydarzenia w dziejach Parafii Porządek mszy i nabożeństw
Spis treści Historia Parafii Patron Parafii Księża Parafii Odpusty Ważne wydarzenia w dziejach Parafii Porządek mszy i nabożeństw Sakramenty

3 Historia Parafii Ks. Kard. Franciszek Macharski - Metropolista Krakowski z dniem 28 czerwca 1981r. posłał Ks. Eugeniusza Stopkę do Bestwiny z obowiązkiem wybudowania kościoła, plebanii i cmentarza. W dniu 19 marca 1981r. po otrzymaniu pozwolenia na budowę kościoła mieszkańcy Janowic Zofia i Florian Kubikowie ofiarowali 35 arów i 19 m pola w Centrum Janowic pod budowę kościoła i cmentarza. 2

4 Patron Parafii Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa. Św. Józef wywodził się z królewskiego rodu Dawida. Maryja została jego narzeczoną. Gdy Józef dowiedział się, że jego przyszła żona ma zostać matką, miał zamiar potajemnie Ją oddalić, co było gestem wielkiej delikatności i dobroci, mającym uchronić Ją przed zniesławieniem, a może i śmiercią. Jednak Bóg, posługując się swoim aniołem, wezwał go we śnie, żeby przyjął Najświętszą Maryję Pannę za małżonkę, ponieważ "z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło" (Mt 1,20). W ten sposób Józef zgadza się zostać przybranym ojcem Jezusa, a Jezus zostaje włączony do linii Dawidowych potomków.

5 Księża Parafii Ks. Stopka Eugeniusz 1.01.1940 r. Cięcina Proboszcz
Zamieszkały Ks. Góra Eugeniusz r. Janowice

6 Odpusty Odpust parafialny w Janowicach odbywa się 1 maja, ze względu na patrona kościoła Św. Józefa Robotnika oraz w sierpniu w święto Matki Bożej Częstochowskiej.

7 Ważne wydarzenia w dziejach parafii
W poniedziałek Wielkanocny 1982r. odprawiono pierwszą Mszę Świętą w nowo wybudowanym drewnianym baraku. 1 maja 1983r. Ks. Kardynał Franciszek Macharski poświęcił krzyż i plac kościoła oraz erygował parafię pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. 29 maja 1983r. Ks. Kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny w budującym się kościele. 21 sierpnia 1988r. pierwszą Mszę Świętą w nowym kościele odprawił Rodak Ks. Prałat Eugeniusz Góra z okazji swojego 25-lecia kapłaństwa. W niedzielę 29 czerwca 2003r. na Mszy Św. koncelebrowanej Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił 4 dzwony. 28 maja 2006r. parafianin Ojciec Nikodem Buczek odprawił Mszę Świętą prymicyjną. W sobotę 7 lipca 2007r. na Mszy Świętej koncelebrowanej przez wielu kapłanów Ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła.

8 Porządek mszy i nabożeństw
Msze święte odprawiane w kościele Godzina niedziela i święta 7.30, 9.00, 11.00 poniedziałek, środa, piątek 17.30 wtorek, czwartek, sobota 7.15

9 Sakramenty Bierzmowanie udzielane jest w
W Parafii Janowickiej Pierwsza Komunia Święta odbywa się w drugą niedzielę maja. Chrzty udzielane są w niedziele i święta.

10 Źródła Grafika Tekst mama, babcia, ulotka kościelna

11 KONIEC


Pobierz ppt "Parafia w Janowicach Parafia pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika w Janowicach – parafia rzymskokatolicka. Należy do dekanatu Wilamowice, diecezji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google