Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja recepta na zdrowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja recepta na zdrowie"— Zapis prezentacji:

1 Moja recepta na zdrowie

2 ZDROWIE TO PODSTAWA Dużo mówi się o zdrowym trybie życia
ZDROWIE TO PODSTAWA Dużo mówi się o zdrowym trybie życia. Składa się na to odżywianie, sport i inne czynniki. Organizm różnie odpowiada i reaguje na nasze postępowanie. Naszym zadaniem jest mu pomagać i nie sprawiać kłopotów, gdyż jest to w naszym interesie . Co daje nam zdrowy tryb życia? Przede wszystkim daje zdrowie i dobre samopoczucie. Spowodowane jest to właściwym funkcjonowaniem organizmu, to znaczy wszystkich narządów wewnętrznych i zewnętrznych.

3 Jeżeli dostarczymy organizmowi odpowiednie pożywienie, bogate w niezbędne dla nas witaminy i minerały. To spowoduje lepszą przemianę materii, to z kolei zwiększy naszą wydajność. Będziemy żywsi i bardziej ochotni do pracy. Nie wystarczy jednak połknąć tabletki z zestawu witamin. Potrzeba nam naturalnych witamin i minerałów, które znajdują się głównie w warzywach i owocach. Zestawy witamin mogą stanowić uzupełnienie naszej codziennej diety, gdyż nie zawsze dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości poszczególnych składników.

4 „Nie wystarczy jeść - należy się odżywiać”.
To mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w lodówce. Należy jeść mądrze i wybierać to co jest nam potrzebne, nie tylko to na co mamy ochotę. Należy stosować się do diety właściwej naszemu organizmowi. Nie należy jeść za dużo, ale nie można się głodzić i zapominać o funkcji organizmu zwanej odżywianiem. Ważne jest, abyśmy jedli o stałych porach. Naszym wyznacznikiem jest organizm. To on mówi nam kiedy potrzebuje posiłku, jakiego i ile. Cały czas należy się jednak kontrolować, gdyż w trakcie jedzenia wzrasta apetyt i .

5 ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
1.Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. 2.Strzeż się nadwagi i otyłości, bądź aktywny ruchowo. 3.Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem kalorii. 4.Spożywaj codziennie, co najmniej 2 duże szklanki chudego mleka. Mleko można zastąpić naturalnym jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. 5.Mięso spożywaj z umiarem 6.Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. 7.Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających cholesterol. 8.Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. 9.Ograniczaj spożycie soli. 10.Unikaj alkoholu. Źródło: Instytut Żywności i Żywienia

6 Sporty – czy warto je uprawiać ?
Obniżają ryzyko wystąpienia w starszym wieku chorób serca, oraz obniżają poziom cholesterolu. Poprawiają koncentrację, Spalają tkankę tłuszczową czy też zwiększają wydolność serca. Podczas uprawiania wydziela się endorfina – hormon szczęścia – dzięki której nasz nastrój poprawia się. Jak widać korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest bardzo dużo. Po za tym aktywność fizyczna dodaje nam energii, Zatem należy się poważnie rozważyć zalety Dobrze działają na sen, i wady. Nigdy nie jest Wspomagają układ odpornościowy, za późno, a lepiej późno Wpływają na utlenienie krwi i mózgu, niż wcale. Przyspieszają metabolizm,

7 Wyjdź na świeże powietrze !
Czy zamiast siedzieć przed telewizorem, komputerem lepiej wyjść dzisiaj na świeże powietrze? Podczas bezczynności ruchowej maleje ilość mitochondriów w mięśniach, zmniejsza się ilość i długość naczyń krwionośnych, maleje wykorzystanie węglowodanów i spada zapotrzebowanie mięśni na tlen. Obecność środowiska naturalnego w krajobrazie jest kluczowym elementem powodującym, iż odzyskujemy siły w czasie spacerów na świeżym powietrzu. Przebywanie na świeżym powietrzu nierzadko wiąże się przecież z aktywnością fizyczną i przebywanie w towarzystwie innych ludzi, czynnikami które również można powiązać z przyjemnymi doznaniami.

8 Stres - nauczmy się z nim walczyć.
Najbardziej powszechna metoda walki ze stresowymi sytuacjami jest możliwe odciągniecie się, choć na chwile, od wydarzenia, które my odbieramy bardzo negatywnie, przez co podnosi nam się poziom adrenaliny. Możemy także poćwiczyć jogę, oddać się relaksowi, wziąć aromatyczna kąpiel. Na stresowe sytuacje bardzo pomaga także spotkanie ze znajomymi czy zwykle udanie się do kina. Niekiedy pomocne jest wypicie ziółek, które maja właściwości uspokajające. Jeżeli jesteśmy ludźmi o słabych nerwach i nie potrafimy sobie sami poradzić z sytuacjami stresowymi, wtedy warto jest zasięgnąć porady psychologa. Kolejna metoda jest myślenie o rzeczach miłych, przyjemnych np. wspomnienia z wakacji. Starajmy się odciągnąć złe myśli jak najdalej od siebie.

9 Wyeliminuj nałogi ! Co wpływa na to, ze popadamy w nałogi? Otóż duży wpływ na popadanie w nałogi ma stres, który towarzyszy nam na każdym kroku - w pracy, w której trwa wieczna walka o wzrost wydajności, telewizja - przekazująca mnóstwo złych wiadomości, emanujące przemocą programy informacyjne, reklama - pokazuje produkty dla nas niedostępne, a nawet domowe finanse - narażane wciąż na uszczerbek poprzez nowe oferty kredytów, debety dostępne na kartach płatniczych, wdzierające się w nasze życie "ulgi" i "promocje". Aby pozbyć się tego nałogu potrzebna Ci będzie motywacja. Jakiś dobry powód dla którego chcesz rzucić nałóg, którym przekonasz siebie. Wybierz powód dostatecznie silny, aby przeważył nad chęcią ponownego sięgnięcia.

10 Utrzymywanie sił obronnych organizmu w stałej gotowości.
utrzymywanie na wysokim poziomie bariery immunologicznej, wzmacnianie sił obronnych organizmu eliminowanie lekomanii, palenia papierosów, właściwe odżywianie, systematyczna aktywność fizyczna, hartowanie, umiejętność postępowania podczas chorób i innych dolegliwości, umiejętne wykorzystywanie sił psychicznych (techniki autopsychoterapii ).

11 Nie nadużywajmy leków ! Sięgamy po nie praktycznie w każdej sytuacji. Kiedy coś boli, kiedy czujemy stres. Nie szukamy żadnych innych naturalnych metod walki z bólem. Nawet jeśli ból jest niewielki, to słuchamy reklam i pustych frazesów i zaraz sięgamy po coś przeciw bólowego. Czasami nie zdając sobie z tego sprawy łączymy ze sobą leki, które nie powinny być przyjmowane razem Na nadużywanie leków powinny być wyczulone osoby starsze. One to bowiem regularnie zażywają leki przepisane przez lekarza. Zanim postanowimy leczyć się na własną rękę wypróbujmy najpierw metody naturalne, które na pewno nam nie zaszkodzą. Jeśli to nie pomoże wówczas wypróbujmy leki z apteki ale po uprzedniej konsultacji przynajmniej z farmaceutą. Po co samemu sobie szkodzić, skoro jedna wizyta u specjalisty wystarczy aby rozwiązać nasz problem. Lepiej nie nadużywać leków i nie szukać metodą prób i błędów tego, który nam pomoże.

12 Źródła;

13 Wykonała Dominika Zych
KONIEC Wykonała Dominika Zych


Pobierz ppt "Moja recepta na zdrowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google