Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.."— Zapis prezentacji:

1 Jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.. Poprawia stan naszego zdrowia i samopoczucie.

2 Aktywność fizyczna Opracowanie: Marzanna Krysiak

3 To wszystkie czynności i zajęcia związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem (praca mięśni), w czasie których czynność serca i oddech przyspiesza się, pojawia się uczucie ciepła, pocenie się; zajęcia wf w szkole, gry na orlikach, boiskach osiedlowych, uprawianie sportu, marsz do szkoły, praca w ogrodzie, praca w gospodarstwie domowym.

4 Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka. Dzięki niemu może poznać otaczający je świat. Stanowi istotny czynnik w jego rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym (gry i zabawy, gry sportowe, zawody, współzawodnictwo, rywalizacja, bycie w grupie. Każdy rodzi się z pewnymi predyspozycjami, zadatkami, aby być sprawnym fizycznie. Jest to tzw. potencjał motoryczny(szybkość, siła, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, zwinność). W dużej mierze od nauczycieli zależy jak pokierują dzieckiem, aby te możliwości motoryczne rozwijać.

5 Starzeje się Coraz mniej się rusza Coraz gorzej się odżywia

6 Dla relaksu Dla dobrego samopoczucia Aby zgubić zbędne kilogramy Aby mieć energię Aby wzmocnić układ odpornościowy Aby się zestarzeć w zdrowiu Aby nie cierpieć Nie jest to aż tak skomplikowane

7 Obniżają ciśnienia krwi (szczególnie u ludzi z granicznym nadciśnieniem). Obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Chronią przed osteoporozą. Zwiększają ilość masy kostnej. Redukują tłuszczową masę ciała. Wpływają na wzrost cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol), redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL (tzw. zły cholesterol). Poprawiają tolerancję glukozy, wzrasta wrażliwość tkanek na insulinę (obniżają ryzyko cukrzycy). Poprawiają samopoczucie.

8 Zmniejszenie ryzyka otyłości. Zmniejszenie ryzyka chorób serca. Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu. Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka. Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Wzmocnienie mięśni i kości. Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie.

9 Śniadanie. Nie objadanie się (szczególnie wieczorem). Jemy częściej a mniej (4-5 posiłków). Więcej warzyw i owoców (m.in. błonnik- przeciwdziała chorobom krążenia i nowotworowym, cukrzycy). Nie dla tłuszczy i węglowodanów Dużo napojów (np. zielona herbata). Umiarkowany wysiłek. Nie dla używek (papierosy, alkohol).

10 Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznejo codziennej aktywności fizycznej. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii). Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii). Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Mięso spożywaj z umiarem. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Mięso spożywaj z umiarem.Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.

11 Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli. Pij wystarczającą ilość wody. Nie pij alkoholu. Nie pij alkoholu.

12

13 Nikotyna silnie uzależnia. Jest szkodliwe w każdym wieku. Szkodzi innym. Jest kosztowne. Jest niemodne. To samo można powiedzieć o narkotykach i alkoholu.

14 Jest to wymyślona już dawno metoda miary wagi ciała w stosunku do wzrostu osoby. Pozwala ona w prosty sposób ocenić czy osoba ma prawidłową wagę ciała. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI=waga ciała(wkg): wzrost (w metrach 2 )

15 Wartość BMI nie odzwierciedla tak dobrze zawartości tłuszczu w organizmie jeśli jesteś sportowcem lub jesteś dobrze umięśniony (ciężar właściwy mięśni jest wyższy niż tkanki tłuszczowej). Wartość BMI nie jest również adekwatna dla oceny zawartości tłuszczu u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla osób niedożywionych, o wątłej budowie ciała.

16 BMI < 15 – niedożywienie trzeciego stopnia (wygłodzenie) BMI 15,1 - 17,4 – niedożywienie drugiego stopnia (wychudzenie) BMI 17,5 - 18,5 – niedożywienie pierwszego stopnia (niedowaga) BMI 18,5 - 24,9 – wartość prawidłowa BMI 25,0 - 29,9 – nadwaga BMI 30,0 - 34,9 – otyłość I stopnia BMI 35,0 - 39,9 – otyłość II stopnia BMI > 40,0 – otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia)

17 BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem zagrożenia chorobami

18 Programy nauczania powinny być dostosowane do uczniów, a nie uczniowie do programów ! www.mediweb.pl www.wychowaniefizyczne.pl Podstawy teoretyczne programu Trzymaj formę (prezentacja) Poradnik dla nauczycieli


Pobierz ppt "Jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google