Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Silniki Krokowe I Liniowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Silniki Krokowe I Liniowe"— Zapis prezentacji:

1 Silniki Krokowe I Liniowe

2 Silniki Krokowe

3 Silniki Krokowe - jest to silnik przekształcający
ciąg sterujących impulsów elektrycznych na ciąg przesunięć kątowych lub liniowych

4 Rodzaje silników krokowych
silnik z magnesem trwałym silnik o zmiennej reluktancji silnik hybrydowy

5 Budowa i zasada działania
Do pracy silnika krokowego potrzebne są: • zasilania prądem stałym • sterownika - źródło impulsów - układ logiczny

6 Silnik krokowy z magnesem trwałym
Rozdzielczością kątowa 7,5°-15° (48-24 kroków na obrót)

7 Silnik krokowy z magnesem trwałym

8 Silnik krokowy o zmiennej reluktancji

9 Silnik krokowy o zmiennej reluktancji

10 Silnik krokowy hybrydowy
Rozdzielczością kątowa 3,6°-0,9° ( kroków na obrót)

11 Zalety to: 1. Kąt obrotów silnika jest proporcjonalny do ilości impulsów wejściowych. 2. Silnik pracuje z pełnym momentem w stanie spoczynku. 3. Precyzyjne pozycjonowanie i powtarzalność ruchu, dokładność 3-5 % kroku i nie kumulowanie się błędu z kroku na krok. 4. Możliwość bardzo szybkiego rozbiegu ,hamowania i zmiany kierunku. 5. Niezawodność ze względu na brak szczotek . Żywotność silnika zależy tylko od żywotności łożysk. 6. Zależność obrotów silnika od dyskretnych impulsów umożliwiające sterowanie w pętli otwartej co w efekcie powoduje, że silnik krokowy jest łatwiejszy i tańszy w sterowaniu. 7. Możliwe jest osiągnięcie bardzo niskich prędkości synchronicznych obrotów z obciążeniem umocowanym bezpośrednio na osi. 8. Szeroki zakres prędkości obrotowych uzyskiwany dzięki temu, że prędkość jest proporcjonalna do częstotliwości impulsów wejściowych. Do wad zaliczamy: 1. Możliwość występowania stref rezonansowych częstotliwości sterowania. 2. Trudności przy pracy z dużymi prędkościami. 3. Możliwość wypadania z synchronizmu. 4. Oscylacje powstające na końcu skoku.

12 Zastosowanie w szeroko rozumianej automatyce – w mechanicznych urządzeniach regulacyjnych (np. automatycznych zaworach); w urządzeniach pomiarowych np. zegarach elektronicznych do przesuwania wskazówek; w robotyce – do sterowania ruchem ramion robotów, kół w automatycznych wózkach widłowych itp.; w drukarkach igłowych i atramentowych oraz ploterach – do sterowania ruchem głowicy drukującej/igły i przesuwu papieru/folii; w napędach CD/DVD – do sterowania ruchem głowicy czytającej zawierającej laser; w samochodach – odpowiada za obroty na biegu jałowym.

13 Silniki Liniowe

14 Silniki liniowe są przetwornikami elektromechanicznymi, w których pobrana energia elektryczna przetwarzana jest na energię mechaniczną ruchu postępowego bez pośrednictwa mechanizmów dodatkowych tj. korbowodów czy przekładni.

15 Rodzaje silników liniowych
silniki liniowe indukcyjne silniki liniowe synchroniczne silniki liniowe prądu stałego silniki liniowe krokowe

16 Budowa i zasada działania silnika indukcyjnego liniowego
1- induktor (rdzeń części pierwotnej), 2 - bieżnik (warstwa przewodząca części wtórnej), 3 - rdzeń ferromagnetyczny części wtórnej

17 Zasada działania silnika indukcyjnego liniowego
koleje miejskie, w tym typu maglev mechanizm przemieszczający głowicę w dyskach twardych mechanizm zmiany położenia i kąta materaca w łóżkach szpitalnych mechanizmy realizujący zamykanie okien mechanizmy bicia dzwonów mechanizm posuwu w niektórych obrabiarkach sterowanych numerycznie


Pobierz ppt "Silniki Krokowe I Liniowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google