Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch jednostajny po okręgu. 1. Ruch po okręgu zRuch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego, którego torem jest okrąg a wartość prędkości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch jednostajny po okręgu. 1. Ruch po okręgu zRuch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego, którego torem jest okrąg a wartość prędkości."— Zapis prezentacji:

1 Ruch jednostajny po okręgu

2 1. Ruch po okręgu zRuch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego, którego torem jest okrąg a wartość prędkości jest stała.

3 2. Okres Okresem ( T ) - nazywamy czas, w którym ciało dokona jednego pełnego obiegu koła.

4 3. Częstotliwość zCzęstotliwość ( ) – jest to liczba okrążeń przypadających na jedną sekundę.

5 4. Prędkość liniowa zW ruchu po okręgu wartość prędkości jest stała natomiast wektor prędkości jest styczny do toru. pamiętając,że lub

6 5. Kąt zMiarą kąta są radiany. zStopnie a radiany.

7 6. Szybkość kątowa zSzybkość kątowa ( ) zdefiniowana jest jako stosunek zmiany kąta i czasu w którym ta zmiana nastąpiła.

8 7. Związek zZwiązek miedzy wielkościami kątowymi a liniowymi

9 8. Przyspieszenie dośrodkowe zWzór:

10 8. Przyspieszenie dośrodkowe zInne formy wzoru:, bo

11 Zad. 1 zOblicz wartość przyspieszenia dośrodkowego Księżyca w jego ruchu wokół Ziemi. Przyjmij okres obiegu T = 28 dni, promień orbity r = km.

12 Rozwiązanie zDane: zWzory:

13 Rozwiązanie zObliczenia:

14 Zad. 2 zOblicz wartość prędkości liniowej punktów powierzchni Ziemi na równiku, wynikających z ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Promień Ziemi R = 6378 km. zJaka jest prędkość liniowa punktów położonych na biegunie?

15 KONIEC Bibliografia M.Fiałkowska, K. Fiałkowski, B. Sagnowska Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych Kraków 2002, ZamKor


Pobierz ppt "Ruch jednostajny po okręgu. 1. Ruch po okręgu zRuch po okręgu jest szczególnym przypadkiem ruchu krzywoliniowego, którego torem jest okrąg a wartość prędkości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google