Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w sieci"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w sieci

2 Internet Internet jest ogólną siecią komputerową, czyli grupą komputerów połączonych ze sobą najczęściej w celu wymiany danych. Dzięki temu możemy swobodnie rozmawiać z ludźmi z innych miast lub nawet krajów. Jest on również dużą „encyklopedią”. Kiedy potrzebujemy znaleźć informacje o danej osobie, mieście lub kraju możemy skorzystać z różnych stron internetowych.   .

3 Jak być bezpiecznym w sieci?
Internet ma swoje dobre i złe strony. W sieci czyha na nas wiele zasadzek takich jak na przykład rozmowa z nieznanym nam człowiekiem. Dużo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że rozmawiając choćby przez popularny komunikator Gadu-gadu mogą osobie której nie znają podać swoje dane osobowe. Dobremu oszustowi wystarczy niewiele informacji o nas aby dostać się do nas w rzeczywistości.

4 Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie
Kasia ma 10 lat. Szuka przyjaciół. Nie wie, że może stać się ofiarą. Daje oszukać się Panu Andrzejowi. Pan Andrzej jest dorosłym mężczyzną. Szuka swojej ofiary. Przedstawia się jako Marysia która szuka koleżanki.

5 Bezpieczeństwo Jak mogła skończyć się historia Kasi? Czy mądrze postąpiła podając nieznajomemu swoje dane? Gdyby ktokolwiek z rodziców Kasi wiedział o tym na pewno nie dopuścił do tego. Pamiętaj, że nawet jeśli padłeś ofiarą oszusta zawsze możesz szukać pomocy u kogoś dorosłego. Może to być mama, tata, ciocia, sąsiad któremu ufasz lub nawet twój nauczyciel. Nigdy nie wstydź się poprosić o pomoc.

6 Jak zwykły człowiek staje się oszustem?
Przyczyn jest wiele. Osoba może nas dręczyć nie ze względu na nas, ale na naszą rodzinę, próbując ją zastraszyć. Człowiek który nas prześladuje może być chory psychicznie, a takie osoby mogą nie zdawać sobie sprawy że robią źle. Bywają przypadki, że oszust sam w przeszłości był prześladowany. Chce żeby niewinne dziecko cierpiało tak jak on.

7 Co robić aby nie paść ofiarą oszusta?
Aby nie paść ofiarą oszustwa przestrzegaj następujących zasad: Jeśli ktoś z kim piszesz grozi ci nie odpisuj mu. Nie podawaj danych osobowych swoich, ani kogoś z rodziny. Nie mów gdzie chodzisz do szkoły, ani o której kończysz lekcje.

8 Wirusy Wirus jest to prosty i najczęściej krótki program komputerowy. Umieszczony jest on w innym programie lub bardzo często zarażony wirus przesyłany jest przez Internet. Często nie zdajemy sobie sprawy że grając choćby w popularne gry ściągamy wirusa który szybko zaraża różne pliki i dokumenty w naszym komputerze. Oprócz wirusów istnieją również różnego rodzaju robaki i pasożyty.

9 Skąd biorą się wirusy? Z początku wirusy nie były tak mocne. Jednak z czasem stają się coraz silniejsze. Kto za tym stoi? Wszystkie wirusy tworzą i umacniają Hakerzy. Haker szuka dziur bezpieczeństwa w systemie komputera, a co za tym idzie może dostać się do zabezpieczonych plików i dokumentów. Dlaczego to robi? Odpowiedz jest prosta po to aby wykradać nie tylko dane indywidualne , ale także dużych firm i przedsiębiorstw.

10 Jak bronić się przed wirusami?
Nie należy otwierać poczty od nieznanej osoby (może ona celowo umieścić tam wirusa). Należy stale aktualizować programy antywirusowe. Trzeba dbać o aktualność oprogramowania. Należy otwierać wiadomości pocztowe tylko jeśli wiemy co jest w środku.

11 Wirusy i Antywirusy

12 Co ułatwia poznawanie Internetu?
Jest dużo programów które pomagają stać się bezpiecznym w sieci. Najpopularniejszym z nich są Czworo dzieci Kompel, Spociak,Netka i Ajpi pomagają lepiej poznać Internet. Gdy pozna się szósty stopień wtajemniczenia to znak że wie się większość rzeczy o Internecie i jest się bezpiecznym.

13

14 Cyberprzemoc Jeśli ktoś obraża cię nawet w świecie Internetu popełnia przestępstwo. Nikt nie ma prawa cię obrażać ani poniżać. Kiedy jesteś ofiarą cyberprzemocy nie ukrywaj tego. Ten który znęcał się nad tobą nie może zostać bezkarny. Wszyscy mają równe prawa, nawet w sieci. Gdy powiesz o swoim problemie komuś dorosłemu z pewnością ci pomoże. Ofiary często wstydzą się do tego przyznać. Niesłusznie!

15 Zakończenie Prezentację wykonała Beata Szczęśniak kl.4
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google