Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akademia zdrowego przedszkolaka –

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akademia zdrowego przedszkolaka –"— Zapis prezentacji:

1 Akademia zdrowego przedszkolaka –
Wiemy co jemy SPRAWOZDANIE ZA ROK 2012

2 Nasze przedszkole już drugi rok bierze czynny udział w akcji „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, promując tym samym zdrowe odżywianie. „Zdrowy Przedszkolak” to hasło kampanii na rzecz naturalnej diety, której celem jest poprawa jakości żywienia naszych podopiecznych oraz poszerzanie świadomości w zakresie naturalnego odżywiania. Zależało nam na stopniowym, ale i trwałym wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Przez cały okres trwania „akcji” organizowaliśmy w naszej placówce różnego rodzaju zajęcia, zabawy, konkursy i przedstawienia, które ściśle nawiązywały do tematyki akcji - Zdrowego Przedszkolaka.

3 Już pierwszego dnia września, przypomnieliśmy dzieciom znaczenie hasła „piramida żywienia”, uświadamiając tym samym, które produkty nadają się do spożycia i są dla naszego organizmu zdrowe, a które mu szkodzą.

4 Nowy rok przedszkolny rozpoczęliśmy od festynu rodzinnego, który odbył się w drugiej połowie września 2012 roku. Imprezę prowadzili animatorzy, przebrani za ziemniaki. W trakcie występów, prowadzący opowiadali o zaletach i korzyściach wynikających ze spożywania zdrowych produktów.

5 Nie obyło się również bez degustacji dań, które nasze Panie z kuchni przygotowały specjalnie na ten dzień.

6 A co się dzieje w naszym przedszkolu na co dzień?
Każdego dnia, zdobyte wiadomości dzieci utrwalają podczas wspólnych zabaw. W każdej grupie wiekowej nasi podopieczni za pomocą różnych zmysłów, rozpoznają owoce i warzywa. Jest to ulubiona zabawa dzieci, ponieważ nie tylko mogą zintegrować się we wspólnym działaniu ale również skosztować naprawdę smacznych produktów.

7 Każdego ranka dzieci z grupy najstarszej samodzielnie przygotowują sobie śniadanie. Panie kucharki dbają o to, by na stole w każdej grupie znalazły się produkty, łączące w sobie niezbędne dla zdrowia składniki mineralne i witaminy. Co jakiś czas zapraszają do kuchni dzieci, by te mogły poznać sposoby przechowywania i przygotowywania produktów, które potem dzieci zjadają w trakcie posiłków.

8 Starszaki korzystają ze świeżych produktów, które ułożone są na talerzach i podane w formie bufetu. Dzięki temu każde dziecko może samodzielnie zdecydować, które składniki znajdą się na jego kanapce.

9 Celebracją akcji są przepiękne prace plastyczne dzieci z naszego przedszkola. Wychowankowie rysują ulubione warzywa i owoce oraz wykazują się wiedzą na temat zdrowego odżywiania.

10 Swoją wiedzę utrwalamy również na zajęciach muzycznych
Swoją wiedzę utrwalamy również na zajęciach muzycznych. Poznajemy wiele piosenek i wierszyków o tematyce owocowo-warzywnej. Dzięki tej wiedzy dzieci z grupy V mogły przygotować dla swoich kolegów i koleżanek program artystyczny pt. „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. W trakcie występu „artyści” przebrani za warzywa, zaprezentowali wiersze i piosenki. Wykonawcy zasłużyli na uznanie za pomysłową scenografię. Występ zakończył się przygotowaniem kolorowej „sałatki warzywnej”.

11 W całą akcję zaangażowany jest nie tylko personel przedszkola, ale również dzieci i ich rodziny. Dlatego w kąciku zdrowego przedszkolaka, który znajduje się w pobliżu tablicy informacyjnej dla rodziców, zamieszczamy najciekawsze informacje i artykuły, nawiązujące tematycznie do zasad zdrowego odżywiania.

12 Zachęciliśmy rodziny naszych wychowanków do wzięcia udziału w zabawie plastycznej pt. „Na straganie”. W trakcie zabawy dzieci i ich najbliżsi wykonali prace plastyczne dowolną techniką z warzywami i owocami w roli głównej.

13 Dzieła naszych podopiecznych i ich rodzin były niesamowite
Dzieła naszych podopiecznych i ich rodzin były niesamowite. Świeże produkty zostały wykorzystane w bardzo pomysłowy sposób, a ich twórcy wykazali się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością. Prace były imponujące, a ich zapach rozchodził się po całym przedszkolu, przenosząc nas w myślach na stragan pełen świeżych owoców i warzyw. Prac było naprawdę dużo, a i każda z nich zasługiwała na nagrodę i wyróżnienie za tak efektowny sposób promowania zdrowego żywienia.

14 Nauczycielki naszego przedszkola również starają się jak najwięcej dowiedzieć na temat zasad zdrowego odżywiania. W tym celu uczęszczają na różnego rodzaju wykłady i konferencje, dotyczące problematyki żywienia dzieci. Ostatnią, w której brała udział jedna z naszych nauczycielek, była konferencja dla nauczycieli szkół i przedszkoli pod hasłem „ Akademia Zdrowego Ucznia”. Jedną z prowadzących wykład była Pani Katarzyna Bosacka – dziennikarka i autorka programu telewizyjnego „Wiem co jem i co kupuję”. Relacja i wiadomości przekazane z konferencji, staramy się na co dzień stosować w naszym jadłospisie. Niejedna osoba z personelu, postanowiła skorzystać z rad specjalisty. W tym celu wybrała się do dietetyka, który w szczegółowy sposób mógł wytłumaczyć zasady wyboru i łączenia ze sobą produktów, by te mogły zostać wykorzystane w najlepszy sposób, przynosząc korzyści dla organizmu.

15 Nasza placówka bierze udział w Bielańskim Konkursie „Uśmiech na talerzu”, którego celem jest podniesienie świadomości znaczenia jedzenia dla zdrowia dzieci i urozmaicenie jadłospisów, by poprawić jakość odżywiania w bielańskich przedszkolach. Istotnym faktem będzie wymiana doświadczeń i po raz kolejny aktywizacja nie tylko personelu przedszkoli, ale również rodziców. Naszą placówkę reprezentuje nauczycielka oraz Pani kucharka, których zadaniem będzie skomponować propozycję przepisu kulinarnego: śniadanie, obiad lub podwieczorek. Oczywiście danie musi być wykonane ze zdrowych produktów. Ma też dobrze smakować i wyglądać…

16 To nie koniec propozycji związanych ze zdrową dietą
To nie koniec propozycji związanych ze zdrową dietą. Na Święta Wielkanocne zaproponujemy rodzicom udział w „kuchennej” zabawie, w trakcie której poprosimy o przygotowanie „wielkanocnych przepisów jajkowych” i zaprezentowanie potraw, podczas świątecznego spotkania w naszym przedszkolu.

17 „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” pokazała nam, jak wiele korzyści niesie za sobą zdrowa dieta. Przez okres dwóch lat zapoznaliśmy się z zasadami zdrowego odżywiania i korzyściami jakie za sobą ona niesie. Mamy satysfakcję, iż dzięki przystąpieniu do akcji dzieci z naszego przedszkola mają świadomość, dlaczego zdrowe odżywianie jest dla nich tak ważne. Staramy się kształtować w nich właściwe nawyki żywieniowe, a one same dokonują prawidłowych wyborów. Mamy nadzieję, iż w przyszłości, kiedy już opuszczą przedszkolne mury, w ich głowach pozostaną wiadomości związane ze zdrową dietą, a one same będą ją powielać w środowiskach, gdzie nie zawsze pamięta się o walorach zdrowej żywności.

18 Dziękujemy.


Pobierz ppt "Akademia zdrowego przedszkolaka –"

Podobne prezentacje


Reklamy Google