Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Mali konstruktorzy i poligloci”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Mali konstruktorzy i poligloci”"— Zapis prezentacji:

1 „Mali konstruktorzy i poligloci”
ROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali konstruktorzy i poligloci” Sowa

2 Tryb życia sowy Na całym świecie występują różne gatunki sowy, niektóre polują w nocy, inne wybrały dzień. Na ogół prowadzą osiadły tryb życia, niektóre tylko wędrują. Tak jak ptaki drapieżne posiadają szpony, ostre dzioby i dobry wzrok. Nie są jednak z nimi spokrewnione. Odróżnia je od nich bardzo dobry słuch i aktywność nocna.

3 Gdzie można spotkać sowę?
Sowy zamieszkują głównie lasy, parki i sady. Na świecie można spotkać sowy w arktycznej tundrze, na sawannach, w tajdze, na mokradłach, w zadrzewionych okolicach rzek, na pustyniach, w lasach tropikalnych i terenach rolniczych.

4 Jedne są duże, jak Puchacz. Inne są małe, jak sóweczka kaktusowa.
Wielkość sowy Jedne są duże, jak Puchacz. Inne są małe, jak sóweczka kaktusowa. (zdjęcie sóweczki kaktusowej)

5 Jak słyszy sowa? Okolice oczu i dzioba sowy zajmuje tzw. szlara, czyli gęsto i promieniście ułożone pióra, które skupiając fale dźwiękowe doprowadzają je do uszu sowy. Sowie uszy położone są nierównomiernie, co powoduje, że wysokie dźwięki dochodzą do nich w innym czasie i formie. To z kolei ułatwia nocne polowanie.

6 Jak widzą sowy? Oczy sowy są bardziej wrażliwe na światło, niż oczy człowieka. Poszczególne gatunki sowy widzą inaczej – te, które prowadzą tryb życia dzienny gorzej spostrzegają w słabym świetle, lepiej natomiast widzą kolory. Duże oczy sowy lepiej skupiają światło, a specjalna błona wzmacnia jasność obrazu. Może on być także powiększony, choć małe jest pole widzenia. Sowy widzą tak, jak my przez lornetki – tunelowo, dlatego muszą obracać swoją głową, by dostrzec, co się wokół nich dzieje. Oczy sowy umieszczone są z przodu a nie po bokach, dlatego zwierzę lepiej ocenia odległości.

7 Jak sowa zdobywa pokarm?
Sowy latają nisko lub czatują by zdobyć pożywienie. Niektóre sówki polują chodząc, inne przeszukują konary drzew, jeszcze inne mają zdolność zawisania w powietrzu. Niektóre gatunki sowy zjadają różnorodny pokarm od owadów począwszy, inne jedzą tylko gryzonie lub ryby. Sowy gromadzą zapasy w dziuplach, gałęziach i szczelinach skał.

8 Gdzie sowy składają jaja?
Lęgi sów trwają od stycznia nawet do lipca. Jaja składane są w dziuplach, na ziemi, na półkach skalnych czy w norach, na poddaszach domów i w opuszczonych gniazdach, gdyż sowy same nie budują gniazd. Sowa składa jaja w odstępach kilkudniowych, małe sówki są ślepe. Pokrywa je biały lub kremowy puch. Po 1 do 2 tygodni puch staje się ciemniejszy i młode sowy w okresie tygodni po wykluciu opuszczają gniazdo. Samica opiekuje się wówczas młodymi a samiec zdobywa pożywienie dla swej sowiej rodzinki. Z: Dotyczy przedmiotu: edukacja wczesnoszkolna Typ szkoły/etap edukacyjny: szkoła podstawowa/edukacja wczesnoszkolna Opracowany przez: Magdalena Karczewska Prawa autorskie: Miasto Interaktywne Sp. z o.o.


Pobierz ppt "„Mali konstruktorzy i poligloci”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google