Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nietoperze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nietoperze."— Zapis prezentacji:

1 Nietoperze

2

3 Budowa skrzydeł i kończyn tylnych
Nietoperze wykształciły skrzydła z przednich kończyn. Na końcach skrzydeł posiadają kciuki z pazurami Błona lotna ciągnie się od kończyn przednich do tylnych. Nietoperze jako jedyne ssaki mają stawy kolanowe zwrócone do tyły, a dzięki specjalnemu połączeniu między kośćmi, mięśniami i więzadłami zwisanie głową w dół nie wymaga od nich żadnego wysiłku.

4 Zmysły wzroku i słuchu U większości nietoperzy posługujących się echolokacją oczy uległy uwstecznieniu i są bardzo małe. Natomiast doskonały wzrok mają te które nie rozwinęły zdolności echolokacji. Typowe nietoperze mają znakomicie rozwinięte uszy, ponieważ słuch jest im potrzebny zarówno do przemieszczania się jak i polowania. Uszy są wydatne i często posiadają wystający płat skórny przyrośnięty tylko podstawą do nasady ucha zewnętrznego tzw. koziołek jest też bardzo pomocny przy określaniu gatunku

5 Różnorodność kształtów uszu

6 Latanie Europejskie gatunki latają ok 55km/h, a najszybszym gatunek osiąga prędkość 96km/h. Większość gatunków lata wolniej aby zyskać lepszą od ptaków zwrotność w powietrzu. Dzięki skrzydłom z błony której kształt mogą zmienić(zwiększyć lub zmniejszyć wypuklenie) zmieniają swą prędkość na rzecz zwrotności.

7 Chodzenie Niektóre gatunki nie potrafią chodzić w ogóle. Potrafią tylko zwisając przesuwać się po krawędzi gałęzi. Nieliczne roślinożerne gatunki ze Starego Świata potrafią jedynie poruszać się po powierzchniach pionowych. Jedne gatunki „wloką” swoje ciało nie potrafiąc go unieść, inne chodzą na wyprostowanych nogach jak na szczudłach, są też gatunki zdolne do biegu. Nietoperz wampir potrafi biegać bokiem jak kraby.

8 Tryb życia Nietoperze to zwierzęta nocne. Pożywiają się głównie owadami, ale są też gatunki roślinożerne, mięsożerne, owocożerne, a w Ameryce Południowej istnieją 3 gatunki żywiące się krwią ptaków i ssaków. Nietoperze hibernują na zimę. Zasypiają w jaskiniach, dziuplach, strychach i innych już gotowych kryjówkach. Jesienią następuje czas godów, lecz zapłodnienie następuje dopiero wiosną. Młode przychodzą na świat późną wiosną.


Pobierz ppt "Nietoperze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google