Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWIERZĘTA POLSKICH LASÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWIERZĘTA POLSKICH LASÓW"— Zapis prezentacji:

1 ZWIERZĘTA POLSKICH LASÓW
MUZEUM PRZYRODY W OLSZTYNIE

2

3 Łoś

4 Łoś największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych.
WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwztne,Oczy)małe słabo widzą, uszy długie, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po mokradłach bez zapadania się.

5 WYSTĘPOWANIE Łoś zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe, nad jeziorami i rzekami.W Polsce je ok łosi Licznie występują na Podlasiu oraz Biebrzańskim i Kampinowskim Parku Narodowym.

6 WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwytne. Oczy)małe słabo widzą, uszy długie, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po mokradłach bez zapadania się.

7 ŻUBR

8 WYGLĄD Głowa żubra jest duża i ciężka o szerokim i wypukłym czole, oczy małe, krótkie rogi skierowane do góry i zagięte do środka. Szyja żubra jest gruba.Przód tułowia wygląda na bardzo potężny na skutek silnie rozwiniętego kłębu i porastającej go kasztanowo-brunatnej sierści, która w zimie jest ciemniejsza niż latem.

9 ŻUBR Waga ok 600-900kg, wysokość 1,9-2m
Żubry występują w lasach mieszanych i podmokłych. W Polsce żyje ok 650 .Żyją w stadach od 10 do 15 sztuk. Najwięcej żubrów w stanie wolnym żyje w Puszczy Białowiejskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Pilskiej. Pokarmem żubra są zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz), chętnie zjadają też żołędzie i kasztany. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę.

10 Wiewiórka

11 Długość ciała 20–25 cm, ogona 15–20 cm, waga 230–450 g.
WYSTĘPOWANIE Zamieszkuje lasy liściaste, mieszane i iglaste, parki, ogrody. Prowadzi nadrzewny, aktywny tryb życia dniem; bardzo zręcznie wspina się i skacze; najczęściej żyje pojedynczo; gniazda buduje z chrustu w rozwidleniach gałęzi, czasami w dziuplach drzew lub w gniazdach gawronich; w okresie rui dzikie pogonie samców i samic; zapasy żywności gromadzi w dziuplach lub zakopuje w ziemi; nie zapada w sen zimowy. Długość ciała 20–25 cm, ogona 15–20 cm, waga 230–450 g. WYGLĄD Ubarwienie bardzo zmienne, od lisiorudego, żółtawo- lub ciemnobrunatnego do niemal czarnego; ogon bardzo puszysty; uszy zimą z długimi pędzelkami włosów; kończyny tylne dłuższe i silniejsze od przednich.

12 WILK

13 Ssak drapieżny z rodziny psów. Waga ok 8 kg, wysokość ok 40cm.
WYGLĄD Wilka charakteryzują w budowie przede wszystkim cienkie i krótkie nogi i długa kita. Pysk jest długi i wąski. Jeśli chodzi o ubarwienie futra, to jest ono różnorakie - od kasztanowo brązowego do kasztanowo żółtego. Białe są podgardle, dolna część pyska, podbrzusze i nogi od wewnętrznej strony Ssak drapieżny z rodziny psów. Występowanie . Najczęściej można je spotkać w lasach, jak i polach, koniecznie jednak porośniętych krzakami. Za kryjówkę służą im wykopane nory.

14 RYŚ

15 Ssak drapieżny z rodziny kotowatych
WYSTĘPOWANIE Duże, zwarte kompleksy leśne ze starymi drzewostanami o gęstym podszycie zarówno górskie jak i nizinne, iglaste i mieszane. Pożywienie rysia stanowią gryzonie, , zające, ptaki, sarny, młode jelenie, kozice . Ryś atakuje z zaskoczenia, z małej odległości, unika dłuższych pościgów.

16 JĘDRZEJ I SZYMON NIEWIADOMSCY


Pobierz ppt "ZWIERZĘTA POLSKICH LASÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google