Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUZEUM PRZYRODY W OLSZTYNIE WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUZEUM PRZYRODY W OLSZTYNIE WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje."— Zapis prezentacji:

1

2 MUZEUM PRZYRODY W OLSZTYNIE

3

4

5 WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwztne,Oczy)małe słabo widzą, uszy długie, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po mokradłach bez zapadania się.

6 Łoś zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe, nad jeziorami i rzekami.W Polsce je ok 7500 łosi Licznie występują na Podlasiu oraz Biebrzańskim i Kampinowskim Parku Narodowym.

7 Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwytne. Oczy)małe słabo widzą, uszy długie, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po mokradłach bez zapadania się.

8

9 Głowa żubra jest duża i ciężka o szerokim i wypukłym czole, oczy małe, krótkie rogi skierowane do góry i zagięte do środka. Szyja żubra jest gruba.Przód tułowia wygląda na bardzo potężny na skutek silnie rozwiniętego kłębu i porastającej go kasztanowo-brunatnej sierści, która w zimie jest ciemniejsza niż latem.

10 Pokarmem żubra są zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz), chętnie zjadają też żołędzie i kasztany. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żubry występują w lasach mieszanych i podmokłych. W Polsce żyje ok 650.Żyją w stadach od 10 do 15 sztuk. Najwięcej żubrów w stanie wolnym żyje w Puszczy Białowiejskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Pilskiej.

11

12 WYSTĘPOWANIE Zamieszkuje lasy liściaste, mieszane i iglaste, parki, ogrody. Prowadzi nadrzewny, aktywny tryb życia dniem; bardzo zręcznie wspina się i skacze; najczęściej żyje pojedynczo; gniazda buduje z chrustu w rozwidleniach gałęzi, czasami w dziuplach drzew lub w gniazdach gawronich; w okresie rui dzikie pogonie samców i samic; zapasy żywności gromadzi w dziuplach lub zakopuje w ziemi; nie zapada w sen zimowy. WYGLĄD Ubarwienie bardzo zmienne, od lisiorudego, żółtawo- lub ciemnobrunatnego do niemal czarnego; ogon bardzo puszysty; uszy zimą z długimi pędzelkami włosów; kończyny tylne dłuższe i silniejsze od przednich.

13

14 WYGLĄD Wilka charakteryzują w budowie przede wszystkim cienkie i krótkie nogi i długa kita. Pysk jest długi i wąski. Jeśli chodzi o ubarwienie futra, to jest ono różnorakie - od kasztanowo brązowego do kasztanowo żółtego. Białe są podgardle, dolna część pyska, podbrzusze i nogi od wewnętrznej strony Ssak drapieżny z rodziny psów. Występowanie. Najczęściej można je spotkać w lasach, jak i polach, koniecznie jednak porośniętych krzakami. Za kryjówkę służą im wykopane nory.

15

16 WYSTĘPOWANIE Duże, zwarte kompleksy leśne ze starymi drzewostanami o gęstym podszycie zarówno górskie jak i nizinne, iglaste i mieszane. Pożywienie rysia stanowią gryzonie,, zające, ptaki, sarny, młode jelenie, kozice. Ryś atakuje z zaskoczenia, z małej odległości, unika dłuższych pościgów.

17 NIEWIADOMSCY


Pobierz ppt "MUZEUM PRZYRODY W OLSZTYNIE WYGLĄD Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google