Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na początek mały dowcip …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na początek mały dowcip …"— Zapis prezentacji:

1 Na początek mały dowcip …

2 A teraz na poważnie …

3 SOWY Obejmują gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne.

4 CECHY Sowy nie są spokrewnione z ptakami drapieżnymi, ale posiadają wiele cech wspólnych, wynikających z podobnego trybu życia. Wśród nich można wymienić: ostre dzioby i szpony, bardzo dobry wzrok. Różnice to przede wszystkim nocny tryb życia sów oraz ich doskonały słuch.

5 UPIERZENIE Upierzenie sów ma zwykle maskujący wzór, w kolorystyce szarej lub brązowej. W porównaniu z ptakami prowadzącymi dzienny tryb życia ich ubarwienie jest bardzo mało zróżnicowane. Gatunki zamieszkujące daleką północ, jak sowa śnieżna, są przeważnie białe, co na śniegu również spełnia funkcję maskującą.

6 SŁUCH Sowy mają idealny słuch mimo, że nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. „Uszy” widoczne u niektórych sów (np. sowy uszatej) to jedynie pęki piór.

7 WZROK Większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym wzrokiem, dostosowanym do widzenia w słabym oświetleniu.

8 POŻYWIENIE Sowy odżywiają się pokarmem zwierzęcym od owadów po ssaki. Najczęstsze strategie polowań u sów to czatowanie (zasiadka) oraz niski lot patrolowy. Niektóre gatunki (jak pójdźka) polują na owady i gryzonie chodząc po ziemi, inne jak płomykówka, sowa błotna potrafią zawisać w powietrzu; niektóre wreszcie, jak sóweczeka, szukają ofiar w koronach drzew.

9 POLOWANIA SÓW Ofiary są łapane w szpony i uśmiercane uderzeniami dzioba lub przez uduszenie silnym uściskiem. Do przenoszenia zdobyczy sowy wykorzystują zarówno dziób, jak i szpony. Potrafią w locie przemieścić ofiarę z nóg do dzioba. Dorosłe osobniki zazwyczaj połykają ofiarę w całości (o ile jej wielkość na to pozwala), a młodym ofiara podawana jest po rozdrobnieniu.

10 SOWY POLSKI SOWA PŁOMYKÓWKA PUCHACZ ZWYCZAJNY

11 SÓWECZKA ZWYCZAJNA PÓJDŹKA ZWYCZAJNA

12 PUSZCZYK ZWYCZAJNY PUSZCZYK URALSKI

13 PUSZCZYK MSZARNY USZATKA ZWYCZAJNA

14 USZATKA BŁOTNA WŁOCHATKA ZWYCZAJNA

15 SOWA ŚNIEŻNA SYCZEK ZWYCZAJNY

16 SOWA JARZĘBATA

17 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Iga Briese

18 Bibliografia – obrazy sowy


Pobierz ppt "Na początek mały dowcip …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google