Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polskie ptaki drapieżne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polskie ptaki drapieżne"— Zapis prezentacji:

1 Polskie ptaki drapieżne

2 Orzeł Bielik Osiadły leśny gatunek lęgowy. Buduje potężne gniazda na starych, okazałych drzewach. Jest największym krajowym ptakiem drapieżnym. Ma długie i szerokie skrzydła zakończone rozłożonymi długimi „palcami” czyli lotkami pierwszorzędowymi. Ogon krótki u dorosłych osobników biały. Żywi się rybami, ptactwem wodnym i padliną. Zimuje w pobliżu niezamarzających zbiorników wodnych, rzek.

3 Błotniak Stawowy Średniej wielkości ptak drapieżny, związany z wodami. Gnieździ się na ziemi w trzcinach, poluje w trzcinowisku, na polach i łąkach, na gryzonie, płazy, gady, owady, ptaki. Zimuje w Afryce. Samiec jest zupełnie inaczej ubarwiony niż samica, która jest ciemno ubarwionym ptakiem z jasną głową

4 Błotniak Łąkowy W Polsce gatunek nieliczny. Gniazduje na podmokłych łąkach, również na polach uprawnych. Gniazdo buduje na ziemi. Poluje na otwartych łąkach, polach, nad bagnami i nieużytkami. Ptak wędrowny, zimuje w Afryce, na południe od Sahary

5 Jastrząb Lęgowy, osiadły ptak drapieżny z charakterystycznym prążkowaniem na spodzie ciała i długim, zaokrąglonym ogonem. Poluje głównie na ptaki. W locie łowieckim wykorzystuje wszelkie osłony. Atakuje z zaskoczenia. Gnieździ się w lasach na drzewach. Poluje w lesie oraz na polach i łąkach. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy, czasami nawet dwukrotnie.

6 Kania Ruda Nieliczny gatunek lęgowy lasów sąsiadujących z jeziorami. Ma charakterystyczną sylwetkę z długimi, złamanymi w nadgarstkach skrzydłami oraz długim, wciętym ogonem niczym u jaskółki. Na spodzie skrzydeł ma wyraźne, duże jasne plamy. Żywi się gryzoniami, małymi ptakami, owadami, płazami, padliną, odpadkami. Potrafi odbierać pożywienie innym ptakom na przykład gawronom, wronom. Gnieździ się w lasach na drzewach. Jest gatunkiem wędrownym, zimuje w rejonie Morza Śródziemnego.

7 Kobuz Nieliczny gatunek lęgowy lasów i zadrzewień, mały ptak drapieżny o krótkich i zaokrąglonych skrzydłach i długim ogonie. Gniazduje zwykle na skraju lasu, w zadrzewieniach śródpolnych. Jego rewirem łowieckim są otwarte bagna, łąki, wrzoswiska. Poluje głównie na ptaki. Spód ciała oraz skrzydeł jest prążkowany. Mylony często z jastrzębiem, od którego jest mniejszy.

8 Myszołów Nasz najliczniejszy, średniej wielkości ptak drapieżny gniazdujący w lasach i zadrzewieniach sąsiadujących z terenami otwartymi na których poluje przede wszystkim na gryzonie, ponadto na pisklęta ptaków, gady, płazy, dżdżownice i większe owady. Ptak drapieżny z szerokimi, zaokrąglonymi na końcu skrzydłami, krótkim ogonem, często wachlarzowato rozkładanym w czasie krążenia. Na zimowiska udaje się do zachodniej i południowej Europy.

9 Orlik Krzykliwy Gniazduje na drzewach zarówno w dużych zwartych kompleksach leśnych jak i w niewielkich drzewostanach, nawet wśród polnych kępach drzew. Poluje na otwartych terenach wilgotnych pół, łąk i pastwisk. Odżywia się ssakami, ptakami, płazami, owadami, mięczakami. Jest ptakiem wędrownym, zimuje w południowo-zachodniej Afryce.

10 Sokół Wędrowny Jedyny duży sokół gnieżdżący się w Polsce, będący w kraju skrajnie rzadkim, lęgowym ptakiem drapieżnym. Odżywia się wyłącznie ptakami. Gniazujde przeważnie na skałach i drzewach. Jest ptakiem osiadłym i koczującym. Zimą pojawiają się u nas sokoły wędrowne z lęgowisk z północnych rejonów, gdzie panują surowe zimy.


Pobierz ppt "Polskie ptaki drapieżne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google